hero-image

Baza leków

DHEA Aflofarm, 30 szt., Dehydroepiandrosteron, tabl. powl.

OTC 100%39,58 zł

Wskazania:

Uzupełnienie niedoborów dehydroepiandrosteronu (DHEA).

Dawkowanie:

1 tabl./dobę rano, podczas posiłku. Maks. dawka dobowa zalecana kobietom wynosi 0,025 g (1 tabl./dobę), a mężczyznom 0,05 g (2 tabl./dobę). Dawkowanie preparatu należy dostosować do płci, stężenia DHEA w surowicy oraz skuteczności leczenia. Stężenie endogennego DHEA w surowicy jest mniejsze u kobiet. U obu płci niedobory DHEA nasilają się z wiekiem. Lek jest przeznaczony do długotrwałego stosowania, efekty działania są widoczne po kilku tyg. stosowania. W przypadku konieczności stosowania dawek większych niż 0,025 g u kobiet i 0,05 mg u mężczyzn (tylko z przepisu lekarza) należy oznaczać stężenie hormonu w surowicy i odpowiednio często wykonywać badania lekarskie. Efekt działania występuje po kilku tyg. stosowania. W długotrwałej kuracji należy wykonać badania kontrolne sutka u kobiet i prostaty u mężczyzn. Dawkowanie w szczególnych sytuacjach: u pacjentów w podeszłym wieku występuje większy niedobór DHEA niż u pacjentów młodszych. W tej grupie pacjentów należy odpowiednio zwiększyć dawkę dobową leku. Dzieci i młodzież. Nie należy stosować leku u dzieci. Niewydolność nerek.Nie należy stosować leku u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek. Niewydolność wątroby, Nie należy stosować leku u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na substancje czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Rak sutka, jajnika i inne nowotwory estrogenozależne. Ciężka niewydolność wątroby i nerek. Przerost i rak gruczołu krokowego. Rak sutka u mężczyzn i inne nowotwory. Ciąża i okres karmienia piersią. Nie należy stosować u dzieci.

Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:

Produkt należy przyjmować rano zgodnie z naturalnym cyklem syntezy i wydzielania tego hormonu. Nie przekraczać zalecanej dawki. Zmiana dawki, w szczególności zwiększenie dawki, wymaga zawsze konsultacji z lekarzem. Nie należy podawać jednocześnie z innymi preparatami zawierającymi androgeny. Decyzje o zastosowaniu produktu w leczeniu dolegliwości związanych z andropauzą i menopauzą należy podejmować po wnikliwej analizie korzyści i możliwych zagrożeń związanych z leczeniem i z zaleceniem przestrzegania dyscypliny terapeutycznej. W monitorowaniu terapii należy uwzględnić szereg parametrów klinicznych i biochemicznych, takich jak: stan psychiczny (witalność, samopoczucie, potencja), stan somatyczny (mc., rozkład tkanki tłuszczowej, stan tkanki mięśniowej), stężenia hormonów (LH - hormon luteinizujacy, FSH - hormon folikulotropowy, wolny testosteron, prolaktyna), u mężczyzn stężenie fosfatazy kwaśnej (PSA), stan gruczołu krokowego, stan kośćca (badanie densytometryczne), wartości ciśnienia tętniczego, badanie biochemiczne (morfologia, hematokryt, stężenie glukozy, sodu, potasu, wapnia, fosforu, aktywność enzymów wątrobowych oraz lipidogram). Pacjenci poniżej 40 rż. nie powinni stosować preparatu. Kobiety stosujące HTZ nie powinny stosować preparatu. Nie stosować u osób uprawiających wyczynowo sport. Brak danych na temat wpływu na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje:

Preparat może nasilać działanie środków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny. Stosowanie jednocześnie z lekami stosowanymi w HTZ może powodować zwiększone wydzielanie estrogenów. Stosowanie u pacjentów leczonych pochodnymi testosteronu może prowadzić do nasilenia działań androgennych.Produkt może osłabiać działanie leków przeciwdrgawkowych (np. karbamazepiny, kwasu walproinowego) i psycholeptycznych (pochodnych fenotiazyny, diazepiny i oksazepiny). Blokery kanału wapniowego (np. nitrendypina, diltiazem) i doustne leki hipoglikemizujace (np. metformina) zwiększają stężenie endogennego DHEA w surowicy krwi. Glikokortykosteroidy silnie hamują wytwarzanie DHEA w nadnerczach, co powoduje obniżenie stężenia we krwi. Preparaty DHEA mogą osłabiać działanie leków przeciwpsychotycznych (np. chlorpromazyny, soli litu) i powodować nawrót zaburzeń psychicznych. Insulina (zarówno endogenna jak i egzogenna) zwiększa klirens metaboliczny DHEA i obniża stężenie hormonu we krwi.

