hero-image

USG mięśni, tkanek miękkich i okołostawowych

Opis badania

USG mięśni, tkanek miękkich i okołostawowych jest podstawowym badaniem obrazowym w diagnostyce urazów oraz chorób mięśni i okolicznych tkanek. Jest bezpieczne, bezbolesne i zupełnie nieinwazyjne. Na USG mięśni i ścięgien wykonywane przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!

USG mięśni, tkanek miękkich i okołostawowych pozwala na diagnostykę urazów, uszkodzeń oraz różnego rodzaju nieprawidłowości nie tylko w obrębie mięśnia, ale także wszystkich otaczających go tkanek. Należą do nich m.in. połączenia mięśniowo-ścięgniste, ścięgna z przyczepami, brzusiec mięśnia, a także ościęgna, pochewki ścięgniste, kaletki, naczynia i nerwy przebiegające w okolicy oraz powięź i tkanka podskórna.

USG mięśni i ścięgien – wskazania

USG mięśni, tkanek miękkich i okołostawowych znajduje zastosowanie m.in. w diagnostyce:

 • naderwania mięśnia lub ścięgna,
 • zerwania mięśnia lub ścięgna,
 • stłuczenia mięśnia lub tkanek miękkich,
 • miejscowej bolesności tkanek miękkich,
 • stanów przeciążeniowych mięśni lub ścięgien,
 • ucisków nerwów przez krwiaki i obrzęki mięśnia,
 • obecności ciał obcych w tkankach miękkich.

Oprócz tego, USG mięśni pozwala m.in. na ocenę rotacji aparatu mięśniowo-ścięgnistego czy wykrycie zmian w postaci guzów lub torbieli.

USG mięśni, ścięgien i tkanek miękkich – przeciwwskazania

Jak już wspomniano, USG mięśni, tkanek miękkich i okołostawowych jest badaniem bezpiecznym, bezbolesnym oraz niezagrożonym potencjalnymi powikłaniami. Z tego względu nie ma większych przeciwwskazań do jego wykonywania. Tak naprawdę lekarz może odradzić USG mięśni tylko wtedy, gdy na skórze w badanej okolicy występują świeże rany czy poparzenia. Po ich wygojeniu badanie może jednak zostać wykonane.

USG mięśni, tkanek miękkich i okołostawowych – jak się przygotować?

USG mięśni, tkanek miękkich oraz okołostawowych nie wymaga od pacjenta żadnych większych przygotowań. Przed badaniem można normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki. Może być ono wykonane o dowolnej porze dnia. Warto wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, a także pamiętać o włożeniu luźnych, wygodnych ubrań – tak aby można było szybko i sprawnie odsłonić część ciała poddawaną badaniu.

USG mięśni i ścięgien – jak przebiega?

USG mięśni, tkanek miękkich i okołostawowych nie jest skomplikowanym badaniem. Po wejściu do gabinetu pacjent jest proszony o odsłonięcie badanej okolicy oraz przyjęcie odpowiedniej pozycji (stojącej lub leżącej). Lekarz nakłada na skórę żel – ułatwia on przesuwanie głowicy po ciele oraz wnikanie do organizmu ultradźwięków. Po przyłożeniu głowicy do skóry tkanki i narządy są od razu widoczne na monitorze. Lekarz może prosić pacjenta o wykonywanie konkretnych ruchów, aby ocenić funkcjonowanie mięśni i tkanek również podczas pracy. Całe badanie trwa około 20 minut.

FAQ

 • Gdzie można wykonać USG mięśni, tkanek miękkich i okołostawowych?

Badanie wykonujemy m.in. w placówkach enel-med w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Gdyni, Gdańsku, Łodzi i Poznaniu. Zachęcamy do rezerwacji poprzez aplikację, online lub telefonicznie (Call Centre)

 • Czy po badaniu otrzymam odpowiednią dokumentację?

Oczywiście! Po badaniu każdy pacjent otrzymuje dokładny opis badanych organów, wnioski diagnostyczne, propozycję kolejnych badań (w razie konieczności), charakterystykę aparatu USG oraz dokumentację zdjęciową.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.