ODDZIAŁY
Opis usługi
Aparaty stałe to jedne z najpopularniejszych rodzajów aparatów ortodontycznych, które zbudowane są z pierścieni, zamków i łuków przymocowywanych do zębów. Służą do korygowania wad zgryzu i nieprawidłowości zębowych. Mogą być stosowane u pacjentów w różnym wieku (zarówno u dzieci, jak i dorosłych), którzy chcą mieć ładne, proste zęby i piękny uśmiech.
Jesteś zainteresowany leczeniem ortodontycznym aparatem stałym? Na konsultację u doświadczonego specjalisty ortodonty, który ułoży plan leczenia dopasowany do twoich potrzeb możesz umówić się w gabinetach enel-med stomatologia w całej Polsce!
Rodzaje aparatów stałych – metalowe, estetyczne
Aparat stały (w przeciwieństwie do aparatu ruchomego) jest umocowany na zębach pacjenta przez cały okres leczenia ortodontycznego. Nie musisz więc pamiętać o jego zakładaniu. Aparaty stałe pozwalają na skuteczne i trwałe przesunięcia zębów i są zalecane w przypadku skomplikowanych wad zgryzu.
Tego typu stałe aparaty na zęby można podzielić na kilka rodzajów. W enel-med stomatologia masz do wyboru:
- aparat klasyczny z zamkami metalowymi widocznymi na powierzchniach wargowych zębów,
- aparat klasyczny kosmetyczny z zamkami półprzezroczystymi lub przezroczystymi, którego atutem jest mniejsza widoczność,
- aparat samoligaturujący z zamkami metalowymi,
- aparat samoligaturujący estetyczny z zamkami kryształowymi lub ceramicznymi,
- aparat lingwalny, mocowany po wewnętrznej stronie łuku zębowego, praktycznie niewidoczny, przeznaczony dla pacjentów, dla których szczególnie ważne są względy estetyczne.
Zasada działania stałego aparatu ortodontycznego
Podstawą każdego stałego aparatu ortodontycznego są pierścienie, które lekarz ortodonta umieszcza zwykle na jednych z pierwszych zębów trzonowych – właśnie w ten sposób utrzymywana jest cała konstrukcja aparatu. W wielu przypadkach najpierw konieczna jest tzw. separacja, czyli założenie specjalnych gumek tworzących miejsce dla pierścieni.
Kolejnym elementem aparatu stałego są zamki: metalowe, porcelanowe lub wykonane z innych materiałów. Specjalista ortodonta mocuje je na powierzchni zębów, używając specjalnego kleju. Zamki mają klamry lub ligatury, które umożliwiają założenie łuku metalowego. Za ich pomocą aparat wywiera nacisk na dane partie zębów pacjenta i w ten sposób dochodzi do przesunięć zębów w łukach zębowych.
Aparat ortodontyczny stały – wskazania do założenia aparatu na zęby
Nieleczone wady zgryzu utrudniają utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej i tym samym stwarzają ryzyko rozwoju próchnicy, są przyczyną zaburzeń czynnościowych i wad wymowy. Mogą mieć wpływ na nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych, co skutkować może bólami głowy. Wreszcie powodują dyskomfort związany z niezadowalającą estetyką uśmiechu.
Lekarz ortodonta po przeprowadzeniu diagnozy może rekomendować aparat stały, jeśli w stwierdzi występowanie wad zgryzu, takich jak m.in.:
- stłoczenia zębów, rotacje czy szparowatość,
- zgryz głeboki,
- zgryz otwarty,
- przodozgryz, tyłozgryz.
W zależności od preferencji i budżetu możesz wybrać aparat estetyczny lub aparat tradycyjny (z zamkami metalowymi, które są widoczne na powierzchni zębów).
Leczenie stałym aparatem na zęby – korzyści dla pacjenta
Leczenie aparatem ortodontycznym stałym stwarza szansę na całkowite wyleczenie wady zgryzu. Decydując się na tego typu aparat, możesz wyprostować zęby, uzyskać piękny uśmiech i zwiększyć pewność siebie. Wielu pacjentów naszych klinik enel-med stomatologia, widząc efekty leczenia po zdjęciu aparatu, żałuje, że zdecydowało się na ten krok tak późno.
Higiena jamy ustnej i czas leczenia aparatem ortodontycznym stałym
Pamiętaj jednak, że założenie aparatu na zęby stałe to dopiero początek. Sukces terapeutyczny zależy także od przestrzegania zasad higieny jamy ustnej i regularnego stawiania się na wizyty kontrolne w gabinecie lekarza ortodonty zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem (spotkania zwykle odbywają się co około 4-6 tygodni). Podczas spotkań specjalista ocenia postępy korekcji uzębienia, aktywuje lub wymienia łuki, gumki itp. Wskazane jest także systematyczne wykonywanie zabiegów higienizacji, które przeprowadzają wykwalifikowane higienistki stomatologiczne.
Ile trwa leczenie ortodontyczne aparatem stałym? Zwykle od 18 do 36 miesięcy, ale jest to kwestia indywidualna i zależy od rodzaju wady i stopnia jej złożoności.
Warto zaznaczyć, że leczenie aparatem stałym może wymagać okresu retencji w celu stabilizacji osiągniętego efektu. Noszenie retainera zapobiega powrotowi zębów do niewłaściwego ustawienia.
Dlaczego warto nosić aparat? Skutki braku leczenia ortodontycznego
Nawet niewielkie, nieleczone nieprawidłowości w ułożeniu uzębienia mogą się pogłębiać z wiekiem. Wadliwe ustawienia zębów, stłoczenia czy nieodpowiednia relacja szczęki do żuchwy mogą być przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie twarzoczaszki, tworzyć ryzyko starcia i uszkodzenia zębów. W miarę upływu lat istnieje możliwość pojawienia się problemów z rozdrabnianiem pokarmów. U dzieci natomiast dochodzi do pogłębienia i utrwalenia wad wymowy, które obniżają samoocenę oraz nierzadko utrudniają komunikację z otoczeniem.
Gdzie umówić się na założenie stałego aparatu ortodontycznego do dobrego lekarza ortodonty?
Pamiętaj, że każdy moment jest dobry, aby rozpocząć leczenie wad zgryzu. Stały aparat ortodontyczny po konsultacji z lekarzem ortodontą i przeprowadzeniu niezbędnej diagnostyki można założyć bez względu na wiek.
Jeśli chcesz poprawić estetykę uśmiechu, możesz umówić się na wizytę do lekarza ortodonty w wybranej placówce enel-med stomatologia. W naszych gabinetach pracują doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści, którzy mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt diagnostyczny. Dostępna aparatura pozwala na wykonanie wysokiej jakości panoramicznych i cefalometrycznych zdjęć RTG. Nie czekaj i umów wizytę już dziś.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.