hero-image

P/c antytyreoglobulinowe

Opis badania

Przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie, nazywane inaczej anty-TG, występują przede wszystkimw chorobach tarczycy. Oznaczanie ich poziomu wykorzystywane jest zarówno w diagnostyce chorób autoimmunologicznych tego narządu.. Przeciwciała anty-TG mogą jednak występować również u osób zdrowych. Na pomiar poziomu przeciwciał antytyreoglobulinowych zapraszamy do palcówek enel-med w całej Polsce.

Tyreoglobulina to białko wytwarzane przez komórki pęcherzykowe tarczycy. To właśnie z niej powstają dwa główne hormony tarczycy – tyroksyna (T4) oraz trójjodotyronina (T3). Mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu kontrolujac jego metabolizm. Przeciwciała skierowane przeciwko tyreoglobulinie powodują, limfocytarne zapalenie tarczycy i niszczenie komórek pęcherzykowych, które są miejscem wytwarzania hormonów tarczycy. Prowadzi to do wystąpienia objawów niedoczynności tarczycy. Przeciwciała te mogą powstawać w przebieg chorób autoimmunologicznych takich jak choroba Gravesa-Basedowa czy choroba Hashimoto, a także u osób ze zdiagnozowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów czy niedokrwistością złośliwą.

Badanie poziomu anty-TG – wskazania

Badanie poziomu anty-TG zalecane jest przede wszystkim przy podejrzeniu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy (choroba Hashimoto).Zmiany w stężeniu TSH, hormonów tarczycy, a także objawy sugerujące rozwijającą się nadczynność tarczycy czyli kołatania serca, wypadanie włosów, drażliwość czy nadmierne pocenie się,  również stanowią wskazanie do oznaczenia poziomu przeciwciał anty-TG.
Oznaczanie poziomu anty-TGmoże być również wykorzystywane w onkologii. To właśnie stężenie przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie bywa niekiedy pomocne w diagnostyce zróżnicowanego raka tarczycy (DTC). Poziom anty-TG oznaczany jest przy monitorowaniu ewentualnej wznowy po leczeniu chirurgicznym tego nowotworu. Gwałtowny wzrost stężenia anty-TG w seryjnych pomiarach u pacjentów leczonych w ten sposób, może świadczyć o wznowie. Przy całkowitym wyleczeniu, poziom przeciwciał anty-TG spada do wartości niewykrywalnych w okresie do 4 lat.

Badanie poziomu anty-TG – ciąża

Hormony tarczycy odgrywają ogromną rolę w prawidłowym przebiegu ciąży i zapłodnieniu. Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy u kobiet. Niedoczynność tarczycy może być przyczyną niepłodności, zaburzeń miesiączkowania, a także nawracających poronień. Ponadto, choroby autoimmunologiczne tarczycy i niedobór hormonów ma bardzo niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Szczególne znaczenie ma to w pierwszych 10-12 tygodniach ciąży, gdyż w tym okresie płód nie produkuje własnych hormonów tarczycy, a jedynym ich źródłem jest matka.

Badanie poziomu anty-TG – przeciwwskazania

Z uwagi na małe ilości krwi pobieranej podczas badania poziomu anty-TG w surowicy, nie zostały sformułowane przeciwwskazania do tego zabiegu.

Badanie poziomu anty-TG – jak przygotować się do badania?

Najważniejsze wskazówki:

  • pobranie krwi najlepiej wykonać w godzinach porannych po całonocnym wypoczynku
  • ograniczyć spożywanie używek 2- 3 dni przed badaniem
  • unikać wysiłku fizycznego ok. 12 godzin przed badaniem
  • bezpośrednio przed badaniem wypocząć ok. 15 minut
  • rano przed badaniem  wypić szklankę niegazowanej wody
  • w przypadku stosowania leków na stałe należy ustalić z lekarzem, czy nie będą one wpływały na wynik badania

Badanie poziomu anty-TG – przebieg badania

Pacjent zapisuje  się do punktu pobrań na dany dzień i na  umówioną godzinę . W dniu badania zgłasza się do recepcji w celu potwierdzenia obecności w placówce. Następnie kierowany jest
do punktu pobrań. Na realizację usługi zostanie zaproszony przez pracownika medycznego.
Po dopełnieniu niezbędnych  formalności pacjentowi pobierana zostanie  krew żylna. Personel punktu pobrań poinformuje pacjenta o terminie realizacji badań oraz o sposobie odbioru wyników badań. Po badaniu należy  pozostać w placówce ok 5 minut w celu uciskania miejsca wkłucia. Wszelkie dolegliwości związane z wykonaniem zabiegu pobrania krwi należy zgłaszać do pracownika punktu pobrań.

Badanie poziomu anty-TG – normy i interpretacja

Interpretacja wyników powinna opierać się na wartościach referencyjnych podanych przez laboratorium.
Zbyt wysokie miano przeciwciał antytyreoglobulinowych może świadczyć o rozwijającej się chorobie Gravesa-Basedowa, chorobie Hashimoto czy też raku oraz gruczolaku tarczycy. Podwyższony poziom przeciwciał anty-TG może występować w  innych chorobach, tj. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy trzewny czy niedokrwistość złośliwa.
Przeciwciała skierowane przeciwko tyreoglobulinie mogą występować również w niskim mianie u nawet 10% zdrowych osób w populacji.
Każdy wynik należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, gdyż pożądane poziomy anty-TG mogą różnic się między pacjentami ze względu na wiek, płeć czy choroby współistniejące.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.