hero-image

Szczepienie p/tężcowi – dorośli

Opis usługi

Tężec to groźna choroba układu nerwowego wywoływana przez toksynę tężcową produkowaną przez laseczki tężca. Obowiązkowa szczepionka na tężec wśród dzieci właściwie wyeliminowała zachorowania w tej grupie wiekowej. Bakteria niebezpieczna jest natomiast dla dorosłych powyżej 60 lat, u których po zranieniu nie został w porę podany zastrzyk przeciw tężcowi. W oddziałach enel-med w całej Polsce dostępna jest szczepionka przeciw tężcowi dla dorosłych.

Mimo faktu, że szczepionka przeciw tężcowi jest w naszym kraju obowiązkowa, choroba ta nadal występuje. Od 1991 r. notuje się w Polsce od kilkunastu do kilkudziesięciu zachorowań rocznie, głównie wśród osób dorosłych. Niestety, są też przypadki śmiertelne, z reguły kilka w ciągu roku.

Tężec – co trzeba wiedzieć?

Tężec to choroba układu nerwowego wywoływana przez laseczki tężca, a konkretnie – produkowane przez nie toksyny. Bakterie te występują m.in. w glebie, kurzu czy wodzie, a mogą się przedostać do organizmu człowieka nawet przez drobne skaleczenia czy rany, które nie zostaną odpowiednio zdezynfekowane i opatrzone. Objawy zakażeń bakteriami tężca to m.in. bóle głowy, bezsenność, uczucie rozbicia, nadpotliwość, zaczerwienienie twarzy, a także skurcze mięśni prowadzące do szczękościsku. Do najgroźniejszych powikłań zalicza się zapalenie płuc, krwiaki wewnątrzmięśniowe, zapalenie mięśnia sercowego i zgon.

Szczepionka na tężec dla dorosłych – wskazania

Szczepionka na tężec jest w naszym kraju szczepieniem obowiązkowym wśród dzieci – dzięki temu zakażenia w tych grupach wiekowych zostały w praktyce wyeliminowane.

Szczepionka na tężec dla dorosłych jest konieczna wówczas, gdy pacjent nie był wcześniej szczepiony lub nie posiada udokumentowanych szczepień. Dodatkowo profilaktyczny zastrzyk na tężec może być podany osobom dorosłym, u których na skutek wypadku czy zranienia powstały głębokie, rozległe otwarte rany, zwłaszcza jeśli uległy zanieczyszczeniu glebą.

Szczepionka – tężec: przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki przeciw tężcowi u dorosłych jest silna reakcja alergiczna lub wstrząs anafilaktyczny występujący po podaniu pierwszej dawki szczepionki.

Jeśli u pacjenta w terminie szczepienia występuje infekcja / choroba przebiegającą z gorączką, szczepionka przeciw tężcowi powinna zostać przełożona na później.

Szczepionka na tężec – przebieg

Szczepionka na tężec dla dorosłych powinna zostać podana w trzech dawkach – druga około 4-6 tygodni po pierwszej, a trzecia – 6-12 miesięcy po drugiej. Przypominająca szczepionka na tężec zalecana jest dorosłym co 10 lat, najlepiej przy zastosowaniu preparatu skojarzonego.

FAQ

1. Jaka szczepionka przeciw tężcowi dla dorosłych jest stosowana w enel-med?

W naszych oddziałach stosujemy szczepionkę pojedynczą tetana lub preparaty kilkuskładnikowe – Clodivac – p/tężcowi i błonicy, Boostrix – p/tężcowi, błonicy i krztuścowi oraz Boostrix Polio, która poza tężcem, błonicą i krztuścem chroni również przed polio.

2. W jaki sposób umówić się na szczepienie?

W tym celu należy skontaktować z Call Center lub skorzystać z naszego systemu rezerwacji online. Należy pamiętać, że kwalifikacji do szczepienia musi dokonać lekarz.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.