enel-med online kontakt e-sklep
hero-image

Echo serca

Opis badania

Echo serca – znane również jako echokardiografia lub USG serca – to podstawowe kardiologiczne badanie obrazowe, pozwalające lekarzowi ocenić budowę mięśnia sercowego oraz wstępnie skontrolować jego pracę. Badanie echo serca wykonujemy w oddziałach enel-med w całej Polsce.

Echo serca to badanie, w trakcie którego wykorzystuje się właściwości fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości. Emitowane przez specjalną głowicę wnikają w głąb organizmu i odbijają się od napotkanych tam tkanek i narządów. Echo tego odbicia wraca do aparatu i jest przekształcane przez komputer na widoczne na monitorze obrazy. Dzięki temu można ocenić budowę serca oraz wstępnie – jego pracę (kurczliwość, przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, pracę zastawek).

Wyróżnia się kilka rodzajów badania. Echo serca przezklatkowe polega na badaniu przez powłoki skórne klatki piersiowej. Echo serca przezprzełykowe to badanie, w czasie którego sonda emitująca ultradźwięki jest wsuwana do przełyku pacjenta. Echo serca może być również wykonywane z użyciem środka kontrastującego (dożylnie), co pozwala lepiej diagnozować m.in. wady serca.

Echo serca – badanie: wskazania

Wśród głównych wskazań do wykonania echa serca znajdują się objawy w postaci:

  • bólu w klatce piersiowej,
  • kołatania serca,
  • nierównomiernej pracy serca,
  • zawrotów głowy,
  • zasłabnięć i omdleń.

Badanie pozwala wykryć takie schorzenia, jak choroba wieńcowa, choroba zakrzepowo-zatorowa, stany przed- i pozawałowe, zaburzenia rytmu serca czy wady serca. U niektórych pacjentów, głównie w podeszłym wieku, jest ono wykonywane również profilaktycznie.

Echo serca – przeciwwskazania

Jeśli chodzi o echo serca przezklatkowe, w zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania – jest ono bezpieczne, zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne. Można je przeprowadzać u każdego pacjenta, bez względu na wiek, nawet u kobiet w ciąży.

Nieco inaczej wygląda sytuacja jeśli chodzi o przezprzełykowe echo serca – badanie nie jest wskazane u pacjentów ze zwężeniem przełyku, guzami i owrzodzeniami przełyku, krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego czy skazą krwotoczną.

Badanie echo serca – jak się przygotować?

Echo serca wykonywane sondą przezklatkową nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Warto jedynie wygodnie się ubrać, tak aby łatwo można było odsłonić okolice serca, a także wziąć ze sobą wyniki wcześniejszych badań. W przypadku echa serca wykonywanego przez przełyk konieczne jest z kolei stawienie się na nie na czczo – ostatni lekki posiłek można zjeść 6 godzin przed badaniem.

Echo serca – jak przebiega?

Klasyczne echo serca trwa około 20-30 minut. Pacjent wchodzi do gabinetu, zdejmuje górną część odzieży i kładzie się na lewym boku, z lewą ręką położoną za głową. Lekarz nakłada na skórę żel ułatwiający wnikanie ultradźwięków do organizmu i przykłada głowicę do ciała – obrazy tkanek są natychmiast widoczne na monitorze. Echo serca przezprzełykowe wymaga znieczulenia tylnej ściany gardła specjalnym aerozolem. Sonda wprowadzana jest do przełyku na głębokość około 32-38 cm, aż do okolic serca. Badanie również trwa 15-30 minut. Należy pamiętać, że po jego zakończeniu może pojawić się przejściowe podrażnienie czy dyskomfort w przełyku.

FAQ

  • Gdzie można wykonać echo serca?

Badanie wykonujemy m.in. w placówkach enel-med w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Sochaczewie i Wrocławiu. Zachęcamy do kontaktu z wybraną placówką!

  • Czy aby wykonać badanie potrzebuję skierowania?

W enel-med echo serca można wykonać bez konieczności posiadania skierowania.

  • Czy po badaniu otrzymam odpowiednią dokumentację?

Oczywiście! Po badaniu każdy pacjent otrzymuje dokładny opis, wnioski diagnostyczne, propozycję kolejnych badań (w razie konieczności), charakterystykę aparatu USG oraz dokumentację zdjęciową.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.