Tarczyca - niezbędny element prawidłowego funkcjonowania organizmu

Zdrowie

Tarczyca jest elementem układu endokrynnego czyli produkującego hormony. Układ ten pełni istotną funkcję w utrzymaniu równowagi czyli homeostazy całego organizmu. Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest więc niezbędne do właściwej pracy każdego narządu i układu w ludzkim ciele. Dowiedz się jak wygląda rozpoznawanie chorób tarczycy i jakie są metody leczenia. Sprawdź jakie objawy mogą wystąpić na początku problemów z tarczycą i jak je rozpoznać. O roli tarczycy w ludzkim organizmie mówi specjalista endokrynologii dr n. med. Marta Nawrocka z enel-med.

Dr n. med. Marta Nawrocka

Rozpoznanie chorób tarczycy

Objawy wywołane zaburzeniami czynności tarczycy mogą imitować szereg innych schorzeń lub przez długi czas mogą być brane za objawy wynikające ze złej diety czy nieprawidłowego stylu życia. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu uwarunkowane jest syntezą określonej ilości hormonów przez tarczycę - ilość ta uwarunkowana jest indywidualnie i zależna od płci, masy ciała i wieku. Ponadto tarczyca reaguje zmianą ilości syntetyzowanych hormonów w zależności od różnych czynników zewnętrznych - np. temperatury otoczenia, podaży jodu czy palenia tytoniu. Hormony u zdrowego człowieka produkowane są zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu w określonej ilości każdego dnia. Problem pojawia się, gdy synteza ta jest niewystarczająca lub wręcz przeciwnie - nadmierna. Gdy syntetyzowanych hormonów jest zbyt dużo mamy do czynienia ze stanem nadczynności tarczycy. Natomiast gdy jest ich zbyt mało, wówczas zmagamy się z niedoczynnością.

Pierwsze objawy problemów z tarczycą

Bardzo często zdarza się, że konsultacja endokrynologiczna jest poprzedzona przez szereg innych konsultacji specjalistycznych, co wynika z różnorodności objawów dysfunkcji tarczycy. Pacjenci odwiedzają dermatologa z powodu wypadających włosów, kardiologa zgłaszając kołatania serca czy dietetyka z powodu trudności z redukcją masy ciała. Częstym objawem są też schorzenia natury psychologicznej - stany lękowe, depresyjne, nerwice i objawy ginekologiczne takie jak zaburzenia miesiączkowania czy niepłodność.

W rozpoznawaniu zaburzeń funkcji tarczycy niezwykle istotny jest dokładny wywiad lekarski. Uwzględnić musi on nie tylko aktualne objawy kliniczne, ale również współwystępujące schorzenia, stosowane leki, suplementy diety, leczenie operacyjne i wywiad rodzinny. Dopiero po zebraniu wywiadu i badaniu fizykalnym powinno nastąpić skierowanie pacjenta na badania laboratoryjne czy ultrasonografię tarczycy.

Metody leczenia

Metody leczenia zależne są zdiagnozowanej choroby. Pewne choroby tarczycy nie wymagają leczenia a jedynie okresowej obserwacji. Najogólniej rzecz biorąc choroby tarczycy dzielimy na zaburzenia struktury - powiększenie - wole, zanik czy guzki tarczycy oraz zaburzenia jej funkcji czyli nadczynność oraz niedoczynność. Z kolei zaburzenia czynności tarczycy mogą wynikać z zaburzeń jej struktury lub z powodu jej zapalenia. Do tych ostatnich należą zapalenia autoimmunologiczne takie jak choroba Hashimoto i choroba Grvaesa Basedowa. Jak wynika z powyższego, metody leczenia tarczycy są uzależnione od przyczyn. Stosujemy farmakoterapię, suplementację czy leczenie jodem promieniotwórczym. W przypadku dużego wola lub podejrzenia raka tarczycy stosujemy, leczenie operacyjne.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Artykuły polecane dla Ciebie