hero-image

USG jąder

Opis badania

USG jąder to zupełnie nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne badanie, znajdujące zastosowanie w profilaktyce oraz diagnostyce schorzeń jąder. Na badanie USG jąder wykonywane przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!

USG jąder to badanie wykorzystujące właściwości fal ultradźwiękowych. Są one emitowane przez specjalną głowicę i wnikają w głąb ciała. Następnie odbijają się od tkanek, a echo tego odbicia wraca do głowicy i jest przekształcane przez komputer w widoczne na monitorze obrazy. Dzięki temu lekarz od razu otrzymuje precyzyjny obraz wszystkich struktur i tkanek jąder.

Wskazania do USG jąder

USG jąder wykonuje się u pacjentów, u których występują niepokojące objawy w postaci:

  • bólu jąder,
  • bólu okolic krocza,
  • obrzęku jąder,
  • obecności krwi w ejakulacie,
  • problemów ze wzwodem,
  • niepłodności.

Do najczęściej diagnozowanych dzięki USG schorzeń jąder zalicza się m.in. niezstąpienie jąder, stan zapalny jąder, wodniaki jąder, żylaki powrózka nasiennego, krwiaki jąder, ropnie jąder czy skręt jąder. Badanie USG jąder bywa też bardzo pomocne w diagnostyce urazów mechanicznych oraz nowotworów jądra.

Przeciwwskazania do USG jąder

Jedynym względnym przeciwwskazaniem do wykonania USG jąder jest w zasadzie tylko rozległa rana tej okolicy. Badanie można przeprowadzać u każdego mężczyzny, bez względu na wiek. Jest ono zupełnie bezbolesne i w pełni bezpieczne. W żaden sposób nie wpływa na funkcje seksualne czy płodność.

Przygotowanie do USG jąder

USG jąder nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Oczywiście przed badaniem warto zadbać o higienę okolic intymnych (usunięcie owłosienia nie jest wymagane). Dobrze jest również mieć ze sobą wcześniejszą dokumentację medyczną.

Jak przebiega USG jąder?

USG jądra trwa z reguły od kilku do kilkunastu minut. Pacjent wchodzi do gabinetu i jest proszony o zdjęcie dolnych partii odzieży i bielizny. Następnie kładzie się na kozetce, a lekarz nakłada na jądra specjalny żel – ułatwia on zarówno przesuwanie głowicy po skórze, jak i wnikanie fal w głąb tkanek. W niektórych przypadkach – zwłaszcza przy podejrzeniu żylaków powrózka nasiennego – badanie USG jąder może być także przeprowadzane w pozycji stojącej.

Gdzie wykonać USG jąder?

Na badanie USG jąder wykonywane przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!

FAQ

  • Jak często można wykonywać USG jąder?

Badanie można wykonywać tak często, jak jest to potrzebne. Jest ono w pełni bezpieczne i nie wywołuje żadnych powikłań.

  • Czy po badaniu otrzymuje się dokumentację?

Oczywiście! Po badaniu pacjent otrzymuje dokładny opis oraz dokumentację zdjęciową.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.