hero-image

EKG

Opis badania

EKG – czyli elektrokardiografia – to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które pozwala na ocenę pracy serca oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Wykonuje się je przy użyciu umieszczanych na klatce piersiowej oraz kończynach elektrod. Badanie EKG można wykonać w oddziałach enel-med w całej Polsce.

EKG serca to jedno z podstawowych badań profilaktycznych i diagnostycznych w kardiologii. Umieszczone na klatce piersiowej i kończynach elektrody zbierają informacje o elektrycznej pracy serca, które są następnie zapisywane na specjalnej taśmie w postaci wykresu.

EKG – wskazania

Wśród wskazań do wykonania badania EKG wymienia się niepokojące objawy, takie jak:

  • bóle w klatce piersiowej,
  • kłucie w klatce piersiowej,
  • duszności,
  • nieregularna praca serca,
  • kołatanie serca,
  • zasłabnięcia i omdlenia.

EKG serca jest jednym z podstawowych badań profilaktycznych, które regularnie powinno się wykonywać u osób po 50. roku życia. Przeprowadza się je także u osób z podejrzeniem miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń przewodzenia, wrodzonych/nabytych wad serca, zapalenia mięśnia sercowego, jak również kontrolnie u pacjentów z już zdiagnozowanymi schorzeniami tego typu.

EKG serca – przeciwwskazania

EKG jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym, które można wykonać u każdego, bez względu na wiek czy choroby współistniejące. Jedynym przeciwwskazaniem jest obecność rozległych owrzodzeń, ran czy poparzeń w miejscach, w których mają zostać umieszczone elektrody.

Badanie EKG – jak się przygotować?

EKG serca nie wymaga specjalnych przygotowań. Można przed nim normalnie jeść i pić, a także przyjmować leki. Jeśli kończyny lub klatka piersiowa są bardzo obficie owłosione, włosy należy zgolić – mogą one bowiem utrudniać przewodzenie prądu z elektrod. Do badania należy przystępować z unormowanym oddechem, nie bezpośrednio po wysiłku fizycznym – dlatego przed rozpoczęciem badania warto na chwilę usiąść, odpocząć i unormować pracę serca.

Badanie EKG serca – jak przebiega?

Przed EKG serca należy zdjąć okulary i biżuterię, całe ubranie od pasa w górę, a także odsłonić kostki u nóg. Pacjent kładzie się na plecach na kozetce – na klatce piersiowej zostaje umieszczonych 6 elektrod, a 4 – na kostkach nóg oraz na nadgarstkach. Całe badanie trwa około 5 minut – w jego trakcie prąd przepływa przez ciało pacjenta, ale nie odczuwa on z tego powodu żadnego dyskomfortu czy dolegliwości. Podczas EKG należy leżeć nieruchomo, nie wolno też nic mówić. Wynik EKG serca jest zapisywany na papierze w formie wykresu, dzięki czemu można skontrolować częstotliwość rytmu serca oraz czas trwania jego cykli.

FAQ

  • W których oddziałach enel-med można wykonać EKG?

EKG serca wykonujemy m.in. w oddziałach enel-med w Warszawie, Gdyni, Gdańsku, Krakowie oraz Łodzi.

  • Jakie inne badania kardiologiczne wykonuje się w oddziałach enel-med?

W oddziałach enel-med wykonujemy również echo serca, badanie Holtera EKG oraz badanie Holtera ciśnieniowe.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.