hero-image

Protetyk

Opis specjalizacji

Protetyka jest działem stomatologii, w ramach którego odtwarza się zniszczone tkanki zębów, uzupełnia braki zębowe oraz dba o estetykę uśmiechu. Szeroki zakres leczenia protetycznego zapewniamy pacjentom centrów medycznych enel-med w całej Polsce.

Protetyka stomatologiczna to gałąź stomatologii umożliwiająca odtwarzanie tkanek zębów wcześniej utraconych na skutek próchnicy, urazu mechanicznego czy ekstrakcji. Protetyk uzupełni braki zębowe oraz zajmie się estetyką uśmiechu, tak aby zęby wyglądały zdrowo i estetycznie, a jednocześnie były funkcjonalne.

Protetyka – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Do specjalisty protetyka warto zgłosić się w sytuacji:

 • pojedynczych lub mnogich braków zębowych,
 • całkowitego bezzębia
 • mechanicznych urazów zębów
 • zębów mocno zniszczonych przez próchnicę lub patologiczne starcia,
 • korekty estetyki zębów

Oczywiście warto mieć świadomość, że prace protetyczne bardzo często są ostatnim etapem leczenia stomatologicznego. Wcześniej konieczne może być np. leczenie zachowawcze wraz z leczeniem kanałowym, leczenie ortodontyczne albo implantologiczne.

Protetyka stomatologiczna – metody leczenia

W zależności od problemu, z jakim trafia do centrum enel-med pacjent, jego indywidualnych potrzeb, ale i możliwości finansowych nasi specjaliści protetyki przygotowują odpowiedni plan leczenia z zastosowaniem nowoczesnych metod terapii. Oferujemy:

 • Korony protetyczne

To sztuczne korony zębowe pozwalające odbudować kształt i funkcję zniszczonego zęba, gdy nie jest już możliwa standardowa odbudowa za pomocą wypełnienia kompozytowego. Korony mogą być wykonane z różnych materiałów. W naszej ofercie znajdują się korony pełnoceramiczne, porcelanowe na cyrkonie, metalowe licowane porcelaną, metalowe, kompozytowe.  Jeśli istnieje taka możliwość, koronę protetyczną osadza się na uprzednio oszlifowanym zębie pacjenta, a jeśli nie – na implantach.

 • Mosty protetyczne

Mosty są to uzupełnienia protetyczne odtwarzające pojedyncze lub kilkuzębowe braki międzyzębowe.  Składają się z koron protetycznych osadzonych na odpowiednio przygotowanych zębach własnych pacjenta (lub implantach) połączonych przęsłem odtwarzającym brakujące zęby.

 • Wkład koronowo-korzeniowy

Jest często jedynym wyjściem pozwalającym na odbudowę mocno zniszczonej na skutek próchnicy lub urazu korony własnej zęba. Jest to rodzaj sztyftu, który osadza się w korzeniu zęba uprzednio wyleczonego kanałowo.  Dopiero na takim wkładzie wykonuje się odbudowę w postaci korony protetycznej. Warunkiem osadzenia wkładu korono- korzeniowego jest prawidłowo przeleczony ząb endodontycznie niewykazujący ognik zapalnych w okolicy wierzchołka korzenia

 • Inlay/onlay

Są to rodzaje uzupełnień protetycznych osadzanych na stałe i stanowiących alternatywę dla dużych wypełnień kompozytowych. Odzwierciedlają anatomiczny kształt powierzchni żującej, guzków, a niekiedy powierzchni bocznych i stycznych zęba. Mają za zadanie przeciwdziałać dalszemu uszkodzeniu zęba.   Wykonuje się je z materiałów trwalszych od standardowych materiałów służących do wypełnień w gabinecie stomatologicznym

 • Licówki

Licówki to bardzo cienkie uzupełnienia wykonane z porcelany lub kompozytu, które przykleja się do wargowych powierzchni zębów przednich w celach estetycznych. Dzięki nim można odbudować zniszczone części zęba, zamknąć diastemę, wydłużyć korony zębów czy skorygować przebarwienia. Zapewniają one dobre efekty funkcjonalne i estetyczne.

 • Protezy zębowe

Są to uzupełnienia protetyczne stosowane u pacjentów z licznymi brakami zębowymi lub całkowitym bezzębiem. W centrach enel-med stosujemy trzy rodzaje protez:

  • protezy szkieletowe – zbudowane z metalowej konstrukcji utrzymującej protezę na pozostałych zębach naturalnych oraz akrylowych koron zębowych; są wytrzymałe, stabilne oraz wygodne w użytkowaniu, mają za zadanie uzupełnić częściowe braki w uzębieniu
  • protezy akrylowe – są wykonane w całości z akrylu, w zależności od potrzeb pacjenta mogą być częściowe lub całkowite, umożliwiają codzienne funkcjonowanie, prawidłowo wykonane są stabilne i wygodne,
  • protezy overdenture – wyposażone w dodatkowe niewidoczne elementy retencyjne, dzięki którym zachowują wyjątkową stabilność i nie uciskają błon śluzowych, mogą opierać się na zębach własnych pacjenta lub implantach, zapewniają łatwiejszą adaptację pacjenta do protezy

Przed rozpoczęciem leczenia protetycznego należy wykonać diagnostykę kliniczną i radiologiczną, przeprowadzić niezbędne leczenie zachowawcze, a w niektórych przypadkach wskazane może być leczenie kanałowe

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.