enel-med online kontakt e-sklep
hero-image

USG stawu skokowego

Opis badania

USG stawu skokowego to zupełnie bezinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne badanie, które pozwala na zobrazowanie tkanek miękkich budujących staw skokowy. Dzięki temu możliwe jest wykrycie różnego rodzaju urazów czy stanów przeciążeniowych. Na USG stawu skokowego wykonywane przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do placówek enel-med w całej Polsce!

Staw skokowy zlokalizowany jest między kośćmi podudzia a kośćmi stepu. Zbudowany jest z fragmentów poszczególnych kości, licznych więzadeł, torebki stawowej i innych pomniejszych elementów. Zapewnia on ruchomość całej kończyny dolnej – ze względu na swoją dość skomplikowaną budowę oraz funkcje, jakie pełni, narażony jest na wiele urazów i kontuzji. W ich diagnostyce pomaga USG stawu skokowego.

USG stawu skokowego – wskazania

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia USG kostki są:

  • ból stawu skokowego,
  • obrzęki i opuchlizna stawu,
  • zaczerwienienie kostki,
  • siniaki i krwiaki na skórze wokół stawu,
  • ograniczenie ruchomości kostki.

Są to objawy najczęstszych kontuzji stawu skokowego: skręceń, zwichnięć, a także naciągnięć więzadeł. Oczywiście w obrębie stawu skokowego mogą rozwijać się również choroby zwyrodnieniowe i reumatologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów).

USG kostki – przeciwwskazania

Nie ma większych przeciwwskazań do wykonywania USG stawu skokowego. Podczas badania nie jest wykorzystywane żadne szkodliwe promieniowanie, a jedynie właściwości fal ultradźwiękowych – można je więc wykonywać u dzieci, kobiet w ciąży czy seniorów. Jest zupełnie bezbolesne, nie wywołuje nawet żadnego dyskomfortu. Jedynym przeciwwskazaniem jest tak naprawdę obecność na skórze świeżych ran czy oparzeń – po ich zagojeniu badanie można wykonać bez obaw.

USG stawu skokowego – jak się przygotować?

USG kostki nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Należy wziąć ze sobą wyniki wcześniejszych badań tej okolicy, oczywiście o ile takie były przeprowadzane. Na USG stawu skokowego warto założyć luźne, wygodne ubranie – tak aby można było bez problemów odsłonić kostkę. Nie ma przeciwwskazań, aby przed badaniem jeść, pić czy przyjmować leki. Może być ono wykonane o dowolnej porze dnia.

USG stawu skokowego – jak przebiega?

USG kostki nie należy do szczególnie skomplikowanych. Pacjent jest proszony do pracowni, gdzie odsłania kostkę i kładzie się na kozetce. Lekarz smaruje skórę specjalnym żelem (ma on na celu ułatwienie wnikania ultradźwięków w głąb ciała) i przykłada do niej głowicę. Przesuwając nią po skórze od razu widzi na monitorze struktury anatomiczne stawu i może wykryć ewentualne uszkodzenia. Badanie trwa około 15-20 minut.

FAQ

  • Gdzie można wykonać USG stawu skokowego?

Badanie wykonujemy m.in. w placówkach Enel-Med w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Gdyni i Gdańsku. Zapraszamy do umówienia badania poprzez aplikację, online lub przez Call centre.

  • Czy po USG kostki dostanę odpowiednią dokumentację?

Jak najbardziej! Każdy pacjent po USG stawu skokowego otrzymuje dokładny opis badanych części ciała, wnioski diagnostyczne, propozycję kolejnych badań (w razie konieczności), charakterystykę aparatu USG oraz dokumentację zdjęciową.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.