Trądzik u dorosłych

Uroda

Skąd się bierze trądzik u ludzi dorosłych? Jak najlepiej skutecznie leczyć trądzik u ludzi dorosłych? Wywiad ze specjalistą dermatologii, dr Marleną Majkut-Sobechowicz.

Czym jest trądzik u ludzi dorosłych?

Trądzik ludzi dorosłych jest stosunkowo niedawno wydzieloną odmianą trądziku. W ostatnich czasach nasilił się ten problem. Okazuje się, że coraz więcej osób, zwłaszcza kobiet w wieku 30-40 lat ma trądzik. Ludzie dziwią się, bo często wcześniej nigdy nie mieli trądziku. Jestem za stara na trądzik, co się dzieje - pytają.

Jakie jest podłoże wystąpienia trądziku u dorosłych?

Trądzik ma związek z zaburzeniami hormonalnymi, ale nie tylko. Czynnikiem aktywującym, podobnie jak we wszystkich chorobach dermatologicznych, jest stres. To właśnie stres nasila zmiany zachodzące w naszej skórze. Duży wpływ na jej kondycję mają spożywane produkty, ogólnie mówiąc dieta. Źle wpływają produkty konserwowe, fast foody, kolorowe, gazowane napoje. Występowanie trądziku nasilają również produkty alergizujące takie jak: sery żółte, owoce morza, czy alkohol. Nie bez znaczenia jest środowisko, w którym żyjemy oraz aplikowane na skórę substancje.

Gdy już się pojawi, co możemy zrobić z tą chorobą skóry?

Trądzik ludzi dorosłych można i trzeba leczyć, choć nie jest to proste. Szczególnie w tym przypadku wymagana współpraca pacjenta z lekarzem. Przede wszystkim należy zmodyfikować dietę i styl życia. Nie ma złotego środka, aczkolwiek są skuteczne leki. Terapię zaczynamy od miejscowego leczenia, możemy pomóc sobie zabiegami dermatologicznymi takimi, jak: peelingi chemiczne czy plazmą (działa ona punktowo - odparowując chorą skórę i można ją stosować na aktywne zmiany trądzikowe). Za pomocą plazmy wytwarzamy proces zapalny po to, by skóra się zagoiła i przebudowała. Z moich obserwacji wynika, że stosowanie plazmy przynosi bardzo dobre efekty. Doskonale radzi sobie też z bliznami potrądzikowymi. Polecana jest szczególnie u osób, które nie chcą lub nie mogą korzystać z leczenia doustnego np. izotretynoiną - skutecznym środkiem, mającym jednak działanie niepożądane (nie można choćby korzystać z niego w okresie prokreacji).

Artykuły powiązane

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Artykuły polecane dla Ciebie