ODDZIAŁY
Opis usługi
Bonding to zabieg poprawiający estetykę uśmiechu przy pomocy światłoutwardzalnych żywic kompozytowych. Jest to zabieg z dziedziny stomatologii estetycznej oraz protetyki, wykonywany przez specjalistę.
Kompozyty żywiczne to materiały, które imitują twarde tkanki zęba zarówno pod kątem kolorystycznym, medycznym jak i wytrzymałościowym. Ogromna gama kolorów pozwala odtworzyć utraconą część lub ją nadbudować w taki sposób, że różnica między naturalnym zębem a kompozytem była niezauważalna. Zaletą kompozytów jest również to, że można je dowolnie formować, w razie uszkodzeń naprawiać i zmieniać kształt w dowolnym momencie.
Kiedy należy zgłosić się na bonding?
Bonding jest to mniej inwazyjna i tańsza alternatywa dla licówek pełnoceramicznych. Trwałość bondingu szacuje się na ok 5 lat, ale przy regularnych wizytach i prawidłowej higienie może być to dłuższy okres. Pacjenci zgłaszają się na zabieg bondingu w następujących przypadkach:
- ukruszenia i urazów zębów,
- chęć poprawy kształtu zębów,
- zmiany koloru zębów,
- zamknięcia diastemy i tremów,
- poprawy estetyki po leczeniu ortodontycznym,
Bonding – jak przebiega zabieg?
- Konsultacja specjalistyczna
Pierwszym krokiem jest spotkanie ze stomatologiem na wizycie konsultacyjnej. Lekarz wykonuje badanie wewnątrzustne, które wykluczy przeciwwskazania oraz oceni stan uzębienia i potrzeby lecznicze pacjenta. Próchnica musi być wyleczona a przyzębie zdrowe. Specjalista na tej wizycie ocenia również rysy twarzy pacjenta, aby móc dobrze oszacować wielkość, kształt i długość zębów. Również pacjent na wizycie konsultacyjnej przedstawia swoje oczekiwania. Po konsultacji jeśli nie ma przeciwwskazań, stomatolog może przejść do wykonania zabiegu metodą manualną, gdzie ręcznie formuje nowy wygląd zębów. Jeśli zdecyduje się na metodę flow injection, ostateczny efekt pacjent osiągnie po 2-3 wizytach.
- Metoda flow injection
Jest jedną z metod wykonywania bondingu. Na wizycie pobierane są wyciski, na podstawie których projektowany jest nowy kształt zębów. Przy pomocy specjalnych nakładek kompozyt przyklejany jest do powierzchni zęba i polerowany do idealnej gładkości. Metoda ta może wymagać kilku wizyt, ale zaletą jej jest możliwość zobaczenia i zaakceptowania nowego kształtu oraz ewentualna korekta.
- Metoda manualna
Lekarz stomatolog, nakłada na powierzchnię naturalnego zęba światłoutwardzalny kompozyt metodą warstwową, formując go w pożądany kształt i długość. Na koniec ząb jest wygładzany, tak aby jak najlepiej odzwierciedlał naturalne szkliwo. Taki zabieg możliwy jest do przeprowadzenia nawet na jednej wizycie, co często jest decydujące u pacjentów oczekujących natychmiastowej metamorfozy.
- Bonding -po zabiegu
Wykonana praca wymaga regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa, przynajmniej co 6 miesięcy. Gwarancją utrzymania efektów bondingu jest nienaganna higiena jamy ustnej. Kompozyt może się z czasem przebarwiać pod wpływem spożywanych barwiących pokarmów oraz tytoniu, dlatego równie ważne są profesjonalne higienizacje jamy ustnej.
Bonding – jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Do przeciwwskazań zalicza się:
- duże defekty i znaczną utratę tkanek twardych zęba,
- mocno przebarwione zęby,
- martwe zęby,
- zmiany próchnicowe zębów,
- choroby dziąseł i przyzębia (przeciwwskazanie względne – konieczna konsultacja periodontologiczna),
- bruksizm (zgrzytanie zębami),
- nawyk obgryzania ołówków, paznokci.
Aby zabieg był skuteczny i wykonany prawidłowo, pacjent musi mieć wyleczone wszystkie ubytki (lekarz stomatolog po pierwszej konsultacji skieruje pacjenta na ewentualne leczenie przed bondingiem jeśli zajdzie taka potrzeba, lub na inną konsultację specjalistyczną).
FAQ
Jak przygotować się do bondingu?
- Zbierz informacje o swoim stanie zdrowia i spisz je na kartce: lekarz stomatolog na pewno zapyta Cię w wywiadzie o choroby ogólne i leki przyjmowane na stałe.
- Przemyśl swoje oczekiwania i pytania, spisz je na kartce: specjalista będzie mógł rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.
- Przygotuj się na diagnostykę: wykonanie pantomogramu lub zdjęcia zębowego może być konieczne do przeprowadzenia bondingu.
- Zabierz ze sobą wyniki badań: pantomogramu lub tomografii, nawet jeśli były wykonywane kilka lat wstecz.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.