ODDZIAŁY
Opis usługi
Braki w uzębieniu są nie tylko dużym problemem stomatologicznym, ale też estetycznym i psychologicznym. Spowodowane są często niedostateczną higieną jamy ustnej, brakiem niezbędnych i regularnych wizyt u stomatologa, ale też zaawansowanymi chorobami koron zębów, próchnicą i różnymi schorzeniami wrodzonymi, które prowadzącą do utraty uzębienia. Jednak nie oznacza to, że niemożliwe jest odzyskanie pięknego uśmiechu, który będzie prezentował się niemal identycznie, jak naturalne zęby. Można zastosować różne uzupełnienia protetyczne, takie jak most porcelanowy na metalu, tlenku cyrkonu czy przęsło w całości wykonane z porcelany i uzupełnić brakujący fragment uzębienia. To gwarancja odbudowy nie tylko zębów, ale też funkcjonalności w jamie ustnej i odzyskanie radości życia.
Czym jest most porcelanowy protetyczny?
Korony i mosty są konstrukcjami protetycznymi, które umożliwiają odbudowanie utraconego lub niepełnego uzębienia. W przypadku korony jest to element imitujący pojedynczy ząb. Most to natomiast struktura składająca się z kilku koron protetycznych, która może wypełniać zęby sąsiadujące ze sobą lub braki zębowe znajdujące się w jamie ustnej Pacjenta w nieco innym układzie.
Mosty wypełniające ubytki i korony bywają uzupełnieniem jednego do nawet kilkunastu zębów i mogą być mocowane zarówno w oparciu o własne zęby, jak i o implanty. W przypadku odbudowy protetycznej kilku zębów konstrukcja przytwierdzana jest do zęba filarowego. Są to zęby sąsiadujące z luką będącą celem danego wypełnienia. Takie uzupełnienie umożliwia też odtworzenie całych łuków zębowych w szczęce i żuchwie. Wówczas muszą to być jednak mosty na implantach.
Obecnie najczęściej w leczeniu protetycznym w przypadku braku zębów stosuje się struktury wykonane z porcelany na podbudowie metalowej. W tym przypadku określony stop metalu jest trzonem takiego mostu, natomiast jego koronę i tym samym zewnętrzną część mostu stanowi wycisk ceramiczny indywidualnie dopasowywany pod względem kształtu, jak i kolorystyki do każdego Pacjenta.
Czy most porcelanowy można zdjąć i czy jest on trwały?
Niezależnie od tego, czy dany most porcelanowy zbudowany jest wyłącznie z ceramiki, czy też w jego podbudowie zastosowano metal lub inny materiał, konstrukcja ta montowana jest na zębach Pacjenta na stałe. Oznacza to, że nie można jej zdjąć tak, jak w przypadku protezy. Dzięki sekwencji połączonych ze sobą koron i bardzo trwałemu mocowaniu Pacjent bardzo szybko zapomina o tym, że jakikolwiek obcy element w ogóle znajduje się w Jego ustach, niezależnie od tego, czy struktury protetyczne są zamocowane w odcinku przednim szczęki i żuchwy, czy też w odcinkach bocznych.
Jednocześnie mosty protetyczne porcelanowe zamocowane w jamie ustnej na podbudowie metalowej lub cyrkonowej cechują się dużą trwałością. Wytrzymałość takich wypełnień szacowana jest nawet na trzydzieści lat i więcej. Okres ten zależy w praktyce od wielu czynników. Choć mosty pełnoceramiczne uważane są za bardziej estetyczne, są też jednocześnie mniej wytrzymałe. Przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji i ostrożności mogą jednak wykazać się tak samo długą, a nawet dłuższą wytrzymałością. Kluczowe jest w tym przypadku zwrócenie uwagi na kilka podstawowych kwestii.
