hero-image

Testy alergiczne

Opis badania

Testy alergiczne to badania, które pozwalają wykryć, czy i ewentualnie jaki alergen wywołuje u danego pacjenta reakcję alergiczną. Istnieje kilka rodzajów badań alergicznych – w placówkach enel-med proponujemy pacjentom wykonanie panelu pokarmowego lub oddechowego, obejmującego 21 najczęściej występujących alergenów.

Alergia jest nadmierną reakcją układu immunologicznego na kontakt organizmu z alergenem – substancją, która dla osób zdrowych jest zupełnie nieszkodliwa, ale u pacjenta uczulonego wywołuje odpowiedź immunologiczną. Biorą w niej udział m.in. immunoglobuliny klasy E (IgE), które w nieprawidłowy sposób rozpoznają nieszkodliwe substancje jako groźne dla organizmu.

Istnieje kilka rodzajów alergenów. Alergeny wziewne – takie jak pyłki, roztocza czy zarodniki pleśni – znajdują się w powietrzu i dostają się do organizmu drogą oddechową. Alergeny pokarmowe, np. orzechy, ryby, jaja, mleko, pszenica, jak sama nazwa wskazuje, są składnikami niektórych produktów żywnościowych i dostają się do organizmu wraz z pokarmem. Do alergenów kontaktowych, wywołujących alergię po kontakcie ze skórą, zalicza się m.in. niektóre metale (chrom, nikiel, kobalt), ale także środki chemiczne stosowane np. w detergentach czy kosmetykach. Reakcje alergiczne mogą występować również po ugryzieniu przez owady czy po przyjęciu leków.

Testy alergiczne – wskazania

Testy na alergię zleca się wtedy, gdy u pacjenta występują objawy sugerujące występowanie alergii – np. po spożyciu określonego pokarmu, kontakcie ze zwierzęciem czy w okresie kwitnienia i pylenia roślin. Do objawów tych zalicza się:

 • nagłe, ostre napady kichania,
 • obfita wydzielina z nosa,
 • szczypanie, łzawienie, zaczerwienienie oczu,
 • duszności,
 • świszczący oddech,
 • kaszel,
 • świąd skóry,
 • zmiany skórne, wysypki, pęcherze skórne,
 • bóle brzucha,
 • biegunka.

Badania alergiczne – rodzaje

Testy na alergie pokarmowe, kontaktowe i wziewne można przeprowadzić na kilka sposobów.

 • Testy alergologiczne skórne – dzielą się na śródskórne i punktowe, w zależności od sposobu podania alergenu, polegają na poddaniu skóry osoby uczulonej działaniu konkretnego alergenu, co często daje natychmiastową reakcję alergiczną.
 • Testy alergiczne naskórkowe – wykorzystuje się je w diagnostyce alergii kontaktowych – po kontakcie skóry z alergenem u osób uczulonych pojawia się wyprysk skórny.
 • Testy alergiczne z krwi – polegają na pobraniu od pacjenta niewielkiej próbki krwi i poddaniu jej analizie laboratoryjnej, dzięki której można ocenić, czy u pacjenta występują przeciwciała IgE skierowane przeciw konkretnym alergenom.
 • Testy na alergię prowokacyjne – stosowane przede wszystkim w diagnostyce alergii pokarmowych – dany produkt najpierw wyłącza się z jadłospisu, a później włącza, aby sprawdzić reakcję organizmu.

Testy alergiczne z krwi w centrum medycznym enel-med

W centrach medycznych enel-med wykonujemy testy alergiczne z krwi – w szczególności polecamy skorzystanie z:

 • panelu oddechowego – oznaczenia w surowicy krwi przeciwciał klasy IgE specyficznych w stosunku do 21 alergenów oddechowych, w tym pyłków roślin, bylicy, żyta, pyłków drzew (brzoza, leszczyna, olcha), naskórka psa oraz kota,
 • panelu pokarmowego – oznaczenia w surowicy krwi przeciwciał klasy IgE specyficznych w stosunku do 21 alergenów pokarmowych, w tym białka i żółtka jaja kurzego, orzechów ziemnych i laskowych, jabłek, kiwi, pomidorów, selera, kraba oraz dorsza.

Dla każdego z alergenów panelu ilościowy wynik stężenia IgE podawany jest oddzielnie, na wspólnym raporcie.

FAQ

 • W których oddziałach enel-med wykonać można testy alergiczne?

Badania alergiczne wykonać można w oddziałach enel-med m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu.

 • Jak mogę odebrać wyniki badań?

Pacjenci mają możliwość odbioru wyników badań poprzez system on-line lub przez aplikację mobilną.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.