hero-image

USG ciąży (do 10. tygodnia)

Opis badania

Badanie USG u kobiet w ciąży zazwyczaj wykonuje się trzykrotnie. Czasem lekarz ginekolog dla potwierdzenia ciąży i jej prawidłowego umiejscowienia w jamie macicy może zlecić dodatkowo wykonanie USG wczesnej ciąży, wykonywane przed 10. tygodniem. To badanie jest wykonywane przezpochwowo, przy użyciu sondy dopochwowej (transwaginalnej, w skrócie TV). Na USG TV ciąży do 10. tygodnia zapraszamy do placówek enel-med w całej Polsce.

Badanie USG wczesnej ciąży przed 10. tygodniem może zlecić lekarz ginekolog podczas jednej z pierwszych wizyt położniczych po wykonaniu przez kobietę testu ciążowego. To badanie przeprowadza się przy użyciu sondy transwaginalnej (dopochwowej) – wówczas daje ono najbardziej precyzyjne wyniki.

USG TV ciąży – wskazania

Głównym wskazaniem do wykonania USG wczesnej ciąży do 10. tygodnia jest podejrzenie kobiety, że jest w ciąży, albo pozytywny wynik wykonanego uprzednio testu ciążowego. Badanie pozwala nie tylko ostatecznie potwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, ale także ustalić, czy ciąża rozwija się w prawidłowej lokalizacji (np. czy nie mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną) oraz precyzyjnie określić wiek ciążowy.

USG TV ciąży – przeciwwskazania

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania USG TV ciąży do 10. tygodnia. Jest to badanie bezpieczne, bezbolesne, a także nieobarczone ryzykiem jakichkolwiek powikłań. Nie ma również zagrożenia dla rozwoju płodu.

USG TV ciąży – jak się przygotować?

Badanie USG TV ciąży do 10. tygodnia – podobnie jak inne badania USG transwaginalne – nie wymaga specjalnych przygotowań. Nie trzeba do niego przystępować na czczo, może zostać wykonane o dowolnej porze. Pacjentka powinna przed badaniem opróżnić pęcherz moczowy – nie ma potrzeby picia przed badaniem większych ilości wody i wstrzymywania oddawania moczu. Na badanie warto się wygodnie ubrać i zadbać o higienę intymną.

USG TV ciąży – jak przebiega?

Po wejściu do gabinetu pacjentka jest proszona o zdjęcie dolnych partii odzieży oraz bielizny. Następnie kładzie się na leżance lub fotelu ginekologicznym z uniesioną do góry miednicą. Lekarz nakłada na sondę dopochwową osłonkę i smaruje ją żelem, dzięki czemu sonda łatwo wsuwa się do pochwy. Badanie trwa kilka-, kilkanaście minut. W tym czasie lekarz sprawdza lokalizację jaja płodowego (potwierdza ciążę wewnątrzmaciczną i wyklucza ciążę pozamaciczną), ocenia obecność, położenie, kształt i wielkość pęcherzyka ciążowego, liczbę zarodków, owodni i kosmówek (czy jest to ciąża pojedyncza, czy mnoga).

USG TV ciąży do 10. tygodnia – gdzie wykonać?

Na USG TV ciąży do 10. tygodnia zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce! Badania wykonujemy m.in. w naszych oddziałach w:

  • Warszawie,
  • Łodzi,
  • Sochaczewie,
  • Wrocławiu,
  • Gdynia.

FAQ

  • Dlaczego warto wykonać USG TV ciąży do 10. tygodnia?

Choć nie jest to badanie obowiązkowe, USG TV ciąży do 10. tygodnia pozwala jednoznacznie potwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, a jeśli tak – czy jest to ciąża prawidłowo umiejscowiona (wewnątrzmaciczna).

  • Jak zapisać się na badanie?

Na USG TV ciąży do 10. tygodnia można zapisać się bezpośrednio w wybranej placówce, telefonicznie albo online.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.