Betadrin®, 2 but. 5 ml, Diphenhydramine hydrochloride + Naphazoline nitrate, krople do oczu [roztw.]
Rx
100%18,14 zł
Wskazania:
Ostre stany zapalne spojówek w przebiegu sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia oczu. Stany zapalne związane z podrażnieniem spojówek wskutek stosowania soczewek kontaktowych, działania słońca, dymu papierosowego, kontaktu z wodą na pływalni itp.Dawkowanie:
Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 1-2 krople do worka spojówkowego w razie potrzeby co 6-8 h. Leku nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni.Uwagi:
Podanie do oka. Preparat przeznaczony tylko do użytku zewnętrznego - miejscowo do worka spojówkowego. Nie należy dotykać końcówki kroplomierza, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości butelki.Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na substancję pomocniczą. Jaskra z wąskim kątem. Nadwrażliwość na środki adrenomimetyczne.Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:
Preparat przeznaczony tylko do użytku zewnętrznego - miejscowo do worka spojówkowego. Ze względu na zawartość w preparacie benzalkoniowego chlorku, osoby noszące miękkie (hydrofilne) soczewki kontaktowe powinny je usunąć przed zakropleniem leku i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. Benzalkoniowy chlorek może powodować podrażnienie oczu i zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych. Kropli nie należy stosować w przypadku przewlekłego zapalenia spojówek, można je stosować krótko w przypadku zaostrzenia choroby przewlekłej. Wprawdzie ogólnoustrojowe działanie składników preparatu po podaniu do worka spojówkowego jest bardzo mało prawdopodobne, jednak należy zachować ostrożność u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu serca, nadmiernie wrażliwych na aminy sympatykomimetyczne, np. w nadczynności tarczycy oraz w przeroście gruczołu krokowego i w wieku podeszłym. Pacjenci ci powinni być poinformowani, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów ogólnych wskazujących, że nafazolina mogła zostać wchłonięta układowo, należy zaprzestać stosowania preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu u niemowląt i dzieci do 6 lat z powodu trudnych do przewidzenia, a potencjalnie niebezpiecznych działań niepożądanych. Utrzymywanie się objawów podrażnienia lub bólu oka dłużej niż 72 h jest wskazaniem do odstawienia preparatu, o czym należy poinformować pacjenta. Stosowanie preparatu powyżej 5 dni lub częściej niż co 3 godziny jest niewskazane z powodu ryzyka efektu "z odbicia", prowadzącego wtórnie do nasilenia obrzęku i zwiększenia wydzielania, a także możliwości powstania trwałych zmian w nabłonku. Lek może zaburzać zdolność widzenia i dlatego należy go stosować ostrożnie u osób prowadzących pojazdy i obsługujących urządzenia mechaniczne.Interakcje:
Stosowanie preparatów zawierających nafazolinę u pacjentów leczonych trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi może nasilać jej działanie skurczowe na naczynia krwionośne. Jednoczesne stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO) z nafazoliną może doprowadzić do wystąpienia przełomu nadciśnieniowego.Ciąża i laktacja:
Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie ma danych dotyczących przenikania czynnych składników preparatu do mleka kobiecego. U kobiet karmiących piersią produkt leczniczy należy stosować ostrożnie.Działania niepożądane:
Najczęściej występują przemijające objawy, takie jak pieczenie, świąd, przekrwienie spojówki, ból
oczu, zaburzenia widzenia. Opisano przypadek zmętnienia rogówki u pacjenta, który wkraplał produkt leczniczy do worka spojówkowego przez 7 dni co najmniej 10x/dobę. Po odstawieniu produktu leczniczego zmętnienie ustąpiło. Rzadko obserwowano senność, kołatanie serca, nadciśnienie, bóle i zawroty głowy, nudności, zwiększenie ciśnienia śródgałkowego. Wystąpienie reakcji ogólnych lub utrzymywanie się miejscowego podrażnienia jest wskazaniem do odstawienia produktu leczniczego. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do miejscowych zmian w nabłonku związanych z jego niedotlenieniem (pogarszających rokowanie), a także do tzw. efektu „z odbicia”.Przedawkowanie:
Nie ma danych dotyczących ostrego przedawkowania kropli stosowanych miejscowo do oka. Długotrwałe lub zbyt częste podawanie preparatu u małych dzieci może doprowadzić do zahamowania OUN, hipotermii, śpiączki, długotrwałego rozszerzenia źrenicy. Niezgodne z zaleceniami wypicie zawartości buteleczki preparatu może wyjątkowo spowodować nagłe obniżenie ciśnienia krwi, tachykardię.Działanie:
Preparat złożony, zawierający lek przeciwhistaminowy - difenhydraminę i α-adrenomimetyk - nafazolinę. Difenhydramina jest antagonistą receptora H1. Poprzez konkurencyjne blokowanie receptora histaminowego H1 hamuje objawy alergiczne, zwłaszcza związane z uwalnianiem histaminy, takie jak zwiększenie przepuszczalności i rozszerzenie naczyń.Skład:
1 ml kropli zawiera 1 mg difenhydraminy chlorowodorku oraz 0,33 mg nafazoliny azotanu. Substancje pomocnicze: benzalkoniowy chlorek, roztwór, disodu edetynian, kwas borowy, sodu wodorotlenek 10% (do ustalenia pH), woda oczyszczona.