hero-image

Rezonans magnetyczny staw kolanowy

Opis badania

Rezonans magnetyczny kolana to nieinwazyjne, bezbolesne oraz bezpieczne badanie, które umożliwia wyjątkowo dokładne zobrazowanie wszystkich tkanek i struktur wchodzących w skład stawu kolanowego. Pozwala to na szybkie zdiagnozowanie nieprawidłowości, kontuzji i schorzeń w obrębie kolana oraz wdrożenie adekwatnego leczenia. Na rezonans kolana wykonywany przy użyciu nowoczesnego aparatu przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med!

Kolano to największy staw w organizmie człowieka. Jest zbudowane z wielu struktur i tkanek, takich jak więzadła, łąkotki, rzepka czy torebka stawowa, otaczają go mięśnie oraz kości udowa i piszczelowa. Ze względu na skomplikowaną budowę, rozmiar oraz codzienne obciążenia, kolano jest narażone na liczne kontuzje oraz choroby. Olbrzymią rolę w ich diagnostyce odgrywa rezonans magnetyczny kolana.

Rezonans magnetyczny kolana – wskazania

Rezonans kolana wykonuje się u osób, u których występują niepokojące objawy w postaci:

 • bólu kolana,
 • obrzęku i opuchlizny,
 • ograniczenia ruchomości kolana,
 • blokady stawu kolanowego,
 • uczucia przeskakiwania w kolanie,
 • porannej sztywności kolana.

Do najczęściej diagnozowanych dzięki rezonansowi magnetycznemu stawu kolanowego urazów i chorób zalicza się m.in.:

 • chorobę zwyrodnieniową kolana,
 • zapalenie stawu kolanowego,
 • urazy więzadeł,
 • kolano biegacza,
 • kolano skoczka,
 • uszkodzenia rzepki,
 • uszkodzenia łąkotek.

Rezonans kolana – przeciwwskazania

Jednym bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania rezonansu magnetycznego kolana jest obecność w organizmie elektronicznych urządzeń medycznych lub elementów metalowych. Są to np. śruby ortopedyczne, aparat ortodontyczny, rozrusznik serca, neurostymulator czy pompa insulinowa. Specjalistę wykonującego badanie należy poinformować również o ewentualnej ciąży lub jej podejrzeniu. U osób z klaustrofobią oraz u dzieci czasami konieczne bywa zastosowanie środka uspokajającego.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Jeżeli u pacjenta planowany jest rezonans magnetyczny kolana z kontrastem, nie wcześniej niż siedem dni przed badaniem należy wykonać określenie stężenia kreatyniny we krwi. Przed rezonansem można normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki. Na badanie warto się zgłosić w luźnym, wygodnym ubraniu bez elementów metalowych – wówczas nie trzeba go będzie zdejmować. Do pomieszczenia z aparatem do rezonansu magnetycznego nie można wnosić telefonu komórkowego, kluczy, portfela, okularów czy biżuterii. Panie powinny zrezygnować z makijażu – niektóre kosmetyki zawierają drobinki metalu.

Rezonans magnetyczny kolana – jak przebiega?

Rezonans kolana odbywa się w specjalnie przystosowanym do tego pomieszczeniu. Jeśli są takie wskazania, pacjentowi podaje się środek kontrastowy, a następnie prosi się go o położenie się na stole do badania, który wsuwa się do aparatu. Całe badanie trwa od 15 do 45 minut, a w jego trakcie należy pozostawać w bezruchu. Dzięki zainstalowanemu w aparacie mikrofonowi pacjent ma przez cały czas kontakt z personelem i może mu zgłosić ewentualne nieprawidłowości.

Rezonans kolana – gdzie wykonać?

Na rezonans kolana wykonywany przy użyciu nowoczesnego aparatu przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med!

FAQ

 • Czy do wykonania badania potrzebne jest skierowanie?

Nie, w oddziałach enel-med rezonans magnetyczny stawu kolanowego wykonujemy bez konieczności posiadania skierowania.

 • Jak zapisać się na badanie?

Na badanie można umówić za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez system rezerwacji online oraz telefonicznie dzwoniąc na naszą infolinię.

 • Czy rezonans magnetyczny kolana wymaga znieczulenia?

Rezonans magnetyczny kolana jest zupełnie bezbolesnym badaniem i nie wymaga stosowania żadnego znieczulenia.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.