Krwawienie dziąseł przy szczotkowaniu
To problem wielu pacjentów zgłaszany podczas wizyt u stomatologa. Krwawienie dziąseł jest objawem nieprawidłowości zachodzących w tkance, najczęściej jest to objaw toczącego się stanu zapalnego, spowodowanego obecnością płytki nazębnej i/lub kamienia (kamień nazębny może występować również poddziąsłowo i być niewidocznym dla pacjenta). Płytka nazębna i kamień to siedlisko bakterii, które w kontakcie z tkanką dziąsła powodują stan chorobowy. Nie lekceważ krwawienia dziąseł, to zagrożenie nie tylko dla dziąseł i zęba ale dla całego organizmu!
PORADA: Jeśli zauważysz krwawienie z dziąseł, występujące przez dłuższy czas, koniecznie zgłoś się do stomatologa. Prawdopodobnie w pierwszej kolejności trzeba będzie oczyścić zęby z osadów i kamienia (skaling, piaskowanie). Następnie dentysta zbada Cię w kierunku chorób przyzębia i zaleci kolejne działania, dobierze odpowiednią technikę szczotkowania, pastę i nić oraz płukankę.
Ból i obrzęk dziąsła
Jeśli ból, zaczerwienienie i obrzęk dziąsła występuje w obrębie jednego zęba, przyczyn może być kilka i niezwłocznie należy udać się do lekarza dentysty. Pochodzenie może być spowodowane zarówno podrażnieniem np. nową szczoteczką, jak stanem zapalnym spowodowanym obecnością złogów nazębnych (kamień, osad). Zanim dotrzemy do gabinetu stomatologicznego warto użyć płukanki antyseptycznej. Problem jednak może leżeć głębiej.
PORADA: niezwłocznie udaj się do stomatologa, który zbada lub prześwietli okolicę i sprawdzi czy stan zapalny to jedynie problem zapalenia dziąsła, czy może przetoka dziąsłowa (do jej wytworzenia w jamie ustnej dochodzi najczęściej w wyniku zmian zapalnych tkanek okołowierzchołkowych zęba. Zaawansowane zmiany próchnicze miazgi, choroby dziąseł czy urazy mechaniczne zębów również sprzyjają rozwojowi przetoki).
Ból i obrzęk kilku dziąseł
Rozległe stany zapalne, np. umiejscowione tylko po jednej stronie jamy ustnej mogą mieć różne podłoże i konsekwencje. Najczęściej towarzyszy temu dyskomfort, ból, krwawienie, podrażnienie. Pacjent nie jest w stanie oczyścić w danym miejscu zębów, gdyż okolica jest bardzo tkliwa i uniemożliwia szczotkowanie.
PORADA: Niezwłocznie udaj się do stomatologa lub periodontologa. Zmiany mogą mieć podłoże wirusowe, mogą rozprzestrzeniać się w jamie ustnej. Dopóki lekarz nie zaleci odpowiedniej terapii i nie zdiagnozuje problemu, nie używaj płukanek antyseptycznych
Wybroczyny na dziąsłach
Od małej krostki, lub zwykłego podrażnienia szczoteczką, po opryszczkę dziąsłową lub przetokę. W takiej sytuacji, zmianę powinien obejrzeć specjalista i zalecić odpowiednią terapię, lub po prostu uspokoić pacjenta. Jeśli wybroczyna jest obecna przez kilka dni, i np. rośnie, lub zmienia kolor – niezwłocznie udaj się do stomatologa. Zmiany o takim charakterze mogą pojawić się nagle, np. afty, lub być obecne przez dłuższy czas – zmiany nowotworowe.
PORADA: Niezwłocznie udaj się na wizytę do stomatologa, który oceni zmianę i zaleci odpowiednią terapię i diagnostykę.
