hero-image

Szczepienie p/HPV

Opis usługi

Zakażenie wirusem HPV to jeden z głównych czynników ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Zwiększa ono również ryzyko wystąpienia raka pochwy, sromu, odbytu i jamy ustnej. Przed zakażeniem skutecznie chroni szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego – oferujemy je w oddziałach enel-med w całej Polsce!

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród kobiet w Polsce – co roku notuje się około 3000 zachorowań, a połowa pacjentek umiera. Z roku na rok wzrasta też liczba przypadków raka pochwy, raka odbytu (u mężczyzn), a także raka jamy ustnej (u przedstawicieli obu płci). Jednym z głównych czynników ryzyka tych chorób są zakażenia wirusem HPV.

HPV – co trzeba wiedzieć?

Wśród bardzo licznej rodziny wirusów HPV wyróżnia się około 150 typów niebezpiecznych dla człowieka, wśród których typy 16 i 18 odpowiadają za występowanie zmian przedrakowych szyjki macicy oraz raka szyjki macicy. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim podczas kontaktów seksualnych – zarówno waginalnych, jak i analnych czy oralnych. Z tego względu wirusy HPV są odpowiedzialne również za przypadki raka odbytu oraz raka jamy ustnej.

Szczepionka HPV – dla kogo?

Szczepionka przeciw HPV zalicza się do grupy szczepionek zalecanych, przede wszystkim u:

  • dziewcząt i chłopców w wieku 11-12 lat,
  • osób w wieku do 26 lat, które wcześniej nie otrzymały szczepionki.

Szczepienie przeciw HPV mogą rozważyć również osoby do 45. roku życia, u których może ono przynieść korzyści zdrowotne.

Najwyższą skuteczność szczepienie HPV przynosi u młodych dziewcząt niezakażonych wcześniej brodawczakiem ludzkim, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia płciowego.

Brodawczak ludzki – szczepienie: przeciwwskazania

Szczepionka HPV nie jest zalecana u:

  • dziewcząt poniżej 10. roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności,
  • kobiet w ciąży (w okresie karmienia można ją wykonać tylko w sytuacji, gdy korzyści ze szczepienia są wyższe niż potencjalne ryzyko),
  • osób z nadwrażliwością na składniki szczepionki HPV,
  • osób z wysoką gorączką (wówczas szczepienie należy przełożyć – niewielkie stany podgorączkowe nie są przeciwwskazaniem do szczepienia).

Szczepienie HPV – jak przebiega?

Wyróżnia się trzy zasadnicze rodzaje tej szczepionki: dwuwalentną, czterowalentną i dziewięciowalentną. Dwuwalentna szczepionka przeciw HPV podawana jest w schemacie 0-1-6 miesięcy. Szczepionkę czterowalentną podaje się domięśniowo w trzech dawkach – drugą dwa miesiące od pierwszej i trzecią pół roku po pierwszej. Cykl szczepień szczepionką dziewięciowalentną składa się z aplikacji trzech dawek w schemacie 0-2-6 miesięcy.

FAQ

  • W jaki sposób zapisać się na szczepienie przeciw HPV?

W tym celu należy skontaktować się telefonicznie z naszym Call Center lub skorzystać z naszego systemu rezerwacji online.

  • Czy szczepionka HPV wymaga skierowania?

Nie, przy szczepieniu na HPV nie jest wymagane skierowanie, ale kwalifikacji musi dokonać lekarz, np. rodzinny lub internista.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.