ODDZIAŁY
Opis usługi:
Protezy akronowe to nowe rozwiązanie stosowane we współczesnej protetyce. Jako wygodna i tańsza alternatywa dla uzupełnień stałych, takich jak mosty protetyczne czy odbudowy na implantach, cieszą się rosnącą popularnością. Ruchome protezy z akronu charakteryzują się nie tylko doskonałą funkcjonalnością, lecz także wysoką estetyką. W gabinetach enel-med w całej Polsce najwyższej klasy specjaliści pomagają pacjentom wybrać najlepszy rodzaj protezy i cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem.
Czym jest i jak wygląda proteza akronowa?
Polscy naukowcy, szukając komfortowego i uniwersalnego rozwiązania protetycznego, które byłoby alternatywą dla protez z twardych komponentów, opatentowali termoplastyczne tworzywo – akron, który dopasowuje się do wnętrza jamy ustnej pacjenta. Jasnoróżowe, częściowo przezroczyste protezy akronowe nie tylko ściśle przylegają do tkanek miękkich, lecz także są praktycznie niewidoczne w codziennym użytkowaniu.
W przeciwieństwie do klasycznych protez częściowych nie mają metalowych elementów. Klamry zapewniające stabilizację protezy są wykonane z akronu i stanowią integralną część płyty. Protezy elastyczne akronowe są zaprojektowane tak, aby nie tylko przywracały prawidłowe funkcje zgryzu i wyraźną wymowę, ale także były wygodne i praktyczne w noszeniu.
Jako uzupełnienie protetyczne częściowe protezy akronowe są dedykowane osobom, które mają część swojego uzębienia – w jamie ustnej muszą znajdować się minimum trzy zdrowe zęby. Podczas żucia i gryzienia większość sił przenosi się na zęby filarowe, dzięki czemu proteza nie niszczy wyrostka zębodołowego ani nie powoduje podrażnień.
Protezy akronowe – zalety
Co wyróżnia protezy wykonane z akronu od innych, podobnych rozwiązań protetycznych? Do głównych zalet protez akronowych zaliczamy:
- elastyczność i doskonałe dopasowanie dzięki wykonaniu z tworzywa termoplastycznego,
- niepowtarzalną estetykę — przezroczyste klamry wykonane z tworzywa hipoalergicznego nie powodują odczynów alergicznych i są bardzo dyskretne, a ich kolor jest dobierany do odcienia naturalnego zęba,
- wysoką odporność — akron to materiał wytrzymały na długoletnie użytkowanie — materiał nie odkształca się, jest odporny na działanie niskich i wysokich temperatur, ma też mniejszą podatność na uszkodzenia czy odbarwienia, np. w porównaniu do protez akrylowych,
- komfort noszenia — pacjenci jednoznacznie stwierdzają, że proteza akronowa nie wywołuje u nich odruchu wymiotnego ani nie daje wrażenia pełności w jamie ustnej. Jest też cienka, bezzapachowa i nie zmienia smaku potraw,
- niskie ryzyko rozwoju grzybicy w jamie ustnej — protezy akronowe nie chłoną wody i mają bardziej jednolitą strukturę niż tradycyjne protezy, dzięki czemu nie są podatne na kolonizację przez bakterie i grzyby. Ponadto protezy te są bardziej higieniczne i łatwe w konserwacji,
- łatwość modyfikacji i personalizacji — to jak wygląda proteza akronowa zależy w dużej mierze od indywidualnych upodobań pacjenta, bez problemu można ją także rozbudować i w razie utraty kolejnego zęba naturalnego, dostawić sztuczny.
Protezy akronowe – wady
Jakie są wady takiej protezy zębowej? Tak naprawdę nie ma ich zbyt wiele. Pacjenci najczęściej narzekają na brak możliwości zastosowania tego wypełnienia w przypadku całkowitego bezzębia — jak wspomnieliśmy, proteza z acronu jest polecana osobom, które straciły ząb lub kilka zębów stałych. Kolejną wadą protez akronowych jest wysoka cena — niestety Narodowy Fundusz Zdrowia nie dofinansowuje wykonania protezy tego typu i pacjent musi pokryć całą sumę samodzielnie. Warto jednak mieć na uwadze, że choć ostatecznie cena protez akronowych może być nieco wyższa niż tradycyjnych protez zębowych, są one postrzegane jako długoletnia inwestycja w zdrowie.
Proteza akronowa — wskazania
Na założenie protezy akronowej powinny zdecydować się osoby, które:
- szukają trwałego uzupełnienia częściowych braków zębowych, innego niż protezy acetalowe czy szkieletowe,
- chcą odzyskać komfort w codziennym życiu, wyraźne mówienie, estetyczny uśmiech i funkcję żucia,
- mają alergie na metalowe elementy lub wrażliwe dziąsła,
- chcą, aby proteza nie odkształcała się i stabilnie trzymała w jamie ustnej podczas spożywania bardzo ciepłych posiłków i nie zaburzała smaku potrawy,
- wybór protezy uzależniają od komfortu jej użytkowania i dopasowania do jamy ustnej.
Jak wygląda proces wykonania protez akronowych?
Procedura wykonania nowej protezy akronowej jest bardzo podobna do tej wykonanej z akrylu. Cały proces trwa najczęściej kilka tygodni. Specjalista prowadzący leczenie protetyczne podczas pierwszej wizyty przeprowadza wywiad z pacjentem połączony z badaniem klinicznym, w celu dobrania rozwiązania najlepiej odpowiadającego na potrzeby.
Pierwszym etapem wykonywania protezy akronowej jest pobranie precyzyjnego wycisku z jamy ustnej, który będzie służył do jak najlepszego odwzorowania jej kształtu i rozmiaru. To bardzo ważne, ponieważ decyduje o późniejszym komforcie noszenia właściwej protezy. Taki odcisk jest odsyłany do laboratorium, gdzie technik dentystyczny wykonuje próbną protezę z wosku.
Na kolejnej wizycie w gabinecie przymierzana jest próbna proteza i dokonywane ewentualne poprawki. Warto wziąć pod uwagę, że wszystkie parametry powinny być jak najlepiej dopasowane, w końcu od tego zależy późniejsza wygoda i funkcjonowanie całego zgryzu. Dopiero po zaakceptowaniu wstępnej wersji przez pacjenta, technik wykonuje ostateczny model z wybranego materiału. Gotową protezę wysyła do gabinetu stomatologa. Podczas ostatniej wizyty specjalista instruuje pacjenta, jak należy ją zakładać, pielęgnować i czyścić.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.