ODDZIAŁY
Opis usługi
Niestety często wskutek licznych zaniedbań, niewłaściwej higieny jamy ustnej, pomijania wizyt u dentysty, naturalne zęby ulegają uszkodzeniom, w przypadku których stomatologia zachowawcza nie zawsze wystarcza. W wyniku różnych zaawansowanych chorób przyzębia, schorzeń takich jak próchnica czy brak uzębienia stomatolog często zaleca odbudowę w postaci uzupełnienia. Doskonałym sposobem na odtworzenie zniszczonych zębów może być zastosowanie koron cyrkonowych. To idealna alternatywa dla mniej trwałej korony pełnoceramicznej czy mogących uczulać koron porcelanowych na metalu. Korona na tlenku cyrkonu jest przyjazna dla tkanki Pacjenta i gwarantuje świetną trwałość koron. Taki rodzaj uzupełnienia protetycznego to gwarancja estetyki, perfekcyjnej imitacji naturalnego szkliwa i przywrócenia pięknego uśmiechu.
Czym jest korona porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu?
Korona porcelanowa to element protetyczny, który umożliwia zastąpienie miejsca po utraconym zębie, jego nadbudowę w przypadku, gdy ząb pozostał w formie szczątkowej, lub gdy doszło do jego całkowitej ekstrakcji i nie został zachowany nawet korzeń. W ostatnim przypadku jednak przed założeniem korony niezbędne jest zastosowanie implantu, który stanowić będzie bazę dla koronki porcelanowej.
W protetyce stosuje się kilka rodzajów koron. Może to być korona pełnoceramiczna, ale też korony porcelanowe na złocie, warianty na podbudowie jednego metalu lub stopu kilku, a także korony na cyrkonie. Ostatnie z wymienionych to propozycje bardzo trwałe i bezpieczne. Tlenek cyrkonu jest substancją całkowicie obojętną chemicznie, trwalszą od metalu oraz biokompatybilną. Oznacza to, że korony wykonane na cyrkonie to doskonały wybór nawet dla osób posiadających zęby zniszczone w stopniu znacznym, wrażliwe dziąsła i skłonne do wszelkich uczuleń, nadwrażliwości, podrażnień czy alergii.
Korony porcelanowe na cyrkonie osadzane są na stałe w ustach Pacjenta w miejscu danego ubytku. Możliwe jest ich umieszczenie zarówno w przypadku zębów przednich, bocznych szczęki, jak i w miejscu pozostałych zębów. Korony te od zewnętrznej, widocznej strony wykonane są w całości z ceramiki gwarantującej naturalny wygląd. Środek korony wykonany jest natomiast całkowicie z cyrkonu. Ze względu na technologię zastosowaną podczas wytwarzania tego typu uzupełnień są one doskonale tolerowane wewnątrz jamy ustnej Pacjenta i nie powodują reakcji alergicznych.
Ile wytrzymują korony z porcelany i czy zmiana koloru korony porcelanowej możliwa jest z czasem?
Wykonanie korony porcelanowej to najlepszy możliwy wybór w przypadku, gdy Pacjent chce zachować odpowiedni balans pomiędzy jakością a ceną przyszłej korony. Na trwałość protetycznej korony zęba wpływa jednak wiele różnych czynników. Dlatego korony ceramiczne z podbudową cyrkonową mogą wytrzymać zarówno pięć, jak i dwadzieścia lat i dłużej.
Po pierwsze, korona protetyczna powinna być wykonana przez doświadczonego i wykwalifikowanego specjalistę w renomowanej placówce, która cieszy się pozytywnymi opiniami właśnie w tym zakresie. Niekiedy centra medyczne oferują podstawowe usługi stomatologiczne na wysokim poziomie, jednak sama protetyka pozostawia wiele do życzenia. Na pewno decydując się na zaawansowane działanie w obrębie tkanek zęba, należy wybrać rozważnie i nie kierować się okazyjną ceną oferowanych usług. Może to przełożyć się na wadliwie wykonaną usługę, co skutkować będzie zdejmowaniem korony porcelanowej, dodatkowymi kosztami, wizytami, straconym czasem i bólem.
Korona porcelanowa na cyrkonie czy korony pełnoceramiczne – co jest korzystniejsze dla Pacjenta?
Choć często w wielu źródłach można usłyszeć o licznych zaletach korony pełnoceramicznej, nie spełnia ona wszystkich niezbędnych wymagań, jakie stawia się przed wypełnieniami protetycznymi. Chcąc zastosować idealny wariant Pacjentowi, jak i lekarzowi zależy nie tylko na tym, aby uzyskany efekt estetyczny był możliwie najlepszy i najbardziej zbliżony do wyglądu zębów naturalnych danej osoby, ale też na tym, aby dany komponent był też trwały.
Zaletą koron wykonanych na podbudowie z tlenku cyrkonu jest niewątpliwie wytrzymałość i ogromna odporność tych elementów na uszkodzenia, odkształcenia czy ukruszenia. Niezależnie od tego, czy komponent jest zakładany na istniejący ząb, czy na implant, w każdym przypadku korona porcelanowa na oszlifowanych zębach trzyma się w sposób perfekcyjny i jednocześnie nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych. To doskonałe rozwiązanie dla osób wyjątkowo wrażliwych i podatnych na różnego rodzaju stany zapalne i występowanie odczynów.
