ODDZIAŁY
Opis usługi
Estetyka uśmiechu to coś, na czym zależy nam wszystkim. Niestety nie w każdym przypadku stomatologia zachowawcza jest wystarczająca. Niekiedy satysfakcjonujący efekt estetyczny może zapewnić jedynie implant i zastosowanie odpowiedniego uzupełnienia w jamie ustnej. Doskonałym sposobem na to, aby odbudować uszkodzony ząb, może być korona pełnoceramiczna. Podbudowa, której podstawą często jest tytan lub cyrkon (cercon), zapewnia idealne zgranie z tkanką kostną, dzięki czemu uzupełnienie protetyczne jest trwałe, a odbudowa gwarantuje doskonały efekt estetyczny na długo. Jakie są zalety korony pełnoceramicznej i w jakim przypadku sprawdzą się lepiej niż korony porcelanowe na podbudowie metalowej?
Czym są korony pełnoceramiczne?
Korona pełnoceramiczna to rodzaj uzupełnienia w jamie ustnej Pacjenta, które w całości wykonane jest z ceramiki. I chociaż w protetyce bardzo popularne są zarówno korony na podbudowie z tlenku cyrkonu, metali nieszlachetnych, szlachetnych, jak i koron porcelanowych na metalu, korona protetyczna, do której wytworzenia używana jest wyłącznie porcelana, posiada nie mniej zalet.
Stomatolog, który zdiagnozuje u Pacjenta daleko posunięte zmiany, takie jak np. zaawansowana próchnica czy stan utraty części zęba, może zalecić wizytę u protetyka. Ten natomiast zaproponuje zastosowanie m.in. gotowej korony pełnoceramicznej. Taka korona obejmuje przestrzeń, która sięga aż po dziąsło i pozostały widoczny obszar danego zęba. Taka właściwość sprawia (zwłaszcza gdy wypełnieniu poddawany jest przedni ząb), że rekonstrukcja przywraca piękny uśmiech, a uzębienie wygląda naturalnie i pięknie.
Wariant ceramiczny do złudzenia przypomina ząb naturalny. W takim przypadku korona zęba sprawia, że realne staje się uzyskanie optymalnej głębi i przezierności idealnie naśladującej naturalny, w pełni zdrowy ząb. Zarówno w przypadku zębów przednich, jak i tylnych, podczas leczenia kształt i rozmiar koron jest precyzyjnie dopasowywany do tkanek zęba każdego Pacjenta. To również działania prowadzone w ramach stomatologii estetycznej. Pozwalają nie tylko skutecznie i stabilnie zastąpić oraz mocować uzupełnienia protetyczne, ale też zadbać o ich odpowiedni kolor, wykonać właściwe szlifowanie i perfekcyjne dopasowanie, aby jak najlepiej odzwierciedlały naturalne zęby.
Ile lat wytrzymują pełnoceramiczne korony zębowe?
Istnieje wiele pytań, które zadają sobie osoby zastanawiające się nad rozwiązaniem, jakim są korony pełnoceramiczne. Na ile lat wystarczają i czy są trwałe – to jedne z najczęściej nurtujących zagadnień. Kwestia tego, na jak długo wystarczy korona ceramiczna czy też korona pełnoceramiczna, zależy od kilku czynników. Ogólnie podaje się, że dzięki swoim właściwościom korony pełnoceramiczne wykazują trwałość od pięciu do nawet dwudziestu lat.
Po pierwsze, trwałość danego elementu zależy od typu korony oraz rodzaju zastosowanego materiału, a także kondycji pozostałych zębów. Niekiedy też dany Pacjent preferuje określone rozwiązanie, jednak w wyniku znacznych ubytków w uzębieniu może wcześniej wymagać dodatkowego leczenia czy też zastosowania implantu. Jeżeli nie wyrazi na to zgody, choć protetyk sugeruje takie rozwiązanie, korona może nie utrzymać się zbyt długo.
Po drugie, w przypadku rekonstrukcji zębów, zastosowania koron i mostów oraz innych metod leczenia, zawsze należy kierować się wyborem sprawdzonej i renomowanej placówki. Nigdy głównym czynnikiem decydującym o wyborze miejsca zabiegowego nie powinna być okazyjna cena usługi. W przypadku odbudowy zniszczonych zębów, stosowania różnych stopów metali, leczenia kanałowego, a już tym bardziej zabiegów, gdzie będzie mieć miejsce działanie czynników chemicznych i zostanie wykonana korona, należy wybrać uznaną i renomowaną placówkę. Tylko doświadczeni i odpowiednio wykwalifikowani specjaliści to gwarancja zastosowania najlepszego materiału, brak reakcji alergicznych, odpowiednia higiena, biokompatybilność i korona wykonana z ceramiki najwyższej jakości.
Po trzecie, kwestia tego, jak długo Pacjent będzie mógł cieszyć się swoją koroną pełnoceramiczną, zależy w dużej mierze od Niego samego. Nawet najwyższej jakości korony i nowe, estetycznie uzupełnione miejsce w przypadku nieodpowiedniego dbania o nie będzie narażone na gromadzący się osad nazębny. Ten natomiast wskutek niedostatecznej pielęgnacji zębów przerodzi się w kamień nazębny i w niedługim czasie spowoduje kolejne ubytki. Należy zatem pamiętać, aby każdego dnia dbać o właściwą higienę jamy ustnej, a z pewnością pełnoceramiczne korony posłużą przez bardzo długi czas.
Zalety koron pełnoceramicznych
Korona w całości wykonana z ceramiki ma bardzo dużo zalet. Wśród nich znajduje się przede wszystkim uniwersalność takiej opcji. Może być ona z powodzeniem zastosowana zarówno do wypełnienia ubytku częściowego danego zęba, jak i zastąpienia go w całości. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku wypełnienie to będzie jednakowo trwałe, stabilne i solidne.
Pełnoceramiczne korony to także doskonałe rozwiązanie dla osób borykających się z różnego rodzaju uczuleniami i alergiami. Elementy te nie zawierają żadnych innych materiałów poza ceramiką. W ich składzie nie znajdują się żadne substancje uczulające ani metale, dzięki czemu nie wywołują reakcji niepożądanych, zasinień ani odbarwień w okolicach uzupełnienia. Nie wywołują również nieestetycznych prześwitów czy charakterystycznego posmaku.
Ceramika to także materiał, który perfekcyjnie odwzorowuje szkliwo zęba i dopasowywany jest do naturalnego koloru zębów danego Pacjenta. Oznacza to, że taka korona będzie wyglądała jak zęby naturalne i w żadnym wypadku nie będzie wyróżniała się od pozostałego uzębienia. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest również fakt, że korona pełnoceramiczna w znacznie mniejszym stopniu przyciąga wszelkie zanieczyszczenia i osad nazębny, dzięki czemu dużo łatwiej jest zachować odpowiednią higienę jamy ustnej i utrzymać zrekonstruowane miejsce w odpowiedniej czystości.
Jak wygląda zabieg zakładania koron pełnoceramicznych na zęby?
Aby przymocować koronę, stosuje się dwie możliwe metody. Ich wybór zależy od stanu uzębienia danego Pacjenta. W przypadku, jeżeli w miejscu, gdzie ma się znaleźć korona, pozostaje jeszcze fragment zęba, stosuje się jego częściową nadbudowę oraz przytwierdza uzupełnienie do specjalnego mostu. Ten natomiast osadzany jest na wcześniej przygotowanych i oszlifowanych odpowiednio sąsiednich zębach. Aby taka konstrukcja była trwała, należy ją odpowiednio zacementować specjalną substancją dentystyczną. Metoda ta jednak nie zawsze jest stosowana, ponieważ wymaga ingerencji w zdrowe tkanki zębów. Nie w każdym przypadku jest to pożądane i możliwe.
Znacznie lepszym sposobem z punktu widzenia stomatologicznego jest mocowanie korony na implantach. Te jednak należy wcześniej wszczepić, co znacznie wydłuża całą procedurę i zwiększa koszt całego leczenia. Taki proces jest jednak niezbędny w przypadku, gdy u danego Pacjenta występuje całkowity zanik uzębienia, wraz z jego korzeniem. Wówczas implant to niezbędna podstawa do wszelkiej rekonstrukcji.
W całym procesie zakładania koron kluczowym etapem jest pobieranie właściwego wycisku dla utworzenia odpowiednio dopasowanej korony, która będzie imitować idealnie dopasowany ząb. Niekiedy też przed nakładaniem korony stosuje się specjalną czapeczkę.
Złamana korona pełnoceramiczna – co robić?
Wskutek niefortunnego ugryzienia twardego orzecha lub innego uszkodzenia mechanicznego może dojść do uszkodzenia korony pełnoceramicznej, jak i każdego innego typu wypełnienia czy uzupełnienia. Zdarza się to również w sytuacji, gdy Pacjenci decydują się na wykonanie usługi w przypadkowym gabinecie lub w wyjątkowo okazjonalnej cenie, u osób niedoświadczonych czy niedostatecznie wykwalifikowanych. Złamania koron zdarzają się również w przypadkach, gdy zastosowane zostaną materiały niskiej jakości.
W sytuacji, gdy dojdzie do takiego zdarzenia, należy niezwłocznie udać się do wykwalifikowanego i doświadczonego stomatologa, cieszącego się uznaniem i pozytywnymi opiniami. Taki specjalista w sposób kompleksowy zbada ubytek oraz zastosuje stosowne wypełnienie przy użyciu specjalistycznych preparatów. Spowodują one odbudowanie struktury korony, a dzięki oszlifowaniu i wygładzeniu jego struktura będzie trwała i odporna na uszkodzenia.