hero-image

Korony zębowe

Opis usługi

Korony są to stałe  uzupełnienia protetyczne, które stosuje się   przy nieodwracalnych, rozległych uszkodzeniach tkanek twardych zęba w wyniku próchnicy lub utraty naturalnej korony zęba na skutek urazu. Leczenie tego typu wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym, ale dzięki niemu można cieszyć się zdrowym i funkcjonalnym uzębieniem.

Korony zębowe pozwalają  odzyskać nie tylko pełną funkcjonalność danego zęba, lecz także poprawiają jego estetykę. Korona może być założona tylko w przypadku wcześniejszego wyleczenia próchnicy i/lub chorób przyzębia – na odpowiednio oszlifowanym zębie lub na wszczepionym uprzednio implancie. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia konieczna bywa nie tylko konsultacja protetyczna, ale też konsultacja u innego specjalisty.

Korony zębowe – wskazania

Korony protetyczne stosuje się w przypadku:

 • rozległych ubytków próchnicowych, nie kwalifikujących się do odbudowy materiałem kompozytowym,
 • zębów osłabionych i zagrożonych złamaniem (np. zębów po leczeniu endodontycznym lub z dużymi wypełnieniami),
 • zębów po urazach mechanicznych,
 • zębów o nieprawidłowym kształcie,
 • zębów przebarwionych w celu poprawy estetyki,

Korony zębowe stanowią również ostatni etap leczenia implantologicznego przy uzupełnianiu pojedynczych braków zębowych.

Warto pamiętać, że korony zębowe doskonale spełniają swoje funkcje w jamie ustnej – pozwalają normalnie odgryzać i żuć pokarmy, a dodatkowo poprawiają estetykę uśmiechu.

Korony zębowe – rodzaje

Ze względu na sposób wykonania koron może być jednolita (z jednego materiału) lub złożona (z kilku materiałów).  Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są korony zębowe, wyróżnia się:

 • korony porcelanowa na podbudowie z metalu – o wysokiej wytrzymałości i dobrych efektach estetycznych,
 • korona porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu zapewnia wysoką estetykę, jest bardzo wytrzymała, nie powoduje uczuleń,
 • korony pełnoceramiczne – o dużych walorach estetycznych, trudne do odróżnienia od zębów naturalnych pacjenta, polecane zwłaszcza do leczenia zębów przednich,
 • korony kompozytowe – zdecydowanie najbardziej przystępne cenowo, choć jednolity kolor kompozytu nie do końca pozwala dobrać ich barwę do koloru naturalnych sąsiednich zębów pacjenta. Czasami są stosowane jako rozwiązanie tymczasowe do momentu podjęcia przez pacjenta decyzji o bardziej kosztownym leczeniu,
 • korony metalowe – są tanie i bardzo trwałe, ale wyglądają nienaturalnie i mogą wywoływać uczulenia,
 • tymczasowe korony akrylowe – są to najczęściej korony stosowane w okresie oczekiwania na przygotowanie docelowej korony.

 Jak przebiega leczenie?

Leczenie protetyczne z użyciem koron zębowych wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Przed rozpoczęciem właściwego leczenia protetycznego ząb musi zostać wyleczony ze zmian próchnicowych,  niekiedy jest wskazane leczenie endodontyczne.  Dopiero później protetyk odpowiednio  preparuje ząb, następnie w celu odwzorowania łuków zębowych szczęki i żuchwy pobierany jest wycisk, który trafia do laboratorium. Technik przygotowuje koronę  odzwierciedlającą anatomiczną budowę  korony zęba pacjenta. W tym czasie oszlifowana powierzchnia zęba jest zabezpieczana tymczasową koroną akrylową. Gdy docelowa korona protetyczna jest gotowa, stomatolog przymierza, a jeżeli jest taka konieczność koryguje wysokość korony i cementuje na stałe na uprzednio przygotowany ząb.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.