Po pierwsze, niezwykle istotny jest właściwy wybór placówki i specjalisty, który trafnie zdiagnozuje wszystkie problemy związane z uzębieniem Pacjenta, przeprowadzi kompletną i szczegółową diagnostykę oraz kompleksowe leczenie. Bardzo ważne jest też właściwe zaplanowanie odpowiednio dobranej konstrukcji mostu zarówno do istniejących zębów w jamie ustnej Pacjenta, jego oczekiwań, jak i możliwości finansowych.
Warto też pamiętać, że w kwestii zdrowia i uzębienia nie należy kierować się kuszącymi cenami oferowanymi przez przypadkowego protetyka. Most protetyczny zakładany jest na długie lata. Musi być osadzony i wykonany solidnie oraz z najlepszych materiałów, a jego estetyka powinna być na najwyższym poziomie. W przypadku, gdy warunki finansowe nie pozwalają na zastosowanie docelowego rozwiązania, warto rozważyć most tymczasowy.
Po drugie, nawet najlepszy rodzaj mostu i mistrzowska praca protetyczna na nic się zdadzą, jeżeli Pacjent po przeprowadzeniu zabiegu założenia mostu nie będzie stosował się do zaleceń i przestrzegał odpowiedniej higieny. Ten element w ogromnym stopniu wpływa na trwałość wszelkich wypełnień i zastosowanych uzupełnień protetycznych oraz stanowi podstawowy filar gwarantujący skuteczność każdego leczenia o charakterze stomatologicznym.
Po trzecie, każde leczenie, a zwłaszcza założenie mostów zębowych warto zlecić doświadczonym i wykwalifikowanym specjalistom w tej dziedzinie, którzy przeprowadzają takie zabiegi w uznanych i renomowanych placówkach. Dobrze jest wcześniej zapoznać się z opiniami Pacjentów, którzy mają już podobne doświadczenia za sobą, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań i móc w niedługim czasie cieszyć się wymarzonym uśmiechem.
Most metalowy, most porcelanowy na cyrkonie, most pełnoceramiczny czy most adhezyjny tymczasowy – co wybrać?
Najczęściej mosty protetyczne wykonywane są z porcelany. Ich najpopularniejsze rodzaje to most na podbudowie z metalu, most porcelanowy na tlenku cyrkonu oraz most pełnoceramiczny w całości wykonany z ceramiki.
Most porcelanowy, którego podbudowa jest wykonana z metalu to najtańszy wariant z trzech wymienionych powyżej, choć to jednocześnie konstrukcja bardzo trwała. Jego podbudowa wykonana jest najczęściej ze stali, złota, tytanu, niklu, srebra i innych stopów. To doskonałe rozwiązanie w przypadku brakujących zębów bocznych. Nieco rzadziej ten typ mostu stosowany jest na przodzie w związku z faktem, że niekiedy tuż przy dziąśle metal bywa widoczny, nadając nieco szarawy odcień koronie. Dla niektórych osób jest to niedostatecznie odpowiedni efekt estetyczny, dlatego decydują się one na inne rozwiązania.
Świetną alternatywą dla mostów metalowych jest konstrukcja na podbudowie z cyrkonu. Taki most porcelanowy jest o wiele trwalszy niż wariant z metalu, dzięki tlenkowi cyrkonu odpornemu nie tylko na ścieranie, odkształcenia i odpryski, ale też substancje chemiczne. Ponadto cyrkon jest biały, całkowicie biokompatybilny, nie zmienia swojej barwy i nie powoduje żadnych reakcji alergicznych. Takie połączenie koron w postaci mostu to idealna propozycja dla osób szczególnie wrażliwych na wszelkie podrażnienia, uczulenia i inne niedogodności. W tym przypadku zupełnie wyeliminowany zostaje też mankament estetyczny związany z ewentualną szarością. Cyrkonowe białe podbicie idealnie komponuje się z idealnie dobranym odcieniem ceramicznym, dzięki czemu most do złudzenia przypomina naturalne uzębienie.
