hero-image
05.03.17

Rekonstrukcja ACL metodą Internal Bracing dostępna w Szpitalu Enel Med

Rekonstrukcja ACL metodą Internal Bracing dostępna w Szpitalu Enel Med

Zabieg rekonstrukcji ACL metodą Internal Bracing   jest wykonywany w następstwie naderwania więzadła krzyżowego, które powoduje niestabilność stawu kolanowego. Grupą szczególnie narażoną na takie urazy są osoby uprawiające tzw. sporty skręcające, np.: narty, piłka nożna, siatkówka, koszykówka, tenis czy squash.

Wskutek urazu pojawia się ból, niekiedy obrzęk stawu. We wnętrzu kolana może dochodzić do uszkodzenia struktur łąkotki, czy chrząstki stawowej. Długo trwająca niestabilność, prowadzi do powolnej degeneracji stawu kolanowego i rozwoju zmian zwyrodnieniowych, które oznaczają przede wszystkim utratę ruchomości stawu i dolegliwości bólowe.

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego

W wielu przypadkach jedyną możliwością przywrócenia pełnej sprawności jest przeprowadzenie rozległego zabiegu endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Dostępne na rynku stabilizatory nie zapewniają stabilności stawu i w dalszym ciągu mogą prowadzić do skręceń i mikrourazów, powodujących niszczenie kolana.

Najpopularniejszym obecnie leczeniem jest leczenie operacyjne polegające na rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Polega ono na pobraniu z innego miejsca nogi ścięgna, następnie po odpowiednim przygotowaniu, wszczepienia go w staw kolanowy, tak, aby zastąpiło ono więzadło krzyżowe przednie. Zazwyczaj pobierane są ścięgna mięśni kulszowo goleniowych, znajdujące się na wewnętrznej części uda lub więzadło właściwe rzepki znajdujące się z przodu kolana.

Każdy zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego wiąże się z ryzykiem niewygojenia się przeszczepu, jego wydłużenia lub ponownego zerwania. Oznacza to, że w przypadku niektórych pacjentów, u których przeprowadzono zabieg może dojść do nawrotów dolegliwości wymagających ponownej interwencji operacyjnej.

Metoda Internal Bracing w rekonstrukcji ACL

Dzięki wykorzystaniu metody INTERNAL BRACING w rekonstrukcji ACL, pacjent zachowuje częściowo lub całościowo swoje własne wiązadło. Metoda ta, została opracowana przez  dr Gregory S. DiFelice z Nowego Yorku i dr Gordon Mackay ze Szkocji.

Obecnie jest ona wykonywana w Szpitalu Enel Med przez dr Rafała Mikuska, cenionego chirurga ortopedę, specjalizującego się w chirurgii rekonstrukcyjnej narządu ruchu, w szczególności w endoprotezoplastyce stawów i medycynie sportowej. „To rekonstrukcja szyta na miarę – mówi dr Mikusek – a efekty lecznicze tej metody są więcej niż zachęcające.”

Zabieg operacyjny polega na podszyciu uszkodzonego więzadła do miejsca jego przyczepu na kości udowej oraz wzmocnieniu go syntetyczną taśmą, która zastępuje więzadło do momentu jego wygojenia. Można to porównać do wewnętrznego „gipsu” podpierającego więzadło. W części przypadków urwany jest jeden z dwóch pęczków tworzących więzadło krzyżowe przednie. W tych przypadkach rekonstruuje się uszkodzony fragment więzadła. W niektórych kolanach konieczne jest podszycie jednego z pęczków i rekonstrukcja drugiego. Tworzy się w ten sposób naturalny egzoszkielet pozostawiając jak największą część naturalnego więzadła.

Zalety metody Internal Bracing w rekonstrukcji ACL

Rekonstrukcja ACL wykonana metodą INTERNAL BRACING wiąże się z mniejszymi powikłaniami i szybszym powrotem do normalnej aktywności. Zabieg można porównać do zwykłej artroskopii, a jego korzyści to:

  • brak dolegliwości związanych z pobieraniem przeszczepu,
  • mniejsza ingerencja w staw kolanowy,
  • szybszy powrót do normalnej aktywności, jak również do sportu, w porównaniu do rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego,
  • zachowanie własnego więzadła i występujących w nim receptorów czucia głębokiego,
  • zachowanie naturalnej stabilizacji stawu kolanowego.

Dla kogo zabieg?

Nie każdy pacjent będzie nadawał się do tego typu zabiegu. Aby go przeprowadzić pacjent powinien być zoperowany 4 do 6 tygodni po urazie oraz uszkodzenie powinno być zlokalizowane w miejscu przyczepu więzadła krzyżowego przedniego.

Zapraszamy do Szpitala Enel Med [kliknij]