hero-image

USG tkanek miękkich (skóry i tkanki podskórnej)

Opis badania

USG tkanek miękkich to jedno z najbezpieczniejszych i najbardziej precyzyjnych badań, pozwalających na zobrazowanie struktur skóry oraz tkanek podskórnych. Na USG tkanki miękkiej wykonywane przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!

USG – zwane również ultrasonografią – to badanie wykorzystujące właściwości fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości. Emitowane przez specjalną głowicę wnikają one w organizm i odbijają się od napotkanych tkanek oraz narządów. Echo tego odbicia wraca do głowicy i jest przekształcane przez oprogramowanie na widoczne na monitorze obrazy. W ten sposób można zbadać właściwie każdy narząd w organizmie człowieka, w tym skórę i tkanki podskórne.

USG tkanek miękkich – wskazania

USG tkanek miękkich (skóry i tkanki podskórnej) znajduje zastosowanie w diagnostyce takich chorób i nieprawidłowości, jak:

 • urazy, stłuczenia i zbicia tkanek miękkich (objawiające się obrzękiem, zaczerwienieniem, krwiakami czy siniakami),
 • wyczuwalne powiększenie i obrzęki tkanki podskórnej,
 • zauważalne/wyczuwalne guzy skóry i tkanki podskórnej,
 • endometrioza w bliźnie po cięciu cesarskim,
 • choroby nowotworowe skóry (czerniak, rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy),
 • choroby zapalne skóry i tkanki podskórnej (wyprysk, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca),
 • niektóre choroby autoimmunologiczne z grupy tzw. kolagenoz (skórna postać twardziny układowej, rumień guzowaty, toczeń rumieniowaty, zespół antyfosfolipidowy).

USG tkanek miękkich wykonuje się również kontrolnie podczas przewlekłego miejscowego leczenia glikokortykosteroidami, może być także metodą oceny stopnia zaawansowania cellulitu oraz skuteczności terapii antycelluliotwej czy stanu zaawansowania fotostarzenia się skóry.

USG tkanek miękkich (skóry i tkanki podskórnej) – przeciwwskazania

USG to badanie zupełnie nieinwazyjne i w pełni bezpieczne. Można je bez obaw wykonywać u dzieci, kobiet w ciąży czy seniorów. Jedynym przeciwwskazaniem jest obecność na skórze świeżych ran, oparzeń czy odmrożeń. Po ich zagojeniu badanie może być przeprowadzone.

USG tkanek miękkich – jak się przygotować?

USG tkanek miękkich nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Na badanie warto założyć luźne, wygodne ubranie, które można szybko zdjąć czy podwinąć, by odsłonić diagnozowaną część ciała. Należy mieć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną. Na USG tkanek miękkich nie trzeba zgłaszać się na czczo, może być ono wykonywane o dowolnej porze dnia.

USG tkanek miękkich (skóry i tkanki podskórnej) – jak przebiega?

Przebieg USG tkanek miękkich nie jest szczególnie skomplikowany. Pacjent jest proszony o wejście do gabinetu i zdjęcie odpowiednich partii odzieży – tak aby odsłonić obrazowaną część ciała. Następnie przyjmuje wymaganą pozycję – stojącą lub leżącą na plecach, brzuchu, jednym bądź drugim boku. Lekarz smaruje skórę specjalnym żelem, który ułatwia przenikanie ultradźwięków w głąb tkanek oraz przesuwanie głowicy po skórze. Badanie trwa około 15 minut – uzyskane obrazy są od razu widoczne na monitorze i obserwowane przez lekarza w czasie rzeczywistym.

FAQ

 • Czy po badaniu otrzymam odpowiednią dokumentację?

Oczywiście! Po USG tkanek miękkich każdy pacjent otrzymuje opis wykonany przez specjalistę oraz dokumentację zdjęciową.

 • W jaki sposób zapisać się na badanie?

Na USG tkanek miękkich (skóry i tkanki podskórnej) można zapisać się poprzez naszą aplikacje enel-med, online lub telefonicznie przez Call Centre.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.