Eurespal® - (IR), 30 szt., Fenspiride hydrochloride, tabl. powl.
Rx
100%25,90 zł
Wskazania:
Pomocniczo w leczeniu ostrych i przewlekłych zapaleń dróg oddechowych. Pomocniczo w zapaleniu ucha środkowego.Dawkowanie:
Tylko do stosowania u dorosłych: 1 tabl. 2-3x/dobę. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania tabl. produktu leczniczego u dzieci i młodzieży nie zostały ustalone. Brak dostępnych danych.Uwagi:
Tabl. należy połykać w całości, na początku posiłku, popijając niewielką ilością wody.Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:
Terapia fenspirydem nie zastępuje leczenia antybiotykami. Nie należy stosować tabl. produktu leczniczego u dzieci i młodzieży. Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednakże ze względu na możliwość wystąpienia senności, preparat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, zwłaszcza na początku leczenia lub podczas jednoczesnego picia alkoholu.Interakcje:
Nie wykazano interakcji fenspirydu z innymi lekami. Jednak mając na uwadze przeciwhistaminowe działanie fenspirydu można się spodziewać jego interakcji z: barbituranami; innymi lekami przeciwhistaminowymi, przeciwbólowymi, opioidowymi lekami przeciwbólowymi, lekami uspokajającymi, etanolem - nasilenie działania sedatywnego; inhibitorami MAO.Ciąża i laktacja:
Brak danych lub istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania fenspirydu u kobiet w ciąży. W badaniach na zwierzętach obserwowano przypadki rozszczepu podniebienia u płodów dwóch gatunków zwierząt (szczury i króliki). Preparat nie jest zalecany podczas ciąży, chociaż rozpoznanie ciąży w czasie przyjmowania fenspirydu nie uzasadnia jej przerwania. Nie wiadomo, czy fenspiryd przenika do mleka matki. Produktu nie należy stosować podczas karmienia piersią.Działania niepożądane:
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi fenspirydu są zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Zaburzenia układu nerwowego: (rzadko) senność; (nieznana - doświadczenie po wprowadzeniu do obrotu): zawroty głowy. Zaburzenia serca: (rzadko) umiarkowana tachykardia ustępująca po zmniejszeniu dawki; (nieznana - doświadczenie po wprowadzeniu do obrotu): palpitacje, prawdopodobnie związane z tachykardią. Zaburzenia naczyniowe: (nieznana - doświadczenie po wprowadzeniu do obrotu) niedociśnienie, prawdopodobnie związane z tachykardią. Zaburzenia żołądka i jelit: (często) nudności, bóle nadbrzusza; (nieznana - doświadczenie po wprowadzeniu do obrotu) biegunka, wymioty. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (rzadko) rumień, wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, rumień trwały; (nieznana - doświadczenie po wprowadzeniu do obrotu) świąd, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, zespół Stevens-Johnsona. Zaburzenia ogólne: (nieznana - doświadczenie po wprowadzeniu do obrotu) astenia, zmęczenie.Przedawkowanie:
Doświadczenie dotyczące przedawkowania fenspirydu (dawki do 2 320 mg) wskazuje na takie objawy przedmiotowe i podmiotowe, jak: senność lub pobudzenie, nudności, wymioty, tachykardia zatokowa. Monitorowanie przedawkowania powinno polegać na płukaniu żołądka oraz monitorowaniu czynności serca (EKG).Działanie:
Fenspiryd ma właściwości przeciwzapalne i rozkurczające oskrzela. Mechanizm działania fenspirydu polega na tym, że: fenspiryd jest antagonistą receptorów H1 i powoduje działanie spazmolityczne typu papawerynowego; zmniejsza wytwarzanie mediatorów procesów zapalnych (cytokin, TNF-α, pochodnych kwasu arachidonowego, wolnych rodników) i powoduje działanie przeciwzapalne.Skład:
1 tabl. powl. zawiera 80 mg fenspirydu chlorowodorku.