hero-image

Rezonans magnetyczny głowy

Opis usługi

Rezonans magnetyczny głowy to nowoczesne, bardzo precyzyjne badanie, które pozwala na zobrazowanie wszystkich struktur anatomicznych mózgu, a także układu naczyniowego oraz nerwowego czaszki. Na rezonans głowy wykonywany przy użyciu nowoczesnego sprzętu przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med!

Rezonans magnetyczny głowy to badanie, które wykorzystuje właściwości atomów wodoru znajdujących się w każdej komórce ludzkiego organizmu. Poddane działaniu silnego pola magnetycznego emitowanego przez aparat zaczynają się poruszać –  ten ruch jest rejestrowany przez specjalne detektory i przekształcany na bardzo precyzyjne obrazy poszczególnych tkanek i narządów znajdujących się w obrębie głowy.

Rezonans głowy – wskazania

Istnieje wiele wskazań do wykonywania rezonansu magnetycznego głowy. Jest ono zalecane u osób, u których występują takie objawy, jak:

 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • mdłości,
 • omdlenia,
 • zaburzenia widzenia,
 • zaburzenia pamięci,
 • kłopoty z utrzymaniem równowagi,
 • problemy ze słuchem.

Rezonans magnetyczny głowy pozwala wykryć takie choroby, jak:

 • migrena,
 • choroba Alzheimera,
 • stwardnienie rozsiane,
 • wstrząśnienie mózgu,
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • schorzenia przysadki mózgowej.

Rezonans magnetyczny głowy – przeciwwskazania

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego głowy (Warszawa) jest obecność w ciele elementów metalowych lub medycznych urządzeń elektronicznych, takich jak rozruszniki serca, neurostymulatory, aparaty ortodontyczne czy śruby ortopedyczne. W wyjątkowych sytuacjach – np. u osób z klaustrofobią lub u dzieci – koniecznie może być podanie środka uspokajającego, a nawet narkozy.

Rezonans magnetyczny głowy – jak się przygotować?

W przypadku rezonansu głowy z kontrastem nie wcześniej niż na 7 dni przed badaniem należy wykonać oznaczenie stężenia kreatyniny we krwi – pozwoli to ocenić funkcjonowanie nerek i upewnić się, że poradzą sobie one z usunięciem kontrastu z organizmu.

Rezonans magnetyczny głowy nie musi być wykonywany na czczo – przed badaniem można normalnie zjeść posiłek. Nie ma przeciwwskazań, by przyjąć stosowane na co dzień leki. Na badanie warto założyć luźną, wygodną odzież pozbawioną metalowych elementów, takich jak guziki, klamerki, suwaki czy sprzączki. Wówczas nie trzeba będzie jej zdejmować. Biżuterię, okulary, portfel, telefon komórkowy czy klucze należy koniecznie zostawić na zewnątrz – ich obecność w pomieszczeniu, w którym jest wykonywany rezonans głowy, mogłaby uszkodzić aparat.

Jak przebiega rezonans głowy?

Podczas rezonansu magnetycznego głowy pacjent pozostaje pod stałą opieką personelu medycznego. Jeśli istnieją takie wskazania, przed badaniem podaje mu się środek kontrastowy, który jeszcze bardziej podnosi jakość obrazowania. Następnie pacjent kładzie się na stole, który jest wsuwany do aparatu. Rezonans głowy trwa od 30 do 45 minut. W tym czasie należy pozostawać w bezruchu, ale jeśli pojawi się taka konieczność, pacjent może się skontaktować z personelem przez znajdujący się w aparacie mikrofon.

Rezonans magnetyczny głowy – gdzie wykonać?

Na rezonans głowy wykonywany przy użyciu nowoczesnego sprzętu przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med! Zachęcamy do kontaktu z wybraną placówką!

FAQ

 • Czym jest środek kontrastujący?

Środek kontrastujący – zwany także kontrastem – to substancja chemiczna, którą podaje się niektórym pacjentom przed rezonansem magnetycznym. Dzięki swoim właściwościom jeszcze bardziej podnosi ona jakość uzyskiwanych podczas badania obrazów. Po rezonansie kontrast jest wydalany z organizmu wraz z moczem – dlatego zaleca się, by po zakończeniu badania wypić około 1,5 litra wody.

 • Czy w enel-med można wykonać badanie stężenia kreatyniny?

Oczywiście! Jest to badanie laboratoryjne, które znajduje się w ofercie naszych placówek.

 • Czy po rezonansie głowy otrzymam odpowiednią dokumentację?

Po badaniu każdy pacjent otrzymuje jego opis wykonany przez specjalistę oraz dokumentację obrazową na płycie CD/DVD.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.