hero-image

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej

Opis badania

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala uzyskać bardzo precyzyjne obrazy tkanek i narządów, m.in. tych znajdujących się w jamie brzusznej. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu pola magnetycznego wpływającego na znajdujące się w komórkach organizmu atomy wodoru. Rezonans magnetyczny brzucha wykonujemy w oddziałach enel-med w całej Polsce!

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej pozwala na bardzo szczegółowe zobrazowanie stanu tkanek miękkich oraz narządów wewnętrznych znajdujących się w obrębie jamy brzusznej. Dzięki niemu lekarz może ocenić wielkość i budowę narządów takich, jak: wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona, trzustka, żołądek, jelita, nerki oraz moczowody, a także wykryć w nich ewentualne patologie.

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – wskazania

Rezonans magnetyczny brzucha najczęściej stanowi uzupełnienie innych, bardziej powszechnych i łatwiej dostępnych badań obrazowych, przede wszystkim USG brzucha. Jeśli jego wyniki są niejednoznaczne, nieprecyzyjne i nie pozwalają na postawienie diagnozy, lekarz może zlecić właśnie rezonans.

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej wykonuje się u pacjentów:

  • z podejrzeniem chorób narządów wewnętrznych (trzustki, wątroby, jelit),
  • z podejrzeniem naczyniaków, torbieli i guzów, również złośliwych,
  • przed operacjami w obrębie jamy brzusznej (również transplantacjami) i po nich,
  • w celu oceny potencjalnych urazów wewnętrznych.

Rezonans magnetyczny brzucha – przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej jest ogólnie bezpieczny i nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia reakcji niepożądanych, ale istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania. Wśród przeciwwskazań bezwzględnych znajduje się przede wszystkim obecność w ciele pacjenta rozrusznika serca, klipsów na tętnicach mózgu oraz neurostymulatorów – a to ze względu na wytwarzane przez aparat silne pole magnetyczne.

Do przeciwwskazań względnych, w przypadku których ostateczną decyzję o wykonaniu badania podejmuje lekarz, zalicza się m.in. I trymestr ciąży, obecność implantów stomatologicznych i endoprotez oraz wykonaną w ciągu kilku tygodni biopsję danego narządu.

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – jak się przygotować?

Na około 2-3 dni przed rezonansem magnetycznym warto stosować dietę lekkostrawną oraz przyjmować dostępne bez recepty leki usuwające z przewodu pokarmowego gazy i pęcherzyki powietrza – pozwoli to na uzyskanie lepszych jakościowo obrazów.

Na rezonans magnetyczny brzucha należy założyć wygodne ubrania, pozbawione jakichkolwiek elementów metalowych – guzików, sprzączek i klamerek. Lepiej zrezygnować z makijażu oraz używania lakieru do włosów. Wszelkie przedmioty osobiste, okulary, biżuterię, portfel, klucze i telefon należy zostawić w szatni.

Rezonans magnetyczny brzucha – jak przebiega?

Podczas rezonansu magnetycznego pacjent kładzie się na ruchomym stole, który następnie wjeżdża do wnętrza aparatu. Całe badanie może trwać nawet 90 minut – w tym czasie, dla jak najlepszej jakości obrazów, należy pozostać w bezruchu. Aparat do rezonansu wydaje podczas badania dość głośne trzaski, więc pacjent może użyć zatyczek do uszu. We wnętrzu aparatu znajdują się także głośniki i mikrofon, przez które w razie konieczności można porozumiewać się z personelem.

FAQ

1. Czy aby wykonać rezonans magnetyczny brzucha, potrzebne jest skierowanie?

Nie, w oddziałach enel-med badanie wykonujemy bez konieczności posiadania przez pacjenta skierowania. Wyjątkiem są osoby, które chcą wykonać rezonans magnetyczny brzucha na NFZ (takie usługi świadczymy w oddziale Zacisze w Warszawie, a także w Gdańsku i Katowicach) – w takich przypadkach konieczne jest skierowanie od lekarza.

2. Jak mogę się zapisać na badanie?

Na badanie można się zapisać przez nasz system rezerwacji online, poprzez aplikację mobilną lub telefonicznie, za pośrednictwem naszej infolinii.

3. W jakiej formie otrzymam wynik badania?

Wynik rezonansu magnetycznego brzucha pacjent otrzymuje w formie cyfrowej na płycie CD/DVD oraz w formie opisu lekarskiego.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.