ODDZIAŁY
Opis usługi
Założenie mostu protetycznego pozwala na uzupełnienie od jednego do nawet kilku zębów. Docelowy most porcelanowy czy wykonany z innego materiału jest umieszczony przez stomatologa w jamie ustnej na stałe, dzięki czemu zapewnia wysoki komfort użytkowania. Wykonanie mostu protetycznego można zrealizować w ramach leczenia stomatologicznego, prowadzonego w naszych klinikach enel-med stomatologia.
Czym jest most protetyczny?
Most protetyczny jest trwałym, wygodnym i estetycznym uzupełnieniem odtwarzającym brakujące korony zębów naturalnych. Przy jego pomocy można uzupełnić brak jednego zęba do nawet kilku zębów, wykorzystując pozostałe, własne oszlifowane odpowiednio uzębienie pacjenta lub implanty.
Most protetyczny składa się z filarów oraz przęsła. Elementy są połączone ze sobą na stałe. Zębem filarowym może być zarówno ząb żywy, jak i po leczeniu endodontycznym. Wtedy do kanału zęba wprowadza się wkład koronowo-korzeniowy. Pomiędzy filarami znajduje się przęsło, które odtwarza brakujące w jamie ustnej zęby pacjenta.
Most protetyczny – rodzaje
Wyróżnia się kilka rodzajów mostów protetycznych:
- most adhezyjny – służy do uzupełnienia luki po jednym zębie. Może być uzupełnieniem protetycznym stałym lub tymczasowym (np. w trakcie leczenia implantologicznego, kiedy czekamy na wygojenie się implantu). Tego rodzaju most jest dobrym rozwiązaniem w uzupełnieniu braków zębowych u dzieci i młodzieży przed zakończeniem rozwoju szczęki oraz żuchwy, co pozwala odłożyć w czasie leczenie implanto-protetyczne lub wykonanie uzupełnień w postaci standardowego mostu protetycznego,
- most pełnoceramiczny lub mosty porcelanowe na podbudowie z metalu – są wytrzymałe i dają bardzo dobre efekty estetyczne. Obecnie stosuje się mosty na podbudowie ze złota, stali czy tlenku cyrkonu (zapewnia najlepszy efekt kosmetyczny, jest bardzo wytrzymały i nie wywołuje alergii),
- most metalowy cechuje się przystępną ceną i wysoką trwałością, ale to mniej estetyczna opcja niż porcelana,
- most tymczasowy akrylowy, mosty kompozytowe – są zakładane na przejściowy okres oczekiwania na most docelowy.
Most protetyczny – wskazania
Wskazaniem do założenia mostu zębowego przez dentystę jest:
- brak jednego lub kilku sąsiadujących zębów,
- chęć poprawy estetyki uśmiechu,
- zapobieganie zmiany położenia zdrowych zębów,
- odzyskanie pewności siebie i zapobieganie wadom wymowy.
Most protetyczny – jak przebiega leczenie?
Leczenie protetyczne z zastosowaniem mostów protetycznych prowadzone jest w klinikach enel-med stomatologia i składa się z kilku ściśle określonych etapów.
- Podczas konsultacji protetycznej dentysta przeprowadza diagnostykę jamy ustnej pacjenta i wykonuje niezbędne badania. Przed przystąpieniem do leczenia protetycznego należy wyleczyć ubytki próchnicowe i stany zapalne tkanek przyzębia. Niekiedy zalecone może być leczenie periodontologiczne, implantologiczne czy ortodontyczne.
- Po zakończeniu leczenia wstępnego lekarz preparuje zęby filarowe, na których zostanie umieszczony most protetyczny. Następnie wykonuje wyciski łuku górnego i dolnego, na podstawie których technik w laboratorium protetycznym przystępuje do wykonania zaplanowanego mostu.
- Na okres wykonania pracy w laboratorium lekarz zabezpiecza oszlifowane zęby filarowe tymczasowym mostem akrylowym. Taki most umożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie.
- Przed osadzeniem mostu protetycznego stomatolog sprawdza poprawność wykonania pracy przez laboratorium i wykonuje przymiarkę. Na tym etapie pacjent może wnieść swoje zastrzeżenia co do kształtu i koloru, a lekarz wysłać pracę do technika w celu naniesienia poprawek.
- Po zaakceptowaniu poprawek przez pacjenta most protetyczny osadza się na stałe i po tym etapie wszelkie poprawki nie zawsze są możliwe do wykonania.
W celu długiego użytkowania mostu protetycznego należy dbać o higienę jamy ustnej, regularnie zgłaszać się na profesjonalne zabiegi higienizacyjne, a w okresie gwarancyjnym – na wizyty kontrolne wyznaczone przez lekarza protetyka.
Most protetyczny – zalety
- odbudowa uzębienia w przypadku braku zarówno pojedynczych zębów, jak i kilku,
- poprawa estetyki uśmiechu,
- zwiększenie funkcjonalności w jamie ustnej,
- trwałość często większa niż w przypadku naturalnych zębów.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.