Cinnarizinum WZF, 50 szt., Cinnarizine, tabl.
Rx
100%7,08 zł
Wskazania:
Zaburzenia krążenia obwodowego (zespół Raynauda, chromanie przestankowe, kurcze mięśniowe). Zaburzenia naczyniowe w obrębie OUN (np. zaburzenia krążenia w układzie kręgowo-podstawnym). Zespoły niedokrwienne w okulistyce. Zapobiegawczo w chorobie lokomocyjnej (kinetozach). Pomocniczo w zaburzeniach błędnikowych (zawroty głowy, szum w uszach, nudności, wymioty), np. w zespole Meniere’a.Dawkowanie:
W zawrotach głowy i innych zaburzeniach o charakterze niedokrwiennym: 1 tabl. (25 mg) 3x/dobę (75 mg). W początkowym okresie leczenia można stosować dawki dwukrotnie większe. Zapobiegawczo w chorobie lokomocyjnej: 1 tabl. (25 mg) na 2 h przed podróżą, a następnie w miarę potrzeby 1 tabl. (25 mg) co 8 h w czasie podróży.Uwagi:
Podanie doustne. Preparat należy przyjmować po posiłku.Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na cynaryzynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:
Podobnie jak inne produkty przeciwhistaminowe, cynaryzyna może powodować dyskomfort w nadbrzuszu. Przyjmowanie preparatu po posiłku zmniejsza te dolegliwości. Nie stwierdzono, aby cynaryzyna znacząco zmniejszała ciśnienie tętnicze. Mimo to, preparat należy stosować rozważnie u pacjentów z niskim ciśnieniem tętniczym. U osób z chorobą Parkinsona produkt powinien być stosowany tylko w przypadku, jeżeli korzyści są większe niż ryzyko pogorszenia stanu pacjenta. Należy unikać stosowania cynaryzyny u pacjentów z porfirią. Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania cynaryzyny u osób z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, dlatego u tych pacjentów produkt należy stosować ostrożnie. Ze względu na zawartość laktozy, produkt nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu „Lapp” lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na zawartość sacharozy, produktu nie powinni stosować pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Cynaryzyna może powodować senność, szczególnie na początku leczenia. Pacjenci, u których wystąpią takie objawy nie powinni prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.Interakcje:
Cynaryzyna nasila działanie leków wpływających hamująco na OUN, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych oraz alkoholu. Produkt należy odstawić na 4 dni przed wykonaniem testów alergicznych.Ciąża i laktacja:
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania cynaryzyny w ciąży. Badania na zwierzętach nie wskazują na działanie teratogenne. Nie zaleca się stosowania leku w ciąży. Nie wiadomo, czy cynaryzyna przenika do mleka kobiecego. Nie zaleca się stosowania produktu u kobiet karmiących piersią.Działania niepożądane:
Zaburzenia układu immunologicznego: (nieznana) reakcje alergiczne. Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: (często) zwiększenie masy ciała (może wystąpić w przypadku długotrwałego leczenia). Zaburzenia układu nerwowego: (często) senność; (nieznana) ból głowy, objawy pozapiramidowe (czasami związane z depresją), opisano ich wystąpienie lub pogorszenie, szczególnie u osób w podeszłym wieku w czasie długotrwałej terapii. W razie wystąpienia takich objawów, należy przerwać stosowanie produktu. Zaburzenia żołądka i jelit: (niezbyt często) zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zwykle przemijające; (rzadko) suchość w jamie ustnej. Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: (nieznana) żółtaczka cholestatyczna. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (bardzo rzadko) zmiany skórne (liszaj płaski, zmiany toczniopodobne); mogą wystąpić w podczas długotrwałej terapii. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (niezbyt często) nadmierne wydzielanie potu.Przedawkowanie:
Objawy przedawkowania: wymioty, senność, śpiączka, drżenia, hipotonia. Jeżeli do spożycia dawki kilkakrotnie przekraczającej dawkę leczniczą upłynęło nie więcej niż jedna godzina, można rozważyć płukanie żołądka z podaniem węgla aktywowanego. Jeżeli od przedawkowania upłynęło więcej niż jedna godzina, należy wdrożyć leczenie objawowe. Nie ma specyficznego antidotum.Działanie:
Cynaryzyna jest zaliczona do grupy antagonistów wapnia. Mechanizm działania polega na hamowaniu napływu jonów wapnia do wnętrza komórek, głównie mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Cynaryzyna działa również przeciwhistaminowo i słabo cholinolitycznie. Wykazuje działanie spazmolityczne, przede wszystkim w obrębie drobnych naczyń, działa przeciwwymiotnie i słabo uspokajająco. Cynaryzyna poprawia przepływy w naczyniach ucha wewnętrznego, siatkówki, a także w naczyniach obwodowych. Zapobiega objawom choroby lokomocyjnej (np. choroby morskiej) i innych kinetoz. Stwierdzono, że cynaryzyna hamuje oczopląs.Skład:
1 tabl. zawiera 25 mg cinnariziny.