Ciąża i laktacja:

Badania wykonane na ciężarnych samicach królika otrzymujących DHEA nie wykazały teratogennego działania hormonu. Badania przeprowadzone na ciężarnych samicach szczura i myszy wykazały androgenny wpływ DHEA na potomstwo płci żeńskiej, który przejawiał sie maskulinizacją zewnętrznych narządów płciowych. W tym zakresie DHEA wykazywał działanie podobne do testosteronu, chociaż znacznie słabsze.DHEA podawany myszom we wczesnym okresie ciąży zaburzał jej prawidłowy przebieg. Wpływ DHEA na przebieg ciąży i na potomstwo człowieka nie został zbadany a dane uzyskane u zwierząt wskazują na możliwość zaburzeń hormonalnych zarówno u matki jak i u potomstwa. Stosowanie DHEA w okresie ciąży jest zdecydowanie przeciwwskazane. Wstępne badania wskazują, że DHEA może hamować laktację u kobiet. Ponadto nie ustalono, czy hormon ten nie przenika do mleka kobiecego. Dlatego podczas karmienia piersią stosowanie produktu jest zdecydowanie przeciwwskazane.

Działania niepożądane:

U kobiet działania niepożądane są wynikiem androgennego wpływu metabolitów hormonu. Działania te występują rzadko i rejestrowane są z reguły u kobiet przyjmujących wysokie dawki DHEA, około 50-200 mg/dobę, przez dłuższy okres. Zaburzenia endokrynologiczne: hirsutyzm (nadmierne owłosienie typu męskiego). Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: trądzik, świąd skóry, wzrost potliwości, przetłuszczanie sie skóry i włosów, nasilenie wypadania włosów na głowie. Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: niekorzystne zmiany składu lipidów krwi (np. spadek stężenia HDL). Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: zaburzenia miesiączkowania. W przeprowadzonych badaniach klinicznych z udziałem mężczyzn w wieku średnim i podeszłym, którym podawano DHEA w dawkach dobowych 50-100 mg przez okres 3-6 m-cy działań niepożądanych nie odnotowano. W szczególności nie stwierdzono negatywnego wpływu DHEA na: poziom antygenu PSA we krwi, objętość prostaty czy utrudnienia w oddawaniu moczu. W badaniach klinicznych stwierdzono, że DHEA w dawkach 25-100 mg/24 h stosowany u kobiet i u mężczyzn przez dłuższy okres (3-12 m-cy) nie wywołuje zaburzeń czynności wątroby, nerek i tarczycy, nie wpływa na wyniki analiz hematologicznych ani na parametry podstawowych czynności życiowych (tętno, ciśnienie krwi, oddech).

Przedawkowanie:

Nie są znane przypadki ostrego przedawkowania DEHA u ludzi. Stosowanie dawek wyższych niż zalecane przez dłuższy okres może powodować zaburzenia hormonalne oraz nasilenie działań niepożądanych.

Działanie:

Prasteron, inaczej dehydroepiandrosteron (DHEA), jest steroidowym hormonem kory nadnerczy z grupy androgenów, związków wykazujących aktywność męskich hormonów płciowych. DHEA działa anabolicznie, androgennie oraz jest prekursorem estrogenów. Działanie anaboliczne hormonu polega na pobudzaniu syntezy białek, głównie zwiększaniu masy mięśni i masy białkowej (macierzy) tkanki kostnej. Pod wpływem DHEA zachodzi wzrost kości na długość oraz mineralizacja kości, do wartości prawidłowych. Działanie androgenne jest następstwem obwodowej przemiany DHEA poprzez androstendion w testosteron. DHEA jest także substratem do syntezy estrogenów w tkance tłuszczowej podskórnej, tkance tłuszczowej gruczołów sutkowych, mieszkach włosowych i innych tkankach. Ponieważ z wiekiem wytwarzanie DHEA przez nadnercza maleje, istnieją przypuszczenia, że podawanie egzogennego DHEA, stosowane jako leczenie uzupełniające, może pozytywnie wpływać na niektóre schorzenia i objawy zależne od wieku oraz poprawiać subiektywnie ocenianą jakość życia człowieka. Stosowanie suplementacji DHEA nie powoduje zahamowania wydzielania endogennego DHEA (brak ujemnego sprzężenia zwrotnego).

Skład:

1 tabl. powl. zawiera 25 mg prasteronu (DHEA).