Jęczmień pod okiem

Uroda

Uczucie bólu i swędzenie oka? To może być jęczmień, czyli miejscowe zakażenie powieki. Jak jest charakterystka tej choroby, jak ją leczyć? Czy masz faktycznie pomaga?

Jęczmień (hordeolum) jest ostrym, miejscowym zakażeniem powieki. - Jak sama nazwa wskazuje, wyglądem przypomina ziarno jęczmienia - mówi okulista Enel-Med, lek. Beata Adamus. Gdy jęczmień obejmuje mieszki włosowe rzęs, a ich ujścia się czopują, dochodzi do zakażenia gruczołów łojowych Zeissa lub rzęskowych Molla, jest to tzw. jęczmień zewnętrzny. W przypadku rozwinięcia się ostrego zakażenia w gruczołach tarczkowych Meiboma (w głębi powieki) i zablokowania odpływu wydzieliny łojowej, jest to jęczmień wewnętrzny.

Skąd się bierze jęczmień?
Prawie zawsze jęczmień wywołany jest zakażeniem gronkowcami, czasami innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Ryzyko rozwinięcia się jęczmienia zwiększają: zaburzenia czynności gruczołów tarczkowych Meiboma, przewlekłe zapalenie brzegów powiek oraz trądzik różowaty. Ponadto jęczmień częściej występuje u osób chorujących na cukrzycę i łojotokowe zapalenie skóry. Więcej przypadków wystąpienia notuje się u dorosłych niż u dzieci, na co wpływ może mieć wyższe stężenie męskich hormonów płciowych, zwiększona lepkość wydzieliny łojowej, częstsze u dorosłych zapalenie gruczołów Meiboma i trądzik różowaty. Pojawieniu się jęczmienia na powiece sprzyja spadek odporności (np. przebyte przeziębienie czy grypa).
Do charakterystycznych cech jęczmienia należy bolesny obrzęk powieki, dodatkowo może pojawić się guzek zapalny oraz towarzyszące mu zaczerwienienie. Jęczmienie mogą być pojedyncze lub mnogie. Nie powodują one zaburzeń widzenia.

Leczenie jęczmienia
Najskuteczniejsze w leczeniu jęczmienia są okłady rozgrzewające oraz masaż. Gdy nie przynoszą skutku po najdalej  trzech dniach, należy udać się na konsultację do lekarza okulisty.
  Lekarz na podstawie wywiadu i oględzin wprowadzi odpowiednie leczenie. W przypadku jęczmienia zewnętrznego może usunąć zmienioną zapalnie rzęsę, odblokowując gruczoł. - Ze względu na bakteryjną etiologię czasami wykonuje się posiew wydzieliny, by rozpoznać bakterię wywołującą chorobę i włączyć odpowiedni antybiotyk. Najczęściej są to maści antybiotykowe bez sterydu - tłumaczy lek. Adamus.
By uniknąć zachorowania należy dbać o odpowiednie oczyszczanie brzegów powiek. Higiena przede wszystkim. W trakcie zakażeń oczu nie wolno nosić soczewek kontaktowych.

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Artykuły polecane dla Ciebie