hero-image

Szczepienie p/błonicy, krztuścowi, tężcowi, polio – dorośli

Opis usługi

Szczepionki są skutecznym sposobem na ochronę przed różnego rodzaju chorobami wywoływanymi przez bakterie i wirusy. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii obecnie możliwe jest jednoczesne szczepienie przeciwko kilku chorobom. Tak właśnie działają szczepionki 4w1 dla dorosłych, które chronią przed błonicą, krztuścem, tężcem oraz polio. Wykonujemy je w oddziałach enel-med w całej Polsce.

Jeszcze niedawno każde szczepienie przeciwko chorobie zakaźnej, wirusowej czy bakteryjnej, wymagało oddzielnej wizyty u lekarza. Wszystko zmieniło się, gdy opracowano i zatwierdzono do użytku szczepionki skojarzone, zawierające składniki chroniące przed kilkoma drobnoustrojami jednocześnie.

Szczepionka przeciw błonicy, krztuścowi, tężcowi i polio (4w1) dla dorosłych – co trzeba wiedzieć?

Szczepionka 4w1 zabezpiecza przed błonicą, krztuścem, polio, tężcem, Hib oraz WZW typu B. Błonica, znana też jako dyfteryt, to choroba bakteryjna, która może prowadzić do niewydolności oddechowej i zatrzymania krążenia. Głównym objawem krztuśca jest męczący kaszel, utrzymujący się nawet do kilku tygodni. Polio (choroba Heinego-Medina) wywołuje uszkodzenia nerwów i porażenia mięśni, czasem również tych odpowiedzialnych za oddychanie. Tężcem można zarazić się poprzez zabrudzenie zadrapania lub rany ziemią – powikłaniem choroby jest m.in. zapalenie płuc i serca.

Szczepionka przeciw błonicy, krztuścowi, tężcowi i polio (4w1) dla dorosłych – dla kogo?

Głównym wskazaniem do podania szczepionki przeciw błonicy, krztuścowi, tężcowi i polio dla dorosłych jest profilaktyka zakażeń bakteryjnych i wirusowych, zależnie od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Dla przykładu:

  • tężecszczepionka na tężec dla dorosłych polecana jest osobom nieszczepionym w dzieciństwie lub nieposiadających udokumentowanych szczepień,
  • błonica – szczepienie dla dorosłych podaje się osobom w wieku 19. lat jako szczepienie obowiązkowe,
  • krztusiec – szczepionka dla dorosłych zalecana jest osobom niezaszczepionym w dzieciństwie,
  • polio – szczepionka dla dorosłych w formie przypominającej (raz na 10 lat) polecana jest osobom podróżującym do regionów świata, gdzie występuje poliomyelitis występuje.

Szczepionka przeciw błonicy, krztuścowi, tężcowi i polio (4w1) dla dorosłych – przeciwwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia przeciw błonicy, krztuścowi, tężcowi i polio u dorosłych jest:

  • reakcja anafilaktyczna występująca po poprzedniej dawce szczepionki,
  • ostra choroba/infekcja przebiegająca z gorączką,
  • choroba przewlekła w okresie zaostrzenia.

Szczepionka przeciw błonicy, krztuścowi, tężcowi i polio (4w1) dla dorosłych – jak przebiega?

Szczepionka przeciw błonicy, krztuścowi, tężcowi i polio dla dorosłych podawana jest domięśniowo. Schemat szczepienia dopasowywany jest przez lekarza po uwzględnieniu dotychczasowej historii szczepień pacjenta. Najczęściej szczepionka przeciw błonicy, krztuścowi, tężcowi i polio dla dorosłych stosowana jest jako przypominająca co 10 lat.

FAQ

1. Jaka szczepionka 4w1 dla dorosłych stosowana jest w enel-med?

W naszych oddziałach stosujemy szczepionki Boostrix Polio i Adacel Polio, które zabezpieczają przed błonicą, krztuścem, tężcem oraz polio.

2. W jaki sposób umówić się na szczepienie?

W tym celu należy skontaktować się z Call Center lub skorzystać z naszego systemu rezerwacji on-line. Należy pamiętać, że kwalifikacji do szczepienia musi dokonać lekarz.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.