hero-image

Rezonans magnetyczny przysadki

Opis badania

Przysadka mózgowa to gruczoł, który wytwarza wiele kluczowych dla funkcjonowania organizmu hormonów, w tym hormon wzrostu, prolaktynę oraz hormon tyreotropowy. Zaburzenia w budowie przysadki mogą mieć bardzo poważny wpływ na zdrowie – badaniem, które pozwala je zdiagnozować, jest rezonans magnetyczny przysadki. Można go wykonać w oddziałach enel-med w całej Polsce.

Przysadka mózgowa ma około 1 cm średnicy i jest zlokalizowana w głębi czaszki, w tzw. siodle tureckim. Jest to gruczoł, który odpowiada za produkcję m.in hormonu wzrostu (wpływa na rozwój masy mięśniowej i kości), prolaktyny (wywołuje laktację, czyli produkcję mleka u kobiet), hormonu tyreotropowego (pobudza do pracy tarczycę) oraz hormonu folikulotropowego (odgrywa ważną rolę w produkcji plemników u mężczyzn i owulacji u kobiet). Od prawidłowego funkcjonowania przysadki mózgowej w organizmie zależy więc wiele procesów życiowych.

Rezonans magnetyczny przysadki – wskazania

Rezonans magnetyczny przysadki to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej precyzyjnych badań, które pozwalają na zobrazowanie tego gruczołu. Wśród wskazań do jego wykonania znajdują się:

  • podejrzenie guzów i gruczolaków rozwijających się w obrębie przysadki,
  • objawy sugerujące niedoczynność lub nadczynność przysadki mózgowej,
  • podejrzenie nieprawidłowego rozrostu tkanek i struktur otaczających przysadkę, powodujących jej ucisk,
  • urazy i uszkodzenia przysadki mózgowej,
  • stany zapalne i zaburzenia funkcjonowania przysadki, np. w przebiegu sarkoidozy.

Bardzo często głównym czynnikiem sugerującym konieczność wykonania rezonansu magnetycznego przysadki są nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych określających stężenie we krwi produkowanych przez ten gruczoł hormonów.

Rezonans magnetyczny przysadki – przeciwwskazania

Ze względu na wykorzystywanie podczas rezonansu silnego pola magnetycznego głównym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest obecność u pacjenta rozrusznika serca, neurostymulatorów, klipsów naczyniowych czy elementów metalowych obecnych w obrębie głowy.

Wśród przeciwwskazań względnych do przeprowadzenia badania znajdują się I trymestr ciąży, a także obecność implantów stomatologicznych oraz metalowych śrub ortopedycznych i endoprotez.

Rezonans magnetyczny przysadki – jak się przygotować?

Jeśli planowany jest rezonans magnetyczny przysadki z kontrastem, co najmniej 7 dni przed badaniem należy wykonać badanie poziomu stężenia kreatyniny we krwi – pozwoli to ocenić stan nerek, które filtrują i usuwają środek kontrastujący.

Na badanie należy się zgłosić w wygodnym ubraniu, pozbawionym jakichkolwiek elementów metalowych (sprzączki, klamry, guziki). Panie powinny zrezygnować z makijażu. Wszelkie rzeczy osobiste – klucze, telefon, portfel, biżuterię, okulary – należy zostawić w szatni. Nie można wnosić ich do pomieszczenia z aparatem do rezonansu.

Rezonans magnetyczny przysadki – jak przebiega?

Badanie wymaga położenia się pacjenta na specjalnym stole, który następnie jest wsuwany do wnętrza aparatu, czyli dość wąskiego tunelu. Rezonans może trwać nawet około 90 minut, a w tym czasie należy zachować bezruch – w innym przypadku uzyskane obrazy mogłyby być nie dość wyraźne. We wnętrzu aparatu znajduje się mikrofon, poprzez który w razie potrzeby pacjent może się komunikować z personelem.

FAQ

1. Czy rezonans magnetyczny przysadki boli?

Nie, badanie jest całkowicie bezbolesne. Jego przeprowadzenie nie wymaga żadnego znieczulenia.

2. W jaki sposób mogę się umówić na badanie?

Na rezonans magnetyczny przysadki można się zapisać telefonicznie poprzez infolinię, przez nasz system rezerwacji online lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

3. W jakiej formie otrzymam wyniki?

Wyniki badania pacjent otrzymuje na płycie CD/DVD oraz w formie opisu.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.