hero-image

Szczepienie p/ospie wietrznej – dorośli

Opis usługi

W pierwszej chwili może się wydawać, że ospa wietrzna to schorzenie występujące wyłącznie u dzieci. Owszem, to właśnie dzieci chorują najczęściej, ale zarazić się wirusem ospy mogą również dorośli, i to właśnie u nich schorzenie to jest wyjątkowo groźne. Skuteczną ochronę w tym zakresie zapewnia szczepienie przeciw ospie dla dorosłych – wykonujemy je w oddziałach enel-med w całym kraju.

Ospa wietrzna to jedna z najbardziej zakaźnych chorób wirusowych. W ostatnich latach w naszym kraju notuje się od 150 tys. do ponad 200 tys. przypadków ospy wietrznej rocznie, głównie wśród dzieci, ale zdarzają się również zachorowania wśród dorosłych. I to właśnie u nich choroba jest najgroźniejsza i obarczona ryzykiem poważnych powikłań.

Ospa wietrzna – co trzeba wiedzieć?

Ospa wietrzna to choroba zakaźna wywoływana przez wirus ospy i półpaśca. Zarazić się można drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z chorym, a nawet kontakt z przedmiotami zabrudzonymi wydzielinami osoby chorej. U większości osób ospa ma łagodny przebieg – jej objawami są charakterystyczna wysypka skórna, gorączka, bóle mięśni i ogólne złe samopoczucie. U 2-6% chorych wystąpić mogą jednak powikłania: zakażenia bakteryjne skóry, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy małopłytkowość. Najgroźniejsze są powikłania ospy u dorosłych – kończą się śmiercią jednego na 4000 pacjentów.

Ospa wietrzna: szczepionka dla dorosłych – wskazania

Szczepienia na ospę jest zalecane każdej osobie dorosłej, która w dzieciństwie nie przechodziła tej choroby i nie została przeciw niej zaszczepiona. Warto pamiętać, że na ospę może zachorować każdy, kto wcześniej nie chorował i nie otrzymał dwukrotnie dawki szczepionki na ospę. U dorosłych przebieg ospy jest o wiele cięższy niż u dzieci i zdecydowanie częściej występują powikłania.

Ospa wietrzna – szczepienie u dorosłych: przeciwwskazania

Szczepienie na ospę wietrzną nie jest zalecane:

  • osobom z ciężkimi reakcjami alergicznymi po podaniu pierwszej dawki szczepionki na ospę,
  • pacjentom z infekcjami/chorobami przebiegającymi z gorączką,
  • dorosłym z obniżoną odpornością organizmu,
  • osobom z chłoniakami i nowotworami szpiku kostnego,
  • pacjentom w trakcie radioterapii i 6 miesięcy po jej zakończeniu,
  • kobietom w ciąży,
  • pacjentom z nadwrażliwością na neomycynę lub inne składniki szczepionki.

Szczepionka przeciw ospie – przebieg

Szczepionka na ospę podawana jest podskórnie. Program szczepień obejmuje podanie dwóch dawek preparatu w odstępie od 6 tygodni do 3 miesięcy.

FAQ

1. Czy szczepionka na ospę u dorosłych wymaga skierowania?

Nie, szczepionka przeciw ospie jest podawana dorosłym bez skierowania, ale tylko i wyłącznie na podstawie kwalifikacji wydanej uprzednio przez lekarza, np. medycyny rodzinnej lub internistę.

2. Jaka szczepionka na ospę dla dorosłych stosowana jest w oddziałach enel-med?

W naszych oddziałach stosujemy preparat Varilrix, zawierający żywy osłabiony wirus ospy wietrznej.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.