hero-image

Cytologia płynna LBC (cienkowarstwowa)

Opis badania

Cytologia to badanie ginekologiczne wykonywane w celu profilaktyki i diagnozy raka szyjki macicy. Nowotwór ten zajmuje ósme miejsce wśród zgonów nowotworowych kobiet w Polsce (dane za 2018 rok). Co roku choruje na niego ok. 3 tys. Polek. Diagnoza raka szyjki macicy to jednak nie wyrok!

Wczesne wykrycie komórek nowotworowych zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Niemal wszystkie przypadki przedinwazyjnego raka szyjki macicy (ograniczającego się do nabłonka szyjki macicy) można w pełni wyleczyć. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badania cytologicznego, które pozwala na wykrycie wczesnych, przednowotworowych zmian.

Cytologia jest jednym z tych badań, które mają realny wpływ na Twoje życie i zdrowie. Poza diagnostyką w kierunku raka szyjki macicy pozwala ona także wykryć infekcje dróg rodnych i inne nieprawidłowości. Ważne, by wykonywać ją regularnie i odpowiednio wybrać jej rodzaj.

Co to jest cytologia płynna?

Cytologia płynna, inaczej cienkowarstwowa lub LBC (ang. Liquid Based Cytology), nazywana bywa cytologią nowej generacji. Jest to nowoczesna odmiana tradycyjnego badania cytologicznego. Pozwala wykryć raka szyjki macicy już w bardzo wczesnym stadium.

Z punktu widzenia pacjentki badanie przebiega tak samo, jak jego klasyczna wersja. Podczas badania ginekologicznego specjalną szczoteczką pobierany jest wymaz z szyjki macicy. Zostanie on następnie poddany analizie patomorfologicznej w laboratorium. Różnica pojawia się w momencie zabezpieczania materiału przez specjalistę, lekarza ginekologa lub położną, i polega na unowocześnionej technice przygotowania preparatu cytologicznego.

Cytologia klasyczna i cytologia płynna – różnice

W przypadku tradycyjnej cytologii szyjki macicy osoba pobierająca wymaz ręcznie rozmasowuje go na szkiełku. Metoda ta nie pozwala na równomierne rozprowadzenie materiału. Dodatkowo większość materiału pozostaje na szczoteczce, a do badania trafia tylko niewielka jego część. Tak przygotowany preparat jest trudny do oceny ze względu na możliwość warstwowego nakładania się komórek oraz wystąpienia stosunkowo dużej ilości krwi lub śluzu na szkiełku. Ponadto, ze względu na niską reprezentatywność części preparatu, która znalazła się na szkiełku, wynik cytologii może okazać się fałszywy, to znaczy nie wykazać obecności komórek nowotworowych, pomimo ich faktycznego istnienia.

W przypadku cytologii płynnej pobrany szczoteczką wymaz rozprowadzony jest automatycznie. Osoba pobierająca wymaz umieszcza całą głowę szczoteczki w specjalnym pojemniku z podłożem płynnym. Tak przygotowany materiał trafia do laboratorium. Oznacza to, że analizie poddawany jest cały materiał zebrany podczas badania, a więc problem z reprezentatywnością wymazu jest minimalizowany. Takie przygotowanie preparatu pozwala także uniknąć przeniknięcia do niego zanieczyszczeń, jak śluz czy krew, oraz nawarstwiania się komórek. Wynik będzie w tym przypadku dużo bardziej miarodajny.

Rak szyjki macicy — cytologia ratuje życie

Cytologia, zarówno tradycyjna, jak i cienkowarstwowa, jest badaniem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy. Choroba ta dotyka rocznie ok. 3 tys. Polek, z czego ponad połowa umiera. Dzięki regularnym badaniom cytologicznym wielu z tych zgonów można byłoby uniknąć. Cytologia jest bowiem w stanie wykryć komórki nowotworowe na bardzo wczesnym etapie. Możliwe jest nawet zdiagnozowanie neoplazji szyjki macicy, czyli raka przedinwazyjnego, który poprzedza wystąpienie inwazyjnego nowotworu. W tak wczesnym stadium choroba ta jest niemal w 100% wyleczalna.

