
Opis badania
Rezonans magnetyczny to badanie, które pozwala w bardzo precyzyjny sposób zobrazować tkanki każdej części ludzkiego ciała, również mózgowia . Jeśli istnieje taka potrzeba, w trakcie jednej procedury można przeprowadzić rezonans magnetyczny angio, czyli ocenę naczyń mózgowych, oraz rezonans magnetyczny głowy, obrazujący inne struktury mózgowia. Badanie przeprowadzamy w oddziałach enel-med w całej Polsce!
Rezonans magnetyczny głowy to jedno z najbardziej precyzyjnych badań obrazowych, które pozwala na ocenę tkanek mózgu oraz rdzenia kręgowego. Co ważne, podczas jednej procedury można także wykonać rezonans magnetyczny angio, a więc badanie uwidaczniające naczynia mózgowe, czyli tętnice i żyły.
Rezonans magnetyczny głowy – wskazania
Rezonans magnetyczny głowy wykonuje się u pacjentów z podejrzeniem:
- wad rozwojowych mózgu,
- guzów mózgu,
- udaru,
- padaczki,
- krwawień wewnątrzczaszkowych (np. na skutek urazu),
- chorób przysadki mózgowej.
Rezonans magnetyczny angio – wskazania
Rezonans magnetyczny angio wykonuje się u pacjentów z podejrzeniem:
- tętniaków i malformacji naczyniowych,
- zakrzepicy żylnej,
- zatorowości tętniczej.
Rezonans magnetyczny głowy – przeciwwskazania
Rezonans magnetyczny jest badaniem, podczas którego wykorzystuje się silne pole magnetyczne – z tego względu nie wykonuje się go u osób z rozrusznikiem serca, neurostymulatorami czy klipsami naczyniowymi.
Wśród przeciwwskazań względnych znajdują się m.in. I trymestr ciąży, obecność w ciele pacjenta metalicznych ciał obcych, a także implantów stomatologicznych lub ortopedycznych.
Rezonans magnetyczny głowy – jak się przygotować?
Rezonans magnetyczny głowy wraz z rezonansem magnetycznym angio może być przeprowadzany z użyciem kontrastu – w takiej sytuacji należy wykonać przed nim badanie poziomu kreatyniny we krwi (pozwoli to na ocenę stanu nerek).
Na badanie należy się zgłosić w wygodnym ubraniu, pozbawionym metalowych elementów, np. sprzączek, pasków czy klamerek. Wszelkie przedmioty osobiste (klucze, portfel, telefon, biżuterię) należy zostawić w szatni.
Rezonans magnetyczny głowy – jak przebiega?
Rezonans magnetyczny głowy wymaga od pacjenta położenia się na ruchomym stole, który następnie jest wsuwany do wnętrza aparatu. Badanie może trwać nawet około 90 minut – w tym czasie nie wolno się ruszać, bo uzyskiwane obrazy mogłyby ulec zniekształceniom. Aparat do rezonansu wydaje dość głośne dźwięki, więc w razie potrzeby pacjent może użyć zatyczek do uszu. Jeśli samopoczucie pacjenta nagle się pogorszy, może się on skontaktować z przeprowadzającym badanie personelem przez znajdujący się we wnętrzu aparatu mikrofon.
FAQ
1. Czy rezonans magnetyczny angio + głowy boli?
Nie, rezonans magnetyczny nie jest bolesnym badaniem, nie wymaga stosowania znieczulenia. Jedynie pacjentom z klaustrofobią oraz silnymi stanami lękowymi podaje się lekkie środki uspokajające.
2. W jaki sposób zapisać się na badanie?
W tym celu należy zadzwonić na naszą infolinię, skorzystać z aplikacji mobilnej lub systemu rezerwacji online.
3. W jakiej formie otrzymam wyniki rezonansu magnetycznego angio + głowy?
Pacjent otrzymuje wyniki na płycie CD/DVD oraz w formie opisu.
Formularz kontaktowy
Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.