hero-image

USG stawu kolanowego

Opis badania

USG kolana to jedno z podstawowych badań wykonywanych w diagnostyce kontuzji oraz schorzeń tej części ciała. Jest szybkie i bezpieczne: nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Na USG stawu kolanowego wykonywane przy użyciu nowoczesnego sprzętu przez doświadczonych lekarzy zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce.

USG kolana to badanie, które wykorzystuje właściwości fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości. Emitowane przez specjalną głowicę, wnikają w głąb ciała i odbijają się od napotkanych tkanek i narządów. Echo tego odbicia wraca do głowicy i jest przekształcane przez komputer w widoczne na monitorze obrazy. Dzięki temu lekarz może zobaczyć wszystkie struktury anatomiczne wchodzące w skład stawu kolanowego.

USG kolana – wskazania

Istnieje wiele wskazań do wykonywania USG stawu kolanowego. Badanie jest polecane osobom, które odczuwają ból w obrębie kolana – zarówno w ruchu, jak i w spoczynku. Oprócz tego niepokojącymi objawami są także obrzęk kolana, zaczerwienienia, krwiaki i zasinienia, a także ograniczenie ruchomości kolana. Mogą to być objawy takich kontuzji, jak:

  • zwyrodnienie stawu kolanowego,
  • kolano skoczka,
  • kolano biegacza,
  • uszkodzenie łąkotki,
  • kontuzja więzadeł krzyżowych,
  • uszkodzenie rzepki.

Przeciwwskazania do USG kolana

Właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania USG kolana. Jest to badanie w pełni bezpieczne i bezbolesne. Jedyną sytuacją, w której lekarz może przesunąć badanie na inny termin, są rozległe świeże rany w obrębie kolana.

Jak się przygotować do USG kolana?

USG stawu kolanowego nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Warto jednak założyć luźną, wygodną odzież, którą można łatwo zdjąć, żeby odsłonić kolano. Na badanie nie trzeba się zgłaszać na czczo, może być wykonane o dowolnej porze. Można również przyjmować przed nim stosowane na co dzień leki. Warto mieć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną.

Przebieg USG kolana

USG kolana jest badaniem, które trwa około kilkunastu minut. Pacjent wchodzi do gabinetu, jest proszony o odsłonięcie stawu kolanowego i położenie się na kozetce. Następnie lekarz nakłada na skórę specjalny żel, który ułatwia przesuwanie głowicy po skórze oraz sprawia, że ultradźwięki łatwo wnikają w ciało. Struktury kolana są od razu widoczne na monitorze – lekarz może je obserwować w czasie rzeczywistym i dzięki temu wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Gdzie wykonać USG kolana?

Na USG stawu kolanowego wykonywane przy użyciu nowoczesnego sprzętu przez doświadczonych lekarzy zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce.

FAQ

  • Czy USG kolana może być wykonywane u kobiet w ciąży?

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania badania USG – nie ma żadnych dowodów na to, że negatywnie wpływa ono na zdrowie matki i rozwijającego się dziecka.

  • Czy USG kolana można wykonać, gdy na nodze znajduje się gips?

Nie da się wykonać USG kolana, jeśli na nodze znajduje się opatrunek gipsowy. Musi on być wcześniej zdjęty.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.    Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.