hero-image

Test na obecność wirusa RSV

Opis badania

Wirus RSV to jedna z najczęstszych przyczyn zakażeń układu oddechowego u niemowląt i małych dzieci. Najgroźniejszy jest w przypadku dzieci do 2 roku życia, nierzadko wymagając hospitalizacji.

Jakie choroby wywołuje wirus RSV?

Wirus RSV powoduje szereg chorób dróg oddechowych. Najczęstszą jest przeziębienie przebiegające z obfitym katarem. Patogen RSV powoduje jednak także groźniejsze choroby, na przykład zapalenie płuc i oskrzelików. Prawie połowa pobytów szpitalnych małych dzieci spowodowanych zapaleniem oskrzelików oraz ¼ pobytów z powodu zapalenia płuc, spowodowana jest wirusem RSV. Także występujący charakterystyczny „świszczący oddech” u młodszych dzieci, wywoływany jest najczęściej przez zakażenie wirusem RSV.

Jak można się zarazić wirusem RSV?

Zakażenia wirusem RSV przebiegają drogą kropelkową. Oznacza to, że zarażenie następuje w wyniku kontaktu z osobą zakażoną lub przedmiotami zanieczyszczonymi przez wydzielinę z dróg oddechowych takiej osoby. Patogenem RSV można zarazić się wielokrotnie.

Jak większość patogenów atakujących układ oddechowy, wirus RSV charakteryzuje się sezonowością. W Polsce występuje głównie w miesiącach jesienno-zimowych.

Jak wygląda test na obecność wirusa RSV?

Test in-vitro RSV jest testem do szybkiego jakościowego oznaczania występowania antygenu wirusa RSV z popłuczyn lub wymazu z jamy nosowo-gardłowej albo jamy gardłowej. Można go wykonać u chorego dziecka podczas wizyty pediatrycznej.

Wydzielinę z dróg oddechowych pozyskuje się przy użyciu cewnika lub miękkiej gumowej gruszki. Można także użyć wymazu z jamy nosowo-gardłowej lub jamy gardłowej pobranego specjalnym patyczkiem, jak w przypadku testu w kierunku COVID-19. Badanie jest szybkie i bezbolesne, choć bywa nieprzyjemne.

Dlaczego warto zrobić test na wirusa RSV?

Oznaczenie wystąpienia wirusa RSV jest bardzo istotne dla przebiegu leczenia. Obecnie, bez wykonania  testu, trudno odróżnić zakażenie wywołane wirusem RSV od zakażenia koronawirusem. Objawy są zbliżone i obejmują podwyższoną temperaturę, kaszel i katar. Ponadto stwierdzenie wystąpienia patogenu RSV pozwala często uniknąć antybiotykoterapii. Stosowanie antybiotyków w przypadku dolegliwości wywołanych wirusem może powodować u pacjenta stopniowo postępującą antybiotykooporność. Co więcej, ze względu na to, że choroby wywoływane przez RSV są bardzo zakaźne, pacjenci wymagają specjalnej izolacji kontaktowej.

1. Jak umówić się na wykonanie testu RSV?

Wykonanie testu nie wymaga wcześniejszego umówienia. Można wykonać go w czasie wizyty z chorym dzieckiem u pediatry.

2. Jak przygotować się do testu RSV?

Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.

3. Kiedy otrzymam wyniki badania?

Wyniki testu są dostępne po ok. 15 minutach od jego wykonania.

4. Ile kosztuje wykonanie testu RSV?

Cena wykonania testu RSV wynosi 52 złote i jest taka sama dla wszystkich oddziałów świadczących usługę.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.