ODDZIAŁY
Opis usługi
Leczenie protetyczne bywa bardzo długim i zaawansowanym procesem. Często ząb przed zastosowaniem odpowiedniej docelowej korony wymaga wdrożenia tymczasowego rozwiązania. Stosowane jest, zanim w jamie ustnej umieszczone zostaną właściwe korony pełnoceramiczne, z porcelany na podbudowie z tlenku cyrkonu czy ceramiczne na podbudowie metalowej. Aby możliwy był do uzyskania zadowalający efekt estetyczny w trakcie leczenia i jednocześnie wytrzymały, który imituje naturalne szkliwo i wygląda tak, jak proteza, stosuje się w stomatologii korony kompozytowe.
Czym jest kompozytowa korona zębowa?
W przypadku koron zębowych stosowane są różne ich rodzaje w zależności od stopnia twardości i właściwości. Tuż obok koron pełnoceramicznych i porcelanowych, w których podbudowę stanowi metal lub tlenek cyrkonu, znajdują się korony kompozytowe. To uzupełnienia mocowane przez stomatologa do naturalnych zębów przy użyciu specjalnego kleju lub substancji cementującej.
Taka korona jest strukturą przygotowaną w pracowni protetycznej, dla której wzorem jest pobrany od Pacjenta wycisk. Korona wykonana jest zazwyczaj z kompozytu lub akrylu i stosowana jest zarówno do uzupełnień własnych zębów naturalnych, które są zniszczone przez próchnicę, jak i do odbudowy danego zęba na założonym wcześniej implancie.
Grubość korony z kompozytu to zazwyczaj 1-2 mm. Taką formę uzupełnienia ubytków stosuje się zazwyczaj jako rozwiązanie tymczasowe dla uzębienia w odcinku przednim. Często jednak wykonuje się taką formę odbudowy protetycznej też dla zębów bocznych. Nieco mniejsza odporność na urazy powoduje, że choć nie jest to najlepszy wybór na przednie uzębienie, w przypadku pozostałych zębów, w tym tylnych, może sprawdzić się doskonale przez wiele lat.
Rodzaje koron protetycznych: licówka kompozytowa a korona zęba metalowa, porcelanowa i cyrkonowa — co wybrać?
Gabinet stomatologiczny oferuje kilka rodzajów koron, które różnią się wytrzymałością, zastosowanym materiałem, ale też ceną. Najtrwalsze uzupełnienia protetyczne to korony metalowe, a także korony porcelanowe na podbudowie metalowej i korony pełnoceramiczne. Jest to jednak wydatek nawet kilku tysięcy złotych.
Rekonstrukcja kompozytowa jest zdecydowanie opcją najtańszą, choć jednocześnie najmniej trwałą. Taki rodzaj korony klinicznej stosuje się w celu odbudowy tymczasowej, np. w oczekiwaniu na pełne wyleczenie zgryzu czy też przygotowanie finansowe do założenia docelowych koron. Korony ceramiczne na części metalowej powinny być założone już na w pełni wyleczonym i wyprostowanym uzębieniu oraz przywróconej prawidłowej funkcji zębów.
Korzystną opcją jest jednak założenie korony na zęba w wersji kompozytowej w przypadku, gdy nie jest on aż tak widoczny i najważniejszą kwestią w całym procesie leczenia nie jest estetyka, a wygoda i samopoczucie Pacjenta. To więc dobry rodzaj wypełnienia dla zębów bocznych i tylnych.
Zastosowanie koron z kompozytu bezpośrednio na korzeniu zęba — czy taki zabieg się wykonuje?
Rekonstrukcje zęba na korzeniu można wykonać również w wariancie kompozytowym. Podobnie jak w przypadku uzupełnień za pomocą koron ceramicznych i innych wariantów odbudowy zębów, zniszczoną koronę można wykonać zarówno na implancie, jak i samym korzeniu, nadbudowując część zęba dodatkowym materiałem, lub wykorzystując pozostałą tkankę zęba.
Często korony z masy kompozytowej możliwe są do założenia już w przeciągu dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym. Ogólny czas wykonania całości leczenia zależy jednak od terminu, w jakim pracownia przygotuje odpowiednią koronę.
Korony kompozytowe — wady i zalety
Na temat koron wykonanych z materiału kompozytowego można powiedzieć wiele pozytywnych rzeczy, jednak mają one również swoje wady. Wykonanie zabiegu rekonstrukcji z użyciem koron kompozytowych dedykowane jest osobom, które nie mają nawyku zaciskania zębów, zgrzytania czy zaburzeń zwarcia. W przeciwnym wypadku uzupełnienia te mogą bardzo szybko ulec zniszczeniu lub starciu. Podstawową wadą jest jednak mniejsza wytrzymałość niż w przypadku koron ceramicznych.
Ogromną zaletą koron wykonanych z tworzywa kompozytowego jest ich kilkakrotnie niższa cena w porównaniu do wypełnień z ceramiki oraz możliwość łatwej ewentualnej naprawy na skutek urazu czy ułamania korony. Choć efekt kolorystyczny nie sprawia, że wygląd zęba od kieszeni dziąsłowej po sam szczyt korony jest aż tak naturalny, jak w przypadku koron ceramicznych, rekonstrukcja zębów za pomocą wariantu kompozytowego to nadal bardzo dobre i estetyczne rozwiązanie na przywrócenie pięknego uśmiechu.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.