Korona porcelanowa to także idealna propozycja dla osób, które wcześniej miały wykonywane np. leczenie kanałowe lub naturalnie borykają się z problemem słabego szkliwa czy też mocnych przebarwień. Prawidłowo osadzona korona doskonale integruje się z tkanką Pacjenta, dzięki czemu zaczyna On cieszyć się naturalnym uśmiechem i uzupełnieniem, które w bardzo krótkim czasie może traktować jak swoje własne.
Poza tym tlenek cyrkonu to substancja w kolorze białym, dzięki czemu doskonale komponuje się ona z uzębieniem Pacjenta. Ogromną zaletą takiego elementu protetycznego jest również fakt, że z upływem lat porcelana nie ulega żadnym odbarwieniom. Kolor korony pozostaje zatem niezmienny. Ponadto gładka struktura tego elementu powoduje, że wszelkie zanieczyszczenia i osad znacznie trudniej utrzymuje się na jego powierzchni, przez co przestrzeganie higieny korony jest stosunkowo łatwe i nie wymaga wykonywania skomplikowanych zabiegów.
Chociaż wiele osób wskazuje korony pełnoceramiczne jako wariant najlepszy pod względem całości struktury wykonanej z ceramiki, warto pamiętać, że jest to korona o słabszej wytrzymałości niż korona porcelanowa na cyrkonie. Ponadto wariant pełnoceramiczny jest też opcją droższą.
Jak zakładana jest stomatologiczna korona zębowa?
Założenie koron porcelanowych zarówno wykonanych na podbudowie z cyrkonu, jak i z metalu czy pełnoceramicznych wymaga czasu i odbycia kilku wizyt stomatologicznych. Związane jest to z dokładnym rozpoznaniem aktualnego stanu uzębienia i wyleczenia wszystkich ewentualnych ubytków oraz zaplanowania właściwego leczenia i wizyt związanych z wykonaniem korony.
W przypadku zdecydowania się na korony wykonane z porcelany i z podbudową z cyrkonu nie będzie potrzebna charakterystyczna czapeczka z metalu, na którą napalana jest następnie korona. Proces ten przebiega nieco inaczej. W pierwszej kolejności odbywa się dokładne szlifowanie zębów, na które mają zostać założone korony. Używa się do tego wierteł stomatologicznych, ale cały proces wbrew obawom Pacjentów jest całkowicie bezbolesny, ponieważ odbywa się pod wpływem znieczulenia miejscowego.
Taka sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy w danym miejscu Pacjent posiada jeszcze ząb, na którym można oprzeć koronę. Jeśli tkanki własnej jest stosunkowo mało, można zastosować dodatkowy materiał kompozytowy. Jeżeli jednak Pacjent nie ma zęba w ogóle, zazwyczaj zakłada się implant, co tym samym znacznie wydłuża całą procedurę związaną z zastosowaniem koron.
Po oszlifowaniu pomiędzy dziąsła a zdrowe zęby zakładana jest specjalna nić separacyjna, a następnie nakładana jest masa wyciskowa. Umożliwia to idealnie odzwierciedlić różne kształty i formę w jamie ustnej oraz dopasować przyszłą koronę. Dzięki temu etapowi wypełnienie protetyczne będzie idealnie przylegać do pozostałego uzębienia i nie będzie się od niego odróżniało.
Uzyskany wycisk przekazywany jest do pracowni protetycznej, gdzie tworzona jest docelowa korona porcelanowa. Jej założenie poprzedza wykonanie korony tymczasowej. Właściwa korona zostaje umieszczona w miejscu docelowym za pomocą specjalnego cementu stomatologicznego. Osoba z takim wypełnieniem bardzo szybko przyzwyczaja się do nowego elementu, ale aby posłużył on Jej jak najdłużej, powinna przestrzegać kilku podstawowych zasad i przychodzić do stomatologa na wizyty kontrolne.
Jak dbać o trwałość i doskonały efekt estetyczny koron?
Nawet najtrwalszy materiał zastosowany w koronach nie gwarantuje ich doskonałej i nieskazitelnej jakości. Aby jednak utrzymać jak najlepszy stan koron przez długi czas, niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny zębów oraz regularne wizyty u dentysty. Warto też uzupełnić codzienne szczotkowanie zębów o płyny do płukania ust i nić dentystyczną, jednocześnie unikając produktów wybielających. Należy te wybierać pasty do zębów pozbawione drobinek ścierających oraz miękkie szczoteczki. Szczególną uwagę należy też zwrócić na higienę dziąseł oraz przestrzeni międzyzębowych. To właśnie w tych miejscach gromadzi się najwięcej bakterii oraz osadów czy resztek jedzenia, które powodują powstawanie ubytków czy próchnicy.
Warto też dbając o posiadane korony, ostrożnie rozgryzać zwłaszcza twarde pokarmy. Spożywanie ich może niekiedy narazić korony na powstawanie odprysków. Przykładem takiej żywności mogą być np. orzechy.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.