ODDZIAŁY
Opis specjalizacji
Stomatologia to jedna z dziedzin medycyny zajmująca się szeroko pojętymi problemami z uzębieniem. Jej częścią jest endodoncja, w ramach której usuwa się trwale uszkodzoną miazgę zęba i chroni ząb przed wyrwaniem. Obecnie leczenie kanałowe najczęściej wykonuje się z zastosowaniem mikroskopu. Dzięki temu przeprowadzane przez stomatologa działania wewnątrz korzeni zęba są niezwykle precyzyjne, a zastosowanie innowacyjnych narzędzi i materiałów umożliwia leczenie jednowizytowe.
Czym jest endodoncja i na czym polega leczenie kanałowe?
Endodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. To leczenie kanałowe polegające na usunięciu uszkodzonej miazgi z kanałów zębowych, a następnie wypełnieniu tych przestrzeni odpowiednimi materiałami. W jego trakcie ból zęba nie jest odczuwalny, ponieważ procedura odbywa się w znieczuleniu. Nowoczesne leczenie kanałowe zęba (inaczej endodontyczne) można wykonać u doświadczonych endodontów w oddziałach medycznych Enel-Med w całej Polsce.
Najczęstszą przyczyną chorób części koronowej miazgi zęba, jak i głębiej położonej – miazgi korzeniowej, jest próchnica. Bakterie znajdujące się w ubytku próchnicowym przenikają do miazgi, wywołując w niej nieodwracalne procesy zapalne, które najczęściej objawiają się intensywnymi dolegliwościami bólowymi. Do zapalenia miazgi zęba przyczyniają się również nieleczone i pogłębiające się starcia patologiczne zębów, pęknięcia szkliwa lub zębiny, odsłonięte szyjki zębowe bądź urazy mechaniczne.
Do zakażenia może również dojść na skutek chorób przyzębia. Przy intensywnych, przedłużających się dolegliwościach bólowych w większości przypadków należy podjąć leczenie kanałowe i wykonać zabiegi endodontyczne najlepiej u profesjonalisty. Leczenie endodontyczne ma za zadanie uchronić ząb przed wyrwaniem.
Wielu pacjentów zastanawia się, czy leczenie kanałowe boli. Nie odczuwa się bólu, ponieważ zarówno podczas oczyszczania komory i kanałów zęba, jak i wypełnienia kanałów czy odtwarzania korony zębowej pacjent pozostaje pod wpływem odpowiednio dobranego znieczulenia.
Leczenie kanałowe – kiedy zgłosić się do endodonty?
O stanie zapalnym miazgi może świadczyć pojawienie się samoistnego, bardzo intensywnego bólu, utrzymującego się dłużej niż 2 dni. Dolegliwości nasilają się pod wpływem zimnych lub ciepłych pokarmów albo napojów i odczuwane są przez dłuższy czas.
Kolejnym objawem jest obecność bólu nasilającego się w nocy o charakterze pulsującym. To sygnał, że należy pilnie zgłosić się do lekarza stomatologa, który przeprowadzi badanie kliniczne oraz wykona zdjęcie RTG, a następnie zakwalifikuje ząb do leczenia. Jeżeli to potwierdzi nieodwracalny stan zapalny, lekarz rozpocznie standardowe leczenie kanałowe, a w bardziej skomplikowanych przypadkach skieruje na leczenie endodontyczne pod mikroskopem.
Endodoncja mikroskopowa pozwala na przeprowadzenie leczenia kanałowego w dużym powiększeniu pola zabiegowego oraz w lepszym oświetleniu, co umożliwia dokładne usunięcie zapalnie zmienionych tkanek, precyzyjne opracowanie pola zabiegowego i staranne wypełnienie kanałów zęba. Mikroskopowe leczenie kanałowe jest konieczne przy nietypowej anatomicznej budowie zęba, zakrzywionych i wąskich kanałach. Mikroskop endodontyczny jest niezbędnym narzędziem pracy również podczas ponownego leczenia kanałowego.
Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?
Leczenie endodontyczne w oddziałach Enel-Med składa się z kilku etapów wymagających z reguły od 1 do 3 wizyt u dentysty. Na początek potrzebna jest diagnostyka radiologiczna. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie jest bolesny dla pacjenta. Współczesna endodoncja wykorzystuje mikroskop endodontyczny, który pozwala w dużym powiększeniu ocenić zarys dna komory zęba i odnaleźć niewidoczne dla oka kanały.
W pierwszym etapie endodonta zakłada izolujący od innych zębów koferdam i rozwierca ząb, aby dostać się do jego wnętrza. Następnie przy użyciu specjalnych narzędzi kanałowych usuwa zmienioną chorobowo tkankę z kanałów, poszerza je, odkaża i wypełnia materiałem, jakim jest gutaperka. Następnie, w zależności od stanu zniszczenia tkanek zęba pacjenta, lekarz może zaproponować różne sposoby odbudowy korony zęba po leczeniu kanałowym – kompozytem lub koroną protetyczną.
Zalecenia po przeprowadzeniu leczenia endodontycznego
Po leczeniu endodontycznym wskazana jest kontrola kliniczna i radiologiczna zęba. Pierwsze takie badanie powinno nastąpić po około 3-6 miesiącach od wykonania zabiegu endodontycznego.
Żeby uniknąć leczenia kanałowego, należy regularnie (co pół roku) zgłaszać się na przeglądy stomatologiczne w celu wczesnego wykrycia małych ubytków próchnicowych i podjęcia ich szybkiego leczenia. Nie dopuszczamy wtedy do dalszego rozprzestrzenienia się procesu próchnicowego i tym samym zapobiegamy skomplikowanemu leczeniu kanałowemu. Trzeba również pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej.
Powtórne leczenie kanałowe – kiedy jest potrzebne?
Zazwyczaj zabiegi endodontyczne przeprowadza się raz. Niestety w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie powtórnego leczenia kanałowego i otwarcia zęba. Taka procedura potrzebna jest w sytuacji, gdy za pierwszym razem prace endodontyczne zostały przeprowadzone nieprawidłowo lub po leczeniu pojawiły się powikłania, tzn.:
- wystąpiło przewlekłe zapalenie na skutek niewystarczającego wypełnienia kanałów,
- kanał został przepełniony i doszło do resorpcji,
- nastąpiła perforacja i utworzył się patologiczny kanał,
- złamaniu uległa korona zęba,
- w kanałach pozostał odłamek złamanego narzędzia,
- pojawiły się problemy z wygojeniem.
FAQ
1. Czy leczenie kanałowe w Enel-Med obejmuje również diagnostykę?
W placówkach Enel-Med można wykonać zdjęcie RTG okołowierzchołkowe zęba, pantomogram oraz tomografię CBCT. Istnieje również możliwość skorzystania z pełnego przeglądu uzębienia oraz diagnostyki oraz wszelkich nowoczesnych technik leczenia dla ratowania zębów, jak i wstawiania uzupełnień protetycznych.
2. Od czego zależy liczba wizyt u endodonty?
To, ile pacjent potrzebuje wizyt u stomatologa, by wyleczyć kanałowo ząb, zależy od anatomii jego zęba, zaawansowania w uszkodzeniu miazgi oraz działań, które należy wykonać w celu odbudowy korony zęba.
3. Kiedy konieczna jest endodoncja mikroskopowa?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem (w powiększeniu) bywa niezbędne u pacjentów z nietypową budową zębów albo w przypadku powikłań. W naszych placówkach dysponujemy mikroskopami najnowszej generacji, które pozwalają lekarzom na precyzyjne leczenie, a pacjentom gwarantują najwyższą jakość leczenia endodontycznego.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.