Rak szyjki macicy jest nowotworem, który potrafi bezobjawowo rozwijać się nawet kilka lat. Oznacza to, że jedynym sposobem na wczesne wykrycie tej choroby jest przeprowadzanie badania cytologicznego. Cytologia jest więc badaniem realnie ratującym zdrowie i życie pacjentek. Warto wykonywać ją regularnie, minimum raz na 3 lata, i odpowiednio wybrać jej rodzaj.

Dlaczego warto wybrać cytologię płynną?

Każde badanie cytologiczne ma ogromne znaczenie dla profilaktyki raka szyjki macicy. Warto jednak wybrać takie, które daje gwarancję uzyskania prawdziwego wyniku, gdyż tylko choroba wykryta odpowiednio wcześnie, ma szansę na całkowite wyleczenie. Nowoczesny sposób przygotowania preparatu do badania sprawia, że płynna cytologia ma dużą przewagę w tym zakresie. Wieloletnie badania wykazały, że cytologia cienkowarstwowa pozwala na wzrost wykrywalności śródnabłonkowych zmian dysplastycznych dużego stopnia o ponad 64% w porównaniu do metody tradycyjnej.

Ponadto cytologia cienkowarstwowa niejednokrotnie pozwala na oszczędność czasu. W sytuacji zlecenia przez lekarza dodatkowych badań, np. w kierunku obecności wirusa HPV, dzięki cytologii płynnej nie jest konieczne ponowne badanie. Zabezpieczony materiał może być wykorzystany kolejny raz. Może on być także dodatkowo użyty do badania w kierunku Chlamydia trachomatis.

Cytologia płynna, podobnie jak klasyczna, jest badaniem przeznaczonym dla wszystkich kobiet. Badanie jest szybkie i bezbolesne, a jego wykonanie może uratować życie. Nie ma żadnego powodu, by odkładać badania na później. Zgłoś się do specjalisty już dziś.

1. Jak umówić się na badanie?

Aby umówić się na badanie, zadzwoń pod numer 22 23 07 007 i zapisz się na wizytę do ginekologa w enel-med. Możesz to zrobić także przez aplikację mobilną lub system on-line. Jeżeli nie posiadasz pakietu w enel-med, zarówno wizyta jak i badanie będą płatne.
Jeżeli posiadasz abonament medyczny w enel-med a w nim wizyty ginekologiczne – upewnij się przy zgłoszeniu na wizytę, czy badanie wchodzi w skład Twojego pakietu medycznego, czy konieczna będzie opłata za nie.

2. Jak przygotować się do badania?

Badanie należy wykonać w środku cyklu menstruacyjnego, to znaczy kilka dni po ustąpieniu krwawienia miesiączkowego i kilka dni przed kolejną miesiączką. 2-3 dni przed badaniem nie należy odbywać stosunków płciowych, a także aplikować leków dopochwowych, tamponów oraz wykonywać irygacji pochwy. Przed badaniem dobrze jest się rozluźnić, ponieważ stres może spowodować napięcie mięśni i zmniejszyć komfort badania.

3. Kiedy otrzymam wyniki?

Wyniki będą dostępne maksymalnie po 14 dniach roboczych. Znajdziesz je w aplikacji mobilnej enel-med oraz w systemie on-line. Otrzymasz je także w formie papierowej, wraz z opisem i interpretacją lekarza ginekologa.

4. Ile kosztuje wykonanie badania?

Cena badania dla wszystkich oddziałów enel-med jest taka sama i wynosi 149 zł. Do kosztów badania należy doliczyć koszt wizyty ginekologicznej, zgodnie z cennikiem usług.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.