ODDZIAŁY
Opis usługi
Piękny uśmiech i zdrowe zęby to cel stomatologów i marzenie każdego z nas. Niekiedy jednak zdarza się, że u Pacjenta pojawiają się ubytki, wskutek których stomatologia zachowawcza nie wystarcza, a początkowo niegroźne ubytki przekształcają się w braki w uzębieniu. Taki efekt z pewnością nie jest estetyczny i może być powodem zarówno wycofania się z życia społecznego, jak i niskiej samooceny. Rozwiązaniem tego problemu może być jednak wizyta u specjalisty, implant i odbudowa protetyczna. Jednym z najczęściej wybieranych i jednocześnie trwałych oraz bardzo estetycznych wariantów są korony porcelanowe. Tak uzupełniona korona zęba to perfekcyjna estetyka i naturalny wygląd — nawet w przypadku zniszczonych zębów w stopniu znacznym lub całkowitym.
Co to jest korona porcelanowa?
Korona porcelanowa to nakładka służąca do niwelowania ubytków w uzębieniu. Może być stosowana zarówno w przypadku zębów przednich, jak i znajdujących się z boku lub z tyłu. Korony stosowane są na oszlifowanych zębach, jeśli Pacjent ma naturalne zęby lub na implantach, jeśli uzupełnień nie ma na czym osadzić.
Korony wykonane z porcelany mają grubość około 1-2 mm i doskonale imitują naturalne zęby, choć w odróżnieniu od koron pełnoceramicznych wykonane są na podbudowie z tlenku cyrkonu tytanu, złota lub innych metali. Rodzaj materiału podbudowy zależy od indywidualnych preferencji Pacjenta, ale również sugestii stomatologa czy też stanu zębów naturalnych.
Korona wykonana z porcelany to idealny rodzaj uzupełnienia w przypadku skomplikowanego złamania lub w sytuacji, gdy zęby Pacjenta są mocno zniszczone lub szkliwo intensywnie przebarwione. Ponieważ jest to idealne rozwiązanie do wypełnień częściowych lub całkowitych, będzie to również dobra opcja dla osób z wrodzonym brakiem szkliwa, po ekstrakcji zębów, ale także w sytuacji, gdy w jamie ustnej obecna jest zaawansowana próchnica.
Ile wytrzymują korony porcelanowe?
Każde uzupełnienie w jamie ustnej Pacjenta ma orientacyjny okres wytrzymałości. Czas, przez jaki dana korona się utrzyma, zależy od wielu różnych czynników. Przede wszystkim bardzo istotne jest pamiętanie o regularnych wizytach u stomatologa i stosowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.
Żywotność korony zależy w dużej mierze także od jakości zastosowanej ceramiki oraz jakości mocowania, co ściśle wiąże się również ze specjalistą, który wykonywał wypełnienie. Często zdarza się, że Pacjenci kierują się okazyjną ceną i korzystają z zakładania koron w gabinetach i placówkach nierenomowanych, gdzie dopasowanie właściwego produktu odbywa się w sposób niewłaściwy, a wygląd korony porcelanowej już po niedługim czasie pozostawia wiele do życzenia.
Jeżeli Pacjent zdecyduje się odbudować swój ubytek za pomocą materiałów najwyższej jakości i zgodnie z zaleceniami lekarza uzupełnienie wykonane w placówce cieszącej się uznaniem i wstawione przez wykwalifikowanego, doświadczonego specjalistę wytrzyma od pięciu, nawet do dwudziestu lat.
Najczęściej stosowane rodzaje koron porcelanowych
Obecnie korony wykonane z porcelany wybierane są najczęściej. Poszczególne warianty koron dobiera się w zależności od potrzeb, preferencji lub etapu leczenia. Wśród stosowanych rodzajów takich elementów wyróżnić można cztery rodzaje uzupełnień. Są to:
- korona porcelanowa na metalu — wyróżnia się ogromną trwałością i bardzo dobrą ceną, a podbudowa najczęściej wykonywana jest ze złota, chromu, kobaltu lub niklu,
- korona z tlenkiem cyrkonu — stosuje się ją w przypadku osób podatnych na reakcje alergiczne, ponadto cyrkon jest trwalszy i odporny na substancje chemiczne,
- korony pełnoceramiczne — w całości wykonane z ceramiki,
- korony tymczasowe — wykonane są z akrylu i zazwyczaj stosuje się je w trakcie leczenia lub procesu oczekiwania na właściwe korony. Nie są stosowane jako trwałe rozwiązanie z powodu niedostatecznych cech wytrzymałościowych.
