hero-image

Szczepienie p/wściekliźnie – dorośli

Opis usługi

Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa przenoszona przez zwierzęta, najczęściej dzikie, rzadziej domowe. Skutecznym sposobem na ochronę przed zakażeniem jest szczepionka przeciw wściekliźnie.

W Polsce wścieklizna występuje głównie u dzikich zwierząt – wiewiórek, lisów, łasic i nietoperzy, rzadziej u niezaszczepionych zwierząt domowych. Ze względu na szeroko zakrojony program profilaktyki od wielu lat nie zanotowano w naszym kraju zachorowań wśród ludzi (do zakażenia może dość przez oślinienie lub pokąsanie przez chore zwierzę). Ostatni zgon spowodowany wścieklizną zanotowano w 2002 r. – mimo to należy uważać, bo na wściekliznę nie ma leków, a każde zachorowanie u człowieka kończy się śmiercią.

Wścieklizna – co trzeba wiedzieć?

W pierwszym etapie po ugryzieniu/oślinieniu przez zakażone wścieklizną zwierzę u człowieka występuje ból głowy, rozdrażnienie i utrata apetytu. W miejscu ukąszenia bywa odczuwane mrowienie. W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się światłowstręt, wodowstręt, napady szału, a w końcu zapalenie mózgu i porażenie nerwów prowadzące do śmierci.

Szczepionka przeciw wściekliźnie – wskazania

Szczepienie na wściekliznę wykonuje się profilaktycznie oraz poekspozycyjnie. Profilaktycznie jest ono zalecane u:

  • studentów weterynarii i weterynarzy,
  • leśników,
  • myśliwych,
  • pracowników schronisk dla zwierząt i ogrodów zoologicznych,
  • osób często podróżujących do egzotycznych rejonów świata, gdzie mogą mieć kontakt z żyjącymi dziko zwierzętami.

Szczepionka na wściekliznę jest stosowana również po ekspozycji, a więc w sytuacji, gdy człowiek zostaje pogryziony przez dzikie zwierzę, zwierzę bezpańskie lub zwierzę domowe, w przypadku którego nie można stwierdzić, czy było szczepione przeciw wściekliźnie. Wówczas szczepienie ma na celu niedopuszczenie do rozwoju choroby.

Szczepienie przeciw wściekliźnie – przeciwwskazanie

Szczepionka na wściekliznę nie powinna być podawana profilaktycznie osobom z bardzo silnymi reakcjami alergicznymi na którykolwiek ze składników preparatu. Szczepienie należy przełożyć, jeśli w jego terminie u pacjenta występuje infekcja/choroba przebiegająca z gorączką.

Po narażeniu na zakażenie nie ma przeciwwskazań do szczepienia przeciw wściekliźnie.

Wścieklizna – szczepionka: jak przebiega?

Profilaktyczne szczepienie przeciw wściekliźnie jest podawane w trzech dawkach – druga 7 dni po pierwszej i trzecia 21-28 dni po pierwszej. Dawkę uzupełniającą podaje się 12 miesięcy po pierwszym szczepieniu, a dawki przypominające – co 5 lat.

Poekspozycyjna szczepionka na wściekliznę jest podawana w pięciu dawkach w schemacie 0-3-7-14-28 dni. Odporność utrzymuje się przez kilka lat.

Szczepionka przeciw wściekliźnie może być wykonywana zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Aplikuje się ją domięśniowo – w mięsień naramienny u dorosłych lub w przednio-boczną część mięśnia udowego u dzieci.

FAQ

  • Czy szczepionka na wściekliznę wymaga skierowania?

Nie, szczepionka przeciw wściekliźnie nie wymaga skierowania, ale kwalifikacji lekarskiej, np. lekarza POZ lub internisty.

  • Jak zapisać się na szczepienie na wściekliznę?

W tym celu należy skontaktować się z naszą infolinią lub skorzystać z naszego systemu rezerwacji online.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.