Exacyl®, 20 szt., Tranexamic acid, tabl. powl.
Rx
100%15,11 zł
Wskazania:
Krwawienia spowodowane pierwotną, uogólnioną fibrynolizą. Krwawienia związane ze stosowaniem leków o działaniu fibrynolitycznym. Krwawienia związane z miejscową fibrynolizą w przypadku: krwawień z dróg rodnych: spowodowanych zaburzeniami hormonalnymi; występujących wtórnie do urazów, zakażeń lub zmian zwyrodnieniowych macicy; krwawień z przewodu pokarmowego; krwiomoczu z dolnych dróg moczowych spowodowanego; gruczolakiem gruczołu krokowego; nowotworami złośliwymi gruczołu krokowego i pęcherza moczowego; kamicą nerkową; krwawieniami z dróg moczowych po zabiegach chirurgicznych gruczołu krokowego i układu moczowego; krwawień związanych z operacjami otolaryngologicznymi (np. wycięcie migdałków).Dawkowanie:
Doustnie. Roztwór: dorośli: 2 do 4 g/dobę w 2 lub 3 podzielonych dawkach (tj. 2 do 4 amp./dobę). Dzieci: 20 mg/kg mc./dobę. Tabl.: dorośli: 2 do 4 g/dobę w 2 lub 3 podzielonych dawkach (tj. od 4 do 8 tabl./dobę). Dzieci: 20 mg/kg mc./dobę.Uwagi:
Lek może powodować zawroty głowy, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.Przeciwwskazania:
Zakrzepica tętnicza lub żylna w wywiadzie. Wystąpienie fibrynolizy wtórnie do koagulopatii ze zużycia czynników krzepnięcia. Ciężka niewydolność nerek. Drgawki w wywiadzie. Wstrzyknięcia dooponowe i dokomorowe lub zabiegi związane z możliwością wystąpienia obrzęku mózgu i drgawek.Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności:
Nie należy podawać kwasu traneksamowego pacjentom z drgawkami w wywiadzie. W przypadku krwiomoczu pochodzenia nerkowego istnieje ryzyko mechanicznego bezmoczu spowodowanego zakrzepem w cewce moczowej. W przypadku niewydolności nerek, z powodu ryzyka kumulacji leku, dawkowanie kwasu traneksamowego należy zmniejszyć odpowiednio do stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Jeżeli stężenie kreatyniny w surowicy krwi wynosi: od 120 do 250 µmol/l, dawka leku to 10 mg/kg mc. 2 razy na dobę; od 250 do 500 µmol/l, dawka leku to 10 mg/kg na dobę; powyżej 500 µmol/l, dawka leku to 10 mg/kg mc. co 48 h. Interakcje:
Leki trombolityczne mogą neutralizować działanie kwasu traneksamowego. Kwasu traneksamowego nie należy podawać jednocześnie z urokinazą. Ciąża i laktacja:
Dotychczas nie stwierdzono toksycznego wpływu na płód podczas stosowania kwasu traneksamowego u ciężarnych kobiet. Jednak ze względu na środki ostrożności należy unikać stosowania leku u kobiet w ciąży. Kwas traneksamowy jest wydzielany do mleka matki. Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią.Działania niepożądane:
Działania niepożądane podczas stosowania kwasu traneksamowego występują rzadko. Mogą wystąpić: nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy, omdlenia, skórne reakcje alergiczne w postaci wysypki, rzadko obserwowano zakrzepicę żylną lub tętniczą, bardzo rzadko drgawki.Przedawkowanie:
W wyniku przedawkowania kwasu traneksamowego nie występują specyficzne objawy kliniczne. Należy spowodować wymioty. Zaleca się płukanie żołądka i podanie węgla aktywowanego.Działanie:
Działanie przeciwkrwotoczne kwasu traneksamowego polega na hamowaniu fibrynolitycznej aktywności plazminy. Kwas traneksamowy tworzy kompleks z plazminogenem i pozostaje w tym połączeniu nawet po przekształceniu plazminogenu w plazminę. Plazmina związana z kwasem traneksamowym ma znacznie osłabione działanie na fibrynę, w porównaniu z wolną plazminą. Liczne badania wykazały, że in vivo kwas traneksamowy w dużych dawkach wywiera działanie hamujące aktywację układu dopełniacza.Skład:
1 tabl. powl. zawiera 500 mg kwasu traneksamowego.