hero-image

Baza leków

Constella, 28 szt., Linaclotide, kaps. twarde

Rx 100%X zł

Wskazania:

Produkt leczniczy jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu umiarkowanego do ciężkiego zespołu jelita drażliwego z towarzyszącymi zaparciami (ang. Irritable bowel syndrome with constipation - IBS-C) u dorosłych.

Dawkowanie:

Zalecana dawka to 1 kaps. raz/dobę. Lekarze powinni okresowo oceniać potrzebę kontynuacji leczenia. Skuteczność linaklotydu została określona w kontrolowanych placebo badaniach prowadzonych metodą podwójnie ślepej próby, trwających do 6 m-cy. W przypadku pacjentów, u których nie nastąpiła poprawa po 4 tyg. leczenia, należy wykonać ponowne badania i ponownie rozważyć korzyści i zagrożenia dla pacjenta związane z kontynuowaniem terapii. Pacjenci z zaburzeniem czynności nerek i wątroby. W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek nie ma konieczności dostosowywania dawki. Osoby w podeszłym wieku. Mimo, że w przypadku osób w podeszłym wieku nie ma konieczności dostosowywania dawki, należy ściśle monitorować przebieg leczenia i okresowo dokonywać ponownej oceny stanu zdrowia pacjenta. Dzieci i młodzież. Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania i skuteczności linaklotydu u dzieci w wieku 0-18. lat. Brak dostępnych danych. Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci i młodzieży.

Uwagi:

Kaps. należy przyjmować przynajmniej 30 minut przed posiłkiem.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na linaklotyd lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Pacjenci z rozpoznaną lub podejrzewaną mechaniczną niedrożnością przewodu pokarmowego.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:

Produkt leczniczy należy stosować po wykluczeniu chorób organicznych oraz po zdiagnozowaniu umiarkowanego lub ciężkiego zespołu jelita drażliwego z zaparciami (IBS-C). Należy ostrzec pacjentów, że może wystąpić biegunka podczas leczenia. Należy ich poinformować o konieczności powiadomienia lekarza w razie wystąpienia ciężkiej lub przedłużającej się biegunki. W przypadku przedłużającej się (na przykład ponad 1 tydzień) lub ciężkiej biegunki, pacjent powinien zasięgnąć porady lekarza, który rozważy tymczasowe zaprzestanie stosowania linaklotydu do czasu ustąpienia biegunki. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów ze skłonnością do zaburzeń równowagi wodnej lub elektrolitowej (tj. osób w podeszłym wieku, pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym) i rozważyć kontrolowanie stężeń elektrolitów. Linaklotyd nie został przebadany u pacjentów z przewlekłymi stanami zapalnymi jelit, takimi jak np. choroba Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, i dlatego nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u tych pacjentów. Dostępne są ograniczone dane dotyczące pacjentów w podeszłym wieku. Ze względu na większe ryzyko wystąpienia biegunki, co zaobserwowano w badaniach klinicznych, u tych pacjentów należy zachować szczególną ostrożność oraz okresowo starannie oceniać stosunek korzyści z leczenia do ryzyka. Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci i młodzieży, ponieważ nie został on przebadany w tej grupie pacjentów. Wiadomo, że we wczesnym wieku receptor GC-C charakteryzuje się nadmierną ekspresją, dlatego dzieci w wieku poniżej 2 lat mogą być szczególnie wrażliwe na działanie linaklotydu. Preparat nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje:

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z innymi produktami leczniczymi. Linaklotyd jest rzadko wykrywany w osoczu po podaniu zalecanych dawek klinicznych, a badania in vitro wykazały, że linaklotyd nie jest ani substratem ani inhibitorem i/lub induktorem układu enzymów cytochromu P450 i nie wchodzi w interakcje z wieloma ludzkimi transporterami wypierającymi i wychwytującymi. Badanie kliniczne dotyczące interakcji produktu leczniczego z pożywieniem, prowadzone u zdrowych ochotników wykazało, że linaklotyd w dawkach terapeutycznych nie był wykrywany w osoczu po podaniu po posiłku ani na czczo. Przyjmowanie produktu leczniczego po posiłku wywoływało częstsze i luźniejsze stolce, jak również inne żołądkowo-jelitowe zdarzenia niepożądane, niż przyjmowanie na czczo. Kapsułkę należy przyjąć 30 minut przed posiłkiem. Jednoczesne leczenie inhibitorami pompy protonowej, środkami przeczyszczającymi lub NLPZ może zwiększać ryzyko wystąpienia biegunki. W przypadkach ciężkiej lub przedłużającej się biegunki, wchłanianie innych doustnie stosowanych produktów leczniczych może być zaburzone. Skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych może być obniżona, dlatego też zalecane jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji, aby zapobiec zmniejszeniu skuteczności antykoncepcji doustnej (należy zapoznać się z informacją dotyczącą doustnego środka antykoncepcyjnego). Należy zachować ostrożność przy przepisywaniu produktów leczniczych wchłanianych z jelit o wąskim indeksie terapeutycznym, takich jak lewotyroksyna, ponieważ ich skuteczność może być zmniejszona.

