hero-image

Morfologia krwi z rozmazem automatycznym

Opis badania

Morfologia z rozmazem automatycznym to badanie niezwykle uniwersalne. Z racji tego, iż jest w stanie powiedzieć bardzo dużo o stanie naszego zdrowia jest coraz częściej zlecana przez lekarzy wszystkich specjalności. Badanie to jest także dostępne w ofercie grupy enel-med – zapraszamy do naszych punktów w całej Polsce.

Morfologia krwi z rozmazem automatycznym – czym jest?

Morfologia krwi to prawdopodobnie najczęściej zlecane badanie w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu czy SORach. Szeroki dostęp i łatwość wykonania morfologii, a także jej bezsprzeczna wartość w diagnostyce pozwala na szybkie wykrycie chorób. W morfologii krwi oceniane są komórki krwi – krwinki czerwone (erytrocyty), oznaczane jako RBC, krwinki białe (leukocyty) oznaczane jako WBC oraz płytki krwi (trombocyty), które oznaczane są jako PLT. Dodatkowo, decydując się na morfologię krwi z rozmazem automatycznym, uzyskujemy bardziej szczegółowe parametry krwi, niż ma to miejsce w przypadku zwykłej morfologii. Dzięki temu, w krwinkach białych możemy wyróżnić populacje, pełniące w naszym organizmie odmienne role. Należą do nich monocyty, neutrofile, bazofile, eozynofile oraz limfocyty. Analiza wyniku morfologii krwi z rozmazem może pozwolić wykryć toczący się organizmie stan zapalny lub chorobę nowotworową na jej wczesnym etapie.

Morfologia krwi z rozmazem automatycznym – wskazania

Z uwagi na uniwersalność badania morfologii krwi z rozmazem automatycznym, istnieje wiele wskazań, aby je przeprowadzić. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

 • Ciągłe uczucie zmęczenia – każdy z nas bywa zmęczony, jednak uczucie ciągłego przemęczenia powinno zwrócić naszą uwagę. Jeżeli stanu takiego nie można wytłumaczyć np. zwiększoną ilością obowiązków w ostatnim czasie, problemami ze snem czy też sytuacjami stresowymi w poprzednich dniach, morfologia krwi z rozmazem może dać odpowiedź co jest powodem tego stanu. Jedną z przyczyn zmęczenia może być toczący się w naszym organizmie stan zapalny wywołany infekcją. W tym przypadku odchylenia jakie możemy zaobserwować w wyniku morfologii to podwyższona ilość leukocytów (tzw. leukocytoza) oraz niekiedy obniżona ilość krwinek czerwonych. Ponadto, dzięki morfologii z rozmazem automatycznym jesteśmy w stanie dokładniej określić, która populacja krwinek białych nie mieści się w normie i w oparciu o to przybliżyć się do prawidłowej diagnozy. Inną przyczyną przeciągającego się w czasie uczucia zmęczenia może być obniżona ilość erytrocytów połączona ze spadkiem stężenia hemoglobiny we krwi. Stan taki nazywany jest potocznie anemią, a w języku medycznym – niedokrwistością. Może być spowodowana m.in. krwawieniami z przewodu pokarmowego lub dróg rodnych. Aby dokładniej określić jej przyczynę, lekarz musi ocenić również, czy krwinki czerwone są powiększone (co wskazuje np. na niedobory witamin z grupy B12), zmniejszone (częste przy niedoborach żelaza), czy też mają prawidłową wielkość. Ocena wielkości krwinki jest możliwa podczas badania z rozmazem automatycznym.
 • Utrata wagi mimo braku diety i intensywnych ćwiczeń – w takiej sytuacji spadek o 10% masy ciała w ciągu pół roku stanowi bezwzględne wskazanie do rozpoczęcia dokładniejszej diagnostyki. Podstawowym badaniem i jednocześnie pierwszym, które powinno być w takiej chwili zlecone, jest właśnie morfologia krwi z automatycznym rozmazem. Wynik morfologii pozwala stwierdzić zmiany w liczbie płytek krwi, leukocytów i erytrocytów, mogących świadczyć o rozpoczynającej się chorobie nowotworowej. Dodatkowo, dysponując wynikiem rozmazu automatycznego, możemy stwierdzić bardzo dokładnie zmiany w ilości poszczególnych krwinek białych. Jest to kluczowe przy diagnostyce białaczek czy chłoniaków.
 • Częste infekcjenawracające zakażenia i trudne gojenie ran mogą świadczyć o zaburzeniach odporności. Może być to spowodowane zmianą ilości leukocytów, przede wszystkim z populacji neutrofilów oraz limfocytów. Ocena ich liczby jest możliwa dzięki morfologii z rozmazem automatycznym.
 • Powstawanie siniaków nawet przy niewielkich urazachłatwe siniaczenie może być spowodowane zmniejszeniem się ilości płytek krwi w morfologii krwi obwodowej i tym samym powstanie skazy krwotocznej. Nie należy lekceważyć tego objawu, gdyż może być on spowodowany np. procesem nowotworowym.

Prócz przykładowych sytuacji wspomnianych wyżej, należy podkreślić, że każdy z nas, niezależnie od stanu zdrowia, co najmniej raz w roku powinien wykonać kontrolną morfologię krwi z rozmazem.

Morfologia krwi z rozmazem automatyczny – przeciwwskazania

Ze względu na swoje bezpieczeństwo, wartość diagnostyczną oraz bardzo małą ilość pobieranej krwi, nie zostały sformułowane przeciwwskazania do wykonania morfologii krwi obwodowej z rozmazem.

Morfologia krwi z rozmazem automatyczny – jak przygotować się do badania?

 • pobranie krwi najlepiej wykonać w godzinach porannych po całonocnym wypoczynku,
 • należy pozostać na czczo a ostatni posiłek spożyć w dniu poprzedzającym badanie najpóźniej ok. godz. 18.00,
 • ograniczyć spożywanie używek 2- 3 dni przed badaniem,
 • unikać wysiłku fizycznego ok. 12 godzin przed badaniem,
 • bezpośrednio przed badaniem wypocząć ok. 15 minut,
 • rano przed badaniem  wypić szklankę niegazowanej wody ,
 • w przypadku stosowania leków na stałe należy ustalić z lekarzem, czy nie będą one wpływały na wynik badania.

Morfologia krwi z rozmazem automatyczny – przebieg badania

Pacjent zapisuje  się do punktu pobrań na dany dzień i na  umówioną godzinę . W dniu badania zgłasza się do recepcji w celu potwierdzenia obecności w placówce. Następnie kierowany jest
do punktu pobrań. Na realizację usługi zostanie zaproszony przez pracownika medycznego.
Po dopełnieniu niezbędnych  formalności pacjentowi pobierana zostanie  krew żylna. Badania realizuje wykwalifikowany personel. Personel punktu pobrań poinformuje pacjenta o terminie realizacji badań oraz o sposobie odbioru wyników badań. Po badaniu należy  pozostać w placówce ok 5 minut w celu uciskania miejsca wkłucia. Wszelkie dolegliwości związane z wykonaniem zabiegu pobrania krwi należy zgłaszać do pracownika punktu pobrań.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.