hero-image

Rezonans magnetyczny angio + głowa

Opis badania

Rezonans magnetyczny to badanie, które pozwala w bardzo precyzyjny sposób zobrazować tkanki każdej części ludzkiego ciała, również mózgowia . Jeśli istnieje taka potrzeba, w trakcie jednej procedury można przeprowadzić rezonans magnetyczny angio, czyli ocenę naczyń mózgowych, oraz rezonans magnetyczny głowy, obrazujący inne struktury mózgowia. Badanie przeprowadzamy w oddziałach enel-med w całej Polsce!

Rezonans magnetyczny głowy to jedno z najbardziej precyzyjnych badań obrazowych, które pozwala na ocenę tkanek mózgu oraz rdzenia kręgowego. Co ważne, podczas jednej procedury można także wykonać rezonans magnetyczny angio, a więc badanie uwidaczniające naczynia mózgowe, czyli tętnice i żyły.

Rezonans magnetyczny głowy – wskazania

Rezonans magnetyczny głowy wykonuje się u pacjentów z podejrzeniem:

 • wad rozwojowych mózgu,
 • guzów mózgu,
 • udaru,
 • padaczki,
 • krwawień wewnątrzczaszkowych (np. na skutek urazu),
 • chorób przysadki mózgowej.

Rezonans magnetyczny angio – wskazania

Rezonans magnetyczny angio wykonuje się u pacjentów z podejrzeniem:

 • tętniaków i malformacji naczyniowych,
 • zakrzepicy żylnej,
 • zatorowości tętniczej.

Rezonans magnetyczny głowy – przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny jest badaniem, podczas którego wykorzystuje się silne pole magnetyczne – z tego względu nie wykonuje się go u osób z rozrusznikiem serca, neurostymulatorami czy klipsami naczyniowymi.

Wśród przeciwwskazań względnych znajdują się m.in. I trymestr ciąży, obecność w ciele pacjenta metalicznych ciał obcych, a także implantów stomatologicznych lub ortopedycznych.

Rezonans magnetyczny głowy – jak się przygotować?

Rezonans magnetyczny głowy wraz z rezonansem magnetycznym angio może być przeprowadzany z użyciem kontrastu – w takiej sytuacji należy wykonać przed nim badanie poziomu kreatyniny we krwi (pozwoli to na ocenę stanu nerek).

Na badanie należy się zgłosić w wygodnym ubraniu, pozbawionym metalowych elementów, np. sprzączek, pasków czy klamerek. Wszelkie przedmioty osobiste (klucze, portfel, telefon, biżuterię) należy zostawić w szatni.

Rezonans magnetyczny głowy – jak przebiega?

Rezonans magnetyczny głowy wymaga od pacjenta położenia się na ruchomym stole, który następnie jest wsuwany do wnętrza aparatu. Badanie może trwać nawet około 90 minut – w tym czasie nie wolno się ruszać, bo uzyskiwane obrazy mogłyby ulec zniekształceniom. Aparat do rezonansu wydaje dość głośne dźwięki, więc w razie potrzeby pacjent może użyć zatyczek do uszu. Jeśli samopoczucie pacjenta nagle się pogorszy, może się on skontaktować z przeprowadzającym badanie personelem przez znajdujący się we wnętrzu aparatu mikrofon.

FAQ

1. Czy rezonans magnetyczny angio + głowy boli?

Nie, rezonans magnetyczny nie jest bolesnym badaniem, nie wymaga stosowania znieczulenia. Jedynie pacjentom z klaustrofobią oraz silnymi stanami lękowymi podaje się lekkie środki uspokajające.

2. W jaki sposób zapisać się na badanie?

W tym celu należy zadzwonić na naszą infolinię, skorzystać z aplikacji mobilnej lub systemu rezerwacji online.

3. W jakiej formie otrzymam wyniki rezonansu magnetycznego angio + głowy?

Pacjent otrzymuje wyniki na płycie CD/DVD oraz w formie opisu.

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz. Oddzwonimy, opowiemy o szczegółach oferty i umówimy Cię na wizytę.  Zgodę można wycofać w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Centrum Medyczne ENEL-MED Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Słomińskiego 19 lok. 524, 00-195 Warszawa. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych znajduje się w polityce prywatności. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.