Ciąża i laktacja:

Istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania linaklotydu u kobiet w okresie ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na reprodukcję. Jako postępowanie zapobiegawcze, zaleca się unikanie stosowania produktu leczniczego w okresie ciąży. Ekspozycja ogólnoustrojowa na linaklotyd jest minimalna, a przenikanie linaklotydu do mleka kobiecego jest mało prawdopodobne, choć nie zostało poddane ocenie. Mimo, że oczekuje się, że w dawkach terapeutycznych produkt leczniczy nie wywołuje wpływu na karmionego piersią noworodka i/lub niemowlę, wobec braku danych dotyczących ludzi, nie zaleca się jego stosowania w okresie karmienia piersią. Badania na zwierzętach wskazują, że produkt leczniczy nie wpływa na płodność u mężczyzn ani kobiet.

Działania niepożądane:

Linaklotyd był podawany doustnie 1166 pacjentom z IBS-C w kontrolowanych badaniach klinicznych. Spośród tych pacjentów 892 otrzymywało linaklotyd w zalecanej dawce 290 mikrogramów na dobę. Całkowita ekspozycja w trakcie rozwoju klinicznego przekroczyła 1500 pacjento-lat. Najczęściej zgłaszaną reakcją niepożądaną związaną z terapią produktem leczniczym była biegunka, głównie o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, występująca u mniej niż 20% pacjentów. W rzadkich i cięższych przypadkach może to w konsekwencji doprowadzić do odwodnienia, hipokaliemii, zmniejszenia stężenia wodorowęglanów we krwi, zawrotów głowy oraz niedociśnienia ortostatycznego. Innymi często występującymi reakcjami niepożądanymi (>1%) były bóle brzucha, powiększenie obwodu brzucha lub wzdęcia. Zakażenia i zarażenia pasożytnicze: (często) wirusowe zapalenie żołądka i jelit. Zaburzenia żołądka i jelit: (bardzo często) biegunka; (często) ból brzucha, wzdęcia, powiększenie obwodu brzucha; (niezbyt często) nietrzymanie stolca, nagląca potrzeba oddania stolca. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (nieznana) wysypka. Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: (niezbyt często) hipokaliemia, odwodnienie, spadek łaknienia. Zaburzenia układu nerwowego: (często) zawroty głowy. Zaburzenia naczyniowe: (niezbyt często) niedociśnienie ortostatyczne. Badania diagnostyczne: (rzadko) zmniejszenie stężenia wodorowęglanów we krwi. Biegunka stanowi najczęstszą reakcję niepożądaną i jest ona zgodna z działaniem farmakologicznym substancji czynnej. W badaniach klinicznych u 2% leczonych pacjentów wystąpiła ciężka biegunka, a 5% pacjentów zaprzestało leczenia z powodu biegunki. W większości zgłaszanych przypadków biegunka miała charakter łagodny (43%) do umiarkowanego (47%); u 2% leczonych pacjentów wystąpiła ciężka biegunka. W około połowie przypadków biegunka rozwijała się w pierwszym tygodniu leczenia. W odniesieniu do okresu trwania biegunki, czas jej trwania powyżej 28 dni zgłaszano u 21% pacjentów z biegunką; w około jednej trzeciej przypadków biegunka ustępowała w ciągu 7 dni. W badaniach klinicznych 5% pacjentów zaprzestało przyjmowania produktu leczniczego z powodu biegunki. U tych pacjentów, u których biegunka doprowadziła do zaprzestania przyjmowania produktu leczniczego, jej objawy ustąpiły po kilku dniach po odstawieniu produktu leczniczego. Osoby w podeszłym wieku (>65 lat), pacjenci z nadciśnieniem i cukrzycą zgłaszali wystąpienie biegunki częściej w porównaniu z całą grupą pacjentów z IBS-C, biorących udział w badaniach klinicznych.

Przedawkowanie:

Przedawkowanie może wywołać objawy spowodowane nasileniem znanych działań farmakodynamicznych produktu leczniczego, głównie biegunki. W badaniu z udziałem zdrowych ochotników, przyjmujących pojedynczą dawkę 2897 µg (do 10 razy większą od zalecanej dawki terapeutycznej), profil bezpieczeństwa u nich był zgodny z profilem stwierdzonym w całej populacji, gdzie najczęściej zgłaszanym zdarzeniem niepożądanym była biegunka. W przypadku przedawkowania pacjent powinien być leczony objawowo, a w razie konieczności należy wprowadzić postępowanie podtrzymujące.

Działanie:

Linaklotyd należy do agonistów receptora cyklazy guanylanowej-C (GC-C) o działaniu znoszącym ból trzewny i sekrecyjnym. Linaklotyd to syntetyczny peptyd składający się z 14 aminokwasów, o budowie podobnej do grupy endogennych peptydów guanyliny. Zarówno linaklotyd jak i jego czynny metabolit wiążą się z receptorem GC-C na powierzchni nabłonka zwróconej do światła jelita. Wykazano, że poprzez działanie na receptor GC-C linaklotyd znosi ból trzewny i zwiększa pasaż przez przewód pokarmowy w modelach zwierzęcych, i zwiększa pasaż w jelicie grubym u ludzi. Aktywacja receptora GC-C powoduje zewnątrz- i wewnątrzkomórkowe zwiększenie stężeń cyklicznego monofosforanu guanozyny (cGMP). Zewnątrzkomórkowy cGMP zmniejsza aktywność włókien przewodzących ból, co powoduje redukcję bólu trzewnego w modelach zwierzęcych. Wewnątrzkomórkowy cGMP powoduje wydzielanie chlorku i wodorowęglanu do światła jelita w wyniku aktywacji białka CFTR (ang. Cystic fibrosis transmembrane conductance regulator - CFTR), co wpływa na zwiększenie ilości płynu jelitowego i przyspieszenie pasażu jelitowego.

Skład:

1 kaps. zawiera 290 µg linaklotydu.