hero-image

USG dłoni i nadgarstka

Opis badania

USG dłoni i nadgarstka to podstawowe badania diagnostyczne w kierunku chorób i urazów tkanek miękkich, stawów oraz mięśni tych okolic. Na USG dłoni oraz USG nadgarstka wykonywane przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!

USG dłoni i nadgarstka to najczęściej, po RTG, wybierane badanie diagnostyczne w większości urazów oraz chorób tej okolicy. Bywa ono ważnym dopełnieniem badań czynnościowych, np. badania przewodnictwa nerwowego nerwu pośrodkowego. USG dłoni i USG nadgarstka jest także bardzo przydatne w planowaniu leczenia chirurgicznego oraz jako element kontroli skuteczności zastosowanej terapii.

USG dłoni, USG nadgarstka – wskazania

Główne wskazania do wykonania USG dłoni oraz USG nadgarstka to:

 • bóle dłoni i nadgarstka,
 • ograniczenie ruchomości dłoni i nadgarstka,
 • obrzęki stawów dłoni,
 • obrzęki nadgarstka,
 • stan po urazie w obrębie dłoni i nadgarstka,
 • trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów,
 • uczucie mrowienia i drętwienia dłoni,
 • zaburzenia czucia.

Niektórym urazom i chorobom dłoni oraz nadgarstka, zwłaszcza o charakterze zwyrodnieniowym, towarzyszą również objawy ogólne: złe samopoczucie, stan podgorączkowy czy dreszcze.

Przeciwwskazania do USG dłoni i USG nadgarstka

W zasadzie nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do przeprowadzania USG dłoni oraz USG nadgarstka. Jest to badanie zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne, a także całkowicie bezpieczne – można je wykonać za każdym razem, kiedy są ku temu wskazania medyczne. Lekarz może odradzić badanie USG nadgarstka i dłoni tylko w sytuacji, gdy w tych okolicach występują rozległe świeże rany.

Przygotowanie do USG dłoni i USG nadgarstka

USG dłoni i nadgarstka nie wymaga specjalnego przygotowania. Na badanie nie trzeba się zgłaszać na czczo, może być wykonane o każdej porze dnia, nie trzeba też odstawiać przyjmowanych na co dzień leków. Przed badaniem należy jedynie zdjąć z dłoni i nadgarstka biżuterię. Oczywiście warto mieć ze sobą wcześniejszą dokumentację medyczną.

Jak przebiega USG dłoni i USG nadgarstka?

USG dłoni i nadgarstka trwa z reguły od kilku do kilkunastu minut. Najpierw lekarz nakłada na obszar dłoni i nadgarstka żel, dzięki któremu fale ultradźwiękowe wnikają w głąb tkanek, a głowica aparatu lekko przesuwa się po skórze. Na monitorze od razu widoczne są obrazy stawów nadgarstka, ścięgien, aparatu więzadłowego, błon maziowych, mięśni oraz nerwów.

USG dłoni, USG nadgarstka – gdzie wykonać?

Na USG dłoni oraz USG nadgarstka wykonywane przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!

FAQ

 • Czy aby wykonać USG dłoni i nadgarstka, trzeba mieć skierowanie?

Nie, w oddziałach enel-med do wykonania USG dłoni i USG nadgarstka nie jest potrzebne skierowanie.

 • Czy USG dłoni i nadgarstka można wykonywać u dzieci?

Oczywiście! USG dłoni i nadgarstka jest w pełni bezpieczne, dlatego można je wykonywać nawet u dzieci czy kobiet w ciąży.

 • Jak umówić się na badanie?

Na badanie można się umówić bezpośrednio w wybranej placówce, telefonicznie lub przez nasz system rezerwacji online.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.