enel-med online kontakt e-sklep
hero-image

Holter – ciśnieniowy i EKG

Opis badania

Badanie EKG metodą Hotera – znane powszechnie po prostu jako Holter – to 24-godzinne monitorowanie pracy serca, które pozwala na wychwycenie zmian w jego funkcjonowaniu w określonych sytuacjach w życiu codziennym. Badanie Holter EKG, a także Holter ciśnieniowy znajdują się w oddziałów enel-med w całej Polsce.

Holter to jedno z najważniejszych badań kardiologicznych, pozwalające wykryć nieprawidłowości w pracy serca. Wyróżnia się kilka rodzajów badania. Holter EKG to 24-godzinne monitorowanie funkcjonowania serca, prowadzone przy użyciu elektrod przyczepionych do klatki piersiowej pacjenta. Holter ciśnieniowy, znany również jako Holter rr, to badanie wykonywane na przy użyciu rękawa nakładanego na ramię, który przez 24 godziny mierzy rytm serca, ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Z kolei Holter EEG pozwala zbadać elektryczną pracę mózgu.

Holter – wskazania

Badanie Holtera wykonuje się u pacjentów, u których występują objawy w postaci:

  • bólu w klatce piersiowej,
  • zawrotów głowy,
  • kołatania serca,
  • nierównej pracy serca,
  • zasłabnięć i omdleń.

Pozwala ono wykrywać różnego rodzaju choroby kardiologiczne, takie jak choroba wieńcowa, arytmia, stany przed- i pozawałowe, a także monitorować stan zdrowia pacjenta z już rozpoznanymi tego typu schorzeniami. Holter bywa zlecany również pacjentom użytkującym rozrusznik serca – dzięki niemu lekarz może sprawdzić, czy urządzenie działa prawidłowo.

Badanie Holtera – przeciwwskazania

Nie są znane jakiekolwiek przeciwskazania do przeprowadzania badania Holtera. Jest ono w pełni bezpieczne i może być wielokrotnie powtarzane u pacjentów w każdym wieku, również u kobiet w ciąży.

Holter – jak się przygotować?

Ani Holter EKG, ani Holter ciśnieniowy nie wymagają specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Na badanie należy zgłosić się w luźnym ubraniu, tak aby można było pod nim ukryć elektrody/mankiet oraz niewielki aparat rejestrujący. Oczywiście należy wziąć ze sobą wyniki dotychczasowych badań, przede wszystkim kardiologicznych (w tym EKG). Warto pamiętać, że w trakcie 24-godzinnego monitorowania pracy serca nie wolno się kąpać czy brać prysznica – dlatego najlepiej zadbać o higienę przed badaniem.

Holter – przebieg badania

Holter EKG wymaga przyklejenia do klatki piersiowej pacjenta elektrod – skórę trzeba więc odtłuścić. Przewody elektrod są podłączone do niewielkiego urządzenia, które najczęściej przypinane jest do paska wokół bioder, dzięki czemu pacjent może się swobodnie poruszać. Urządzenie przez 24 godziny rejestruje pracę serca – w tym czasie pacjent ma prowadzić swoje normalne, codzienne czynności, notując w dzienniczku aktywności w określonych godzinach (np. marsz, praca, silne zdenerwowanie, drzemka w ciągu dnia) oraz nazwy i dawki przyjmowanych leków.

Holter ciśnieniowy polega na nałożeniu na ramię pacjenta specjalnego mankietu, który jest podłączony do aparatu mierzącego ciśnienie. Pomiary odbywają się automatycznie, mniej więcej co 15 minut w dzień i co 30 minut w nocy. Badanie również trwa około 24 godzin, a pacjent w tym czasie prowadzić musi dzienniczek aktywności.

FAQ

  • W których oddziałach enel-med wykonuje się badania Holtera?

Badania Holtera wykonujemy m.in. w centrach medycznych enel-med w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Sochaczewie i Wrocławiu.

  • Czy aby wykonać badanie Holtera potrzebne jest skierowanie?

Zazwyczaj skierowanie jest wydawane przez kardiologa lub lekarza innej specjalizacji.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.