Dużą estetyką charakteryzuje się również most pełnoceramiczny, jednak nie jest on aż tak wytrzymały, jak wariant poprzedni. Będzie jednak doskonałym wyborem dla osób, które cenią sobie zastosowanie w pełni naturalnych materiałów, do których ceramika z pewnością należy. Most w całości wykonany z ceramiki będzie też prezentował się doskonale zwłaszcza w przypadku, gdy braki uzębienia występują w przedniej części jamy ustnej.
Można jeszcze wyróżnić most adhezyjny, który nazywany jest mostem tymczasowym. Jest to jednak rozwiązanie najmniej trwałe, które stosowane jest zazwyczaj jako uzupełnienie boczne lub wykonywane w oczekiwaniu na docelowe wypełnienie protetyczne. Mosty adhezyjne wytwarzane są z kompozytu wzmacnianego często włóknem szklanym. Takie konstrukcje wstawiane są niekiedy w oczekiwaniu na właściwy most z porcelany.
Jak wygląda wykonanie mostu porcelanowego na zębach?
Aby most protetyczny wytrzymywał każde intensywne użytkowanie, przed jego użytkowaniem niezbędne jest przeprowadzenie wielu czynności. Cały proces wymaga odbycia kilku wizyt. Muszą być też odpowiednio oszlifowane zęby i dokładnie wyleczone wszelkie problemy dotyczące pozostałego uzębienia. W przypadku całkowitego braku poszczególnych zębów najpierw trzeba też założyć implanty.
Jeżeli jednak jest możliwe umieszczenie mostu na istniejących zębach, w znieczuleniu miejscowym przeprowadzane jest właściwe szlifowanie wiertłami stomatologicznymi, co jest całkowicie bezbolesne dla Pacjenta. Z każdej strony zębów ścierane jest ok. 1,5 mm szkliwa. Kolejny krok to włożenie pomiędzy poszczególne zęby a dziąsła specjalnej nici i wykonanie dokładnego wycisku. Czynność ta przebiega dwufazowo. Najpierw na łyżkę wyciskana jest masa twarda i powstaje pierwszy wycisk. Następnie wyjmowana jest nitka i powstaje drugi model przy użyciu masy miękkiej. Tak powstały materiał jest wysyłany do pracowni protetycznej.
Na oszlifowane uzębienie dentysta zakłada specjalne korony ochronne. Na kolejnej wizycie przymierzany jest przygotowany przez pracownię most, natomiast na kolejnej przytwierdzany na stałe za pomocą specjalnego cementu stomatologicznego. W przypadku, gdy mosty zakładane były na implanty, cały proces trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Ma to związek z długim okresem adaptacji i gojenia implantów.
Jak Pacjent powinien dbać o most protetyczny, aby wydłużyć jego trwałość?
Nawet najlepiej wykonana struktura protetyczna nie przetrwa minimalnego przewidywanego okresu wytrzymałości, jeżeli Pacjent nie będzie prawidłowo dbać o higienę zębów i jamy ustnej. Jeśli natomiast osoba posiadająca most zadba o swoje wypełnienie z odpowiednią dbałością, może liczyć na długie lata perfekcyjnego i nienagannego uśmiechu. Przede wszystkim należy pamiętać, że mając most porcelanowy niezależnie od jego rodzaju, niezbędne są wizyty kontrolne co 6 miesięcy. Stomatolog oceni podczas spotkań nie tylko strukturę uzupełnienia, ale też kondycję okolicznych zębów i dziąseł, co pozwoli zapobiec pojawieniu się innych ubytków.
Bardzo ważna jest także codzienna pielęgnacja i stosowanie odpowiednio dobranych preparatów. Należy unikać past wybielających oraz zawierających drobinki i substancje ścierające. Korzystnym uzupełnieniem higieny będzie też płyn do ust i nić dentystyczna, której regularne używanie pozwoli dotrzeć także do trudnodostępnych miejsc. Warto też zachować ostrożność podczas spożywania posiłków i gryzienia twardych produktów. Szczególnie należy uważać na orzechy, migdały czy lód.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.