Enzaprost® F5, 5 amp. 1 ml, Dinoprost, inj. [roztw.]
Lz
100%96,86 zł
Wskazania:
Prowokowanie porodu, przerwanie ciąży, opróżnienie macicy po poronieniu niedokonanym, opróżnienie macicy w zaśniadzie groniastym.Dawkowanie:
Premedykacja. Następujące skojarzenia leków mogą być zastosowane w celu zapobiegania wystąpieniu działań niepożądanych i w celu zniesienia lub złagodzenia bólu. Skojarzenia leków - szczegóły patrz ChPL. Zalecane jest stosowanie jako premedykacji petydyny jednocześnie z atropiną. Bezpośrednio przed zastosowaniem produktu leczniczego wskazane jest dożylne podanie jednego z wyżej wymienionych skojarzeń leków (a-d). Produkt leczniczy podaje się doowodniowo. Stosowanie produktu leczniczego jako wstrzyknięć doowodniowych wymaga ciągłej kontroli ultrasonograficznej. Lek może być podawany przez ścianę brzucha lub przez sklepienie pochwy. Podanie doowodniowe przez ścianę brzucha. Pęcherz moczowy pacjentki musi być opróżniony. Nakłucie worka owodniowego należy przeprowadzić w miejscowym znieczuleniu na szerokość 3-4 palców powyżej spojenia łonowego za pomocą igły do nakłucia lędźwiowego (20 G lub 22 G) w bezpiecznej odległości od stwierdzonego w USG umiejscowienia łożyska. Pojawienie się w strzykawce przejrzystego płynu owodniowego po pociągnięciu tłoka strzykawki świadczy o tym, że igła znajduje się w jamie owodniowej. Następnie należy podać 25 mg produktu leczniczego. Jeżeli zachodzi konieczność po 8-12 h można powtórzyć wstrzyknięcie leku (przez plastykową kaniulę stosowaną w punkcji owodni). Jeżeli w wyniku pociągnięcia tłoka w strzykawce pojawi się krew lub podbarwiony krwią płyn owodniowy, nie należy podawać produktu leczniczego. Podanie doowodniowe poprzez sklepienie pochwy. Pęcherz moczowy pacjentki musi być opróżniony. Po odsłonięciu pochwy należy zdezynfekować pochwę i sklepienie pochwy. Szyjkę macicy należy umocować za pomocą odpowiedniego narzędzia chirurgicznego. Do jamy owodniowej należy dostać się przez przednie (najlepiej) lub tylne sklepienie pochwy. W celu sprawdzenia, czy igła znajduje się w jamie owodniowej należy wciągnąć do strzykawki kilka ml płynu owodniowego. W przypadku pojawienia się w strzykawce przejrzystego płynu owodniowego należy podać do jamy owodniowej 25 mg produktu leczniczego. Należy nieprzerwanie kontrolować czynność macicy za pomocą badania przedmiotowego, tokografu lub rzadko poprzez badanie przez pochwę. W przypadku braku reakcji po upływie 8-12 h należy powtórzyć podanie produktu leczniczego i w razie potrzeby podać oksytocynę w infuzji dożylnej. Jeżeli poród nie zakończy się w ciągu 12 h to należy dokładnie kontrolować stan pacjentki (tętno, temperatura ciała, liczba krwinek białych). W celu uzyskania stałego stężenia leku we krwi, a zwłaszcza w przypadku ciąży patologicznej, konieczne jest stosowanie leku w pompie infuzyjnej. Wyżej opisane sposoby podawania leku mogą być wykonywane w szpitalu w oddziałach położniczych i ginekologicznych, gdzie jest również oddział intensywnej opieki medycznej.Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na lek, stany zapalne w obrębie miednicy małej, choroby serca, wątroby i nerek, jaskra, ostrożnie w astmie oskrzelowej, zapalenie szyjki macicy, stany zapalne pochwy. Przy prowokacji porodu - stany, w których nie są wskazane przedłużone skurcze macicy.Interakcje:
Nasila działanie oksytocyny. β-mimetyki, tokolityki, NLPZ osłabiają działanie dinoprostu.Działania niepożądane:
Podwyższenie temperatury ciała, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, nadmierne skurcze macicy, skurcze toniczne.Działanie:
Prostaglandyna F2α posiadające silne właściwości pobudzające mięśnie ciężarnej macicy do skurczów w podobny sposób jak ma to miejsce podczas porodu. Wykorzystywana dla sprowokowania porodu, do wywoływania poronień i porodów niewczesnych w warunkach szpitalnych. Po podaniu parenteralnym działa krótkotrwale, T0,5 wynosi 36 s.Skład:
1 amp. (1 ml) zawiera 5 mg dinoprostu.