Biały nalot na dziąsłach
Po wybielaniu metodą domową, lub po wybielaniu gabinetowym może wystąpić podrażnienie dziąseł, które w pierwszej fazie przypomina biały nalot, dopiero później blednie. Jest to efekt krótkotrwałego podrażnienia i nie ma powodów do obaw. Biały nalot na dziąsłach może być tez objawem stanów grzybiczych czy wirusowych. Wówczas należy niezwłocznie odwiedzić stomatologa, szczególnie jeśli utrzymuje przez kilka dni.
PORADA: Niezwłocznie udać się na konsultację stomatologiczną.
Afta na dziąśle
Afty to drobne ranki- krostki występujące w różnych miejscach w jamie ustnej. Mogą być zlokalizowane zarówno na dziąśle jak i języku, policzku czy wardze. Najczęściej są bolące i powodują dyskomfort. Przyczyny tworzenia się aft są nieznane, ale naukowcy wiążą ich pojawianie się ze stresem, złą dietą i urazami. Najczęściej pojawiają się nagle i znikają samoistnie po kilku dniach.
PORADA: Na złagodzenie aft można stosować naturalny wywar z rumianku i szałwii, oraz preparaty na afty dostępne w aptekach. Łagodzą zmiany i przyspieszają gojenie. Jeśli aft jest dużo, pojawia się gorączka lub są bardzo rozległe, wówczas należy udać się do stomatologa.
Ropień na dziąśle
Ropień dziąsła (zwany także ropniem przyzębnym) zwykle spowodowany jest zakażeniem obszaru między zębem a dziąsłem. Do infekcji może dojść, gdy między dziąsłem a zębem zgromadzi się duża ilość płytki nazębnej, która nie jest usuwana. U osób z zaawansowaną chorobą przyzębia bakterie mogą zgromadzić się pod dziąsłem. Większość ropni wywołuje ból więc pacjenci nie zwlekają z wizytą u dentysty. Nieleczona infekcja może uszkodzić otaczającą ząb kość oraz inne zęby. W kości i skórze dochodzi czasem do tworzenia się pustego tunelu, który umożliwia ropie ujście. Tunel ten zwany jest przetoką.
PORADY: Niezwłocznie należy udać się do stomatologa, gdyż niepodjęcie działań, może spowodować dalsze przedostawanie się bakterii do głębszych struktur (kostnych) i powodować torbiele, utratę zęba i ubytki kostne, czy nawet zagrażać życiu.
Paradontoza
Paradontoza to bakteryjna, poważna choroba przyzębia- czyli aparatu utrzymającego ząb w zębodole. Nieleczona prowadzi do przedwczesnej utraty zębów. Pierwszymi objawami mogą być przewlekłe stany zapalne, nieświeży oddech i odsłanianie się szyjek zębowych. Przyczyną jest najczęściej niedostateczna higiena jamy ustnej połączona z niska odpornością organizmu.
PORADY: Badania dowodzą, że dobra higiena jamy ustnej zapobiega tworzeniu się paradontozy. Dbając o regularne szczotkowanie i wizyty u stomatologa możesz uniknąć poważnych konsekwencji. Jeśli zauważysz krwawienie dziąseł, przewlekłe zapalenia dziąseł – udaj się do lekarza dentysty w celu ustalenia przyczyny i dalszych działań.
Ból dziąsła po znieczuleniu
Może występować po odbytej wizycie u stomatologa. Najczęściej jest to tymczasowy dyskomfort utrzymujący się przez kilkanaście godzin od zabiegu. Spowodowany zastrzykiem, ustępuję po krótkim czasie, jeśli jednak utrzymuje się dłużej (kilka dni), towarzyszy temu obrzęk i ból, skontaktuj się ze stomatologiem.
PORADA: Po wizycie u stomatologa utrzymuj dobą higienę jamy ustnej, szczotkuj zęby dokładnie, nie omijaj okolicy przy dziąśle. Jeśli występuje ból, pulsowanie czy krwawienie – udaj się na wizytę do dentysty w celu ustalenie przyczyny objawów.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.