ODDZIAŁY
Opis usługi
Próchnica to najczęściej występujące schorzenie stomatologiczne zębów, które dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Rozwój próchnicy powoduje nie tylko nasilający się ból i namnażanie bakterii, lecz także rozprzestrzenianie się bakterii ze szkliwa na pozostałe tkanki zębów i dziąsła. Zaniedbane ubytki mogą prowadzić do poważnych chorób ustrojowych o charakterze przewlekłym oraz stanów zapalnych. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie leczenia próchnicy na jej początkowym etapie.
Czym jest próchnica?
Próchnica to choroba bakteryjna związana z niedostateczną higieną jamy ustnej i gromadzącymi się w płytce nazębnej bakteriami. Żywią się one resztkami jedzenia (głównie cukrami), a następnie wytwarzają kwasy, które rozpoczynają proces próchnicowy. Wskutek tego dochodzi do stopniowego niszczenia naturalnej bariery ochronnej zębów, jaką jest szkliwo, a z czasem, jeśli nie interweniuje dentysta, także do uszkodzenia głębszych warstw zęba, takich jak zębina czy miazga zęba.
Gdy pojawia się próchnica, konieczne jest leczenie. Stomatologia proponuje tu różne rozwiązania zależne od stopnia zaawansowania dolegliwości. W początkowym stadium można ją wyleczyć, stosując stomatologię zachowawczą. W poważnych przypadkach konieczne jest jednak leczenie stomatologiczne znacznie bardziej zaawansowane. W skrajnych zmianach próchnicowych może być konieczne usunięcie zęba.
Rodzaje próchnicy
Najczęściej w przebiegu próchnicy wyróżnia się:
- próchnicę ostrą – najczęściej występuje u dzieci bez pełnej mineralizacji szkliwa, ma miękką konsystencję i jasny kolor oraz rozwija się szybko,
- próchnicę przewlekłą – występuje u dorosłych i starszych, rozwija się wolno, jest twarda i ma ciemną barwę,
- próchnicę zatrzymaną – zmiany zatrzymane przez procesy stomatologiczne.
Wskazania do leczenia próchnicy zębów
Sprawdzenie stanu zębów i leczenie próchnicy jest wskazane, gdy występują takie objawy, jak:
- ból zęba,
- wrażliwość na zimno i ciepło oraz różne smaki,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- tkliwość podczas jedzenia, mycia i żucia,
- ubytki w zębach,
- występowanie przebarwień.
Jak przebiega leczenie próchnicy?
Metody leczenia choroby próchnicowej można podzielić ze względu na stopnie zaawansowania. We wstępnej fazie widoczne są białe przebarwienia na powierzchni zęba, co czasami można zatrzymać poprawą higieny i stosowaniem pasty do zębów z fluorem wspomagającej remineralizację.
Kolejny etap to rozpad szkliwa i ukruszenie struktury zęba. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u stomatologa i odbudowa ubytku oraz plombowanie. Objawy próchnicy w kolejnym stadium to rozpad zębiny i odczuwanie bólu. Konieczne jest wtedy oczyszczenie chorego miejsca i założenie plomby.
Długotrwały, silny ból, a także ropień to sygnały zajęcia miazgi zębowej oraz dotarcia próchnicy do naczyń nerwowych i krwionośnych. Wówczas stomatolog musi dokładnie oczyścić to miejsce, głęboko borować i najczęściej zastosować leczenie kanałowe. Jeżeli powstanie ropień, a okoliczne tkanki są nabrzmiałe i bolą, istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się próchnicy na okoliczne kości. Niezbędny może okazać się zabieg chirurgiczny i ekstrakcja zęba.
Leczenie próchnicy – zalety
Regularne badanie zębów i podejmowanie odpowiedniego leczenia próchnicy niosą wiele korzyści dla pacjenta:
- pozbycie się bólu,
- odzyskanie zdrowego i pełnego uśmiechu,
- wyeliminowanie ryzyka rozprzestrzenienia się choroby na okoliczne tkanki,
- zapobieganie demineralizacji szkliwa,
- wzmocnienie zębów,
- zmniejszenie ryzyka powstania próchnicy i ubytków w przyszłości,
- pozbycie się przebarwień próchnicowych,
- poprawa stanu higieny w jamie ustnej,
- szansa na wczesne wykrycie innych ubytków w jamie ustnej i zastosowanie leczenia zachowawczego.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.