Aby dopasować najlepszy rodzaj uzupełnienia, który posłuży Pacjentowi w najlepszy możliwy sposób i pozwoli uzyskać estetyczny wygląd, niezbędna jest konsultacja u specjalisty, który dokładnie zbada Pacjenta, określi stan ubytków oraz pozostałych zębów i ustali plan odpowiedniego leczenia.
Jak wygląda zabieg założenia korony porcelanowej?
Przed założeniem koron należy sprawdzić, czy w jamie ustnej nie ma ubytków lub własne zęby Pacjenta nie wymagają leczenia. Cały proces też wymaga szczegółowego zaplanowania i wykonania kilku wizyt związanych z odpowiednimi czynnościami dotyczącymi przygotowania odpowiednio dopasowanej korony. Specjalista szlifuje ząb i pobiera wycisk. W sytuacji, gdy uzupełnienia nie ma na czym oprzeć, potrzebny jest implant, co dodatkowo wydłuża czas zrealizowania całej procedury.
Wiele osób obawia się zakładania koron zupełnie niesłusznie. Wszystkie wykonywane działania, takie jak np. szlifowanie są bezbolesne. Na pierwszej wizycie lekarz dokładnie ogląda stan zębów i określa, jakie działania będą odpowiednie w przypadku danego Pacjenta. Dany ząb musi zostać oszlifowany w celu usunięcia uszkodzonego szkliwa, osadu czy kamienia nazębnego i przygotowania go do dalszych czynności związanych z założeniem korony. Czynność ta wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym.
Podczas wykonywanych działań osunięte zostaje dziąsło i pobiera się wycisk szczęki. Ten etap realizowany jest poprzez umieszczenie w ustach Pacjenta specjalnej nitki retrakcyjnej, która umieszczana jest w tzw. kieszonce dziąsłowej. Akcesorium to znacznie ułatwia odpowiednie dopasowanie masy wyciskowej do danego zęba. Wycisk zostaje następnie powtórzony również na nieosuniętych dziąsłach, aby wygląd uzębienia został odwzorowany możliwie jak najdokładniej.
W kolejnym kroku lekarz dokładnie ocenia zarówno kolor, jak i rozmiar koron oraz dokładnie dopasowuje je do uzębienia Pacjenta i w końcu osadza uzupełnienia na stałe. Aby korona porcelanowa służyła jak najdłużej, używa się specjalnego cementu protetycznego. To substancja, która gwarantuje wieloletnie i komfortowe użytkowanie danego elementu.
Jak dbać o korony porcelanowe, aby nie wystąpiły potencjalne problemy?
Osoby, które zdecydowały się nawet na korony najlepszej jakości, powinny pamiętać, że ich posiadanie nie oznacza, że nie należy o nie dbać w sposób szczególny. Chociaż higiena takich uzupełnień jest łatwiejsza niż w przypadku protez ruchomych, należy pamiętać o stosowaniu dobrych past do zębów o niskim współczynniku ścierania, a także płynów do płukania ust, które pomogą w usunięciu pozostałości po spożywanych posiłkach oraz pomogą zadbać o higienę w sytuacjach, kiedy umycie zębów jest niemożliwe. Należy też unikać szczoteczek z twardym włosiem i produktów wybielających.
Oprócz płukania jamy ustnej dobrze jest też wypracować nawyk nitkowania zębów. Dzięki temu możliwe będzie dotarcie do trudnodostępnych miejsc i zapobieganie namnażaniu się bakterii. W przypadku koron warto też uważać na spożywanie szczególnie twardych pokarmów, takich jak np